MENU
zdravy-zivot

Za predčasné starnutie si môžete sami! Tieto zlozvyky vám pridávajú roky

Drahé krémy, procedúry, tvárová gymnastika. Takáto starostlivosť je síce pekná, no ak nežijete naozaj zdravo, vek neoklamete.

Súvisiace témy

Zdravý život

Za predčasné starnutie si môžete sami! Tieto zlozvyky vám pridávajú roky

Pozriete sa do zrkadla a rozmýšľate, kedy ste sa stihli takto zmeniť. Čas síce rýchlo plynie, no aj tak sa pýtate, kde sa ten svieži vzhľad len podel?

Ak ste si mysleli, že vám najviac škodia slnečné lúče, alkohol a cigarety, ihneď vás vyvedieme z omylu. Niežeby to nebola pravda, no magazín Health.com prišiel s dlhým zoznamom zostaveným odborníkmi, ktorí sa venujú výskumom procesu starnutia. Tu je osem vašich najčastejších prehreškov: 

1. Toxický stres

Ak v tejto dobe zvládate robiť a zároveň plánovať viac vecí naraz, máte vyhraté. Stresu sa však pritom nevyhnete. „Ľudia si myslia, že ovládať takzvaný multiasking je dobrá vlastnosť. Jediné, k čomu tým dospejú, je väčší príval stresu z vykonávania a plnenia kopy povinností," uviedol doktor Raymond Casciari z Nemocnice svätého Jozefa v Kalifornii. Čím je ho viac, tým väčšmi zaťažuje telo a zvyšujete si tak riziko rozvoja civilizačných ochorení. Niekoľko štúdií už potvrdilo zvýšenú koncentráciu voľných radikálov spôsobujúcich rakovinu práve vplyvom stresových hormónov.

2. Chýba vám spánok? 

Každý si je vedomý toho, že ak sa dostatočne dlho a kvalitne nevyspí, ráno mu hrozí zdesený pohľad do zrkadla. „Optimálny je aspoň sedemhodinový spánok, inak sa môžu začať objavovať nepekné tmavé kruhy pod očami," hovorí doktor Casciari. Avšak následkom nemusia byť iba chybičky krásy, ktoré počas dňa odznejú. Častými prebdenými nocami váš organizmus starne. Ich následkom sú tiež poruchy koncentrácie, priberanie a psychická labilita.

Bude vás zaujímať: Ponocovali ste? Vaša pleť to nemusí všetkým prezradiť!

3. Mlsné jazýčky starnú rýchlejšie

Milujete sladkosti a neviete im odolať? Okrem kíl navyše vám podľa dermatologičky Susan Stuart pripíšu aj nejakú tú vrásku navyše. V tvári vás zostaršujú aj tmavé kruhy pod očami a opuchy. V prípade, že spánku máte dostatok, môžu byť výsledkom sladkých prehreškov.

4. Vrásky z vankúša

Poznáte tú hrôzu, keď sa ráno zobudíte ako šar pej? Ak chcete vyzerať mlado a sviežo, podľa plastického chirurga Jamesa C. Marotta by ste nemali spávať s tvárou zaborenou do vankúša príliš dlho. Znižujete si tak proces tvorby a obnovy kolagénu a vaša pokožka je tak zákonite náchylnejšia k tvorbe vrások. Najzdravšia poloha je údajne na chrbte. 

Za predčasné starnutie si môžete sami! Tieto zlozvyky vám pridávajú rokyZa predčasné starnutie si môžete sami! Tieto zlozvyky vám pridávajú roky
Zdroj: shutterstock.com

Zdroj ilustračnej foto: Shutterstock.com

5. Presedený deň, kratší život

Máte sedavé zamestnanie? To vám nikto vyčítať nemôže, no ak sa po práci ešte odveziete priamo pred dom a následne si s večerou sadnete k svojmu obľúbenému programu v televízii, niet sa čo čudovať, že sa na vás takýmto každodenným rituálom nenalepia okrem kíl i vrásky. Možno vás konečne dostane do pozoru zistenie austrálskej štúdie, že každá hodina, ktorú presedíte pred televízorom skracuje dĺžku vášho života o celých 22 minút! „Ak sedíte bez prestávky dlhšie ako 30 minút, telo začne ukladať cukor do buniek, čo je ideálnym základom pre nadváhu," potvrdil doktor Casciari.

6. Zostaršuje vás make-up?

V prípade, že používate príliš ťažké make-upy a produkty na báze oleja, môžete si spôsobiť rôzne podkožné zápaly a vyrážky. Podľa dermatologičky Susan Stuart rovnako škodia i parfumované kozmetické prípravky na pleť a najmä produkty s obsahom alkoholu. Narúšajú prirodzenú vláčnosť pokožky a s jej znížením sa vám na tvári objavia predčasné vrásky. Suchá pleť je na ne najháklivejšia. 

7. Hlavne teplúčko

Tejto chyby sa dopúšťame najmä v zimných mesiacoch, kedy prekurujeme naše domácnosti a dýchame suchý vzduch. Suchosťou je postihnutá aj naša pokožka, jej stav sa zhoršuje a je na nej vidieť výraznejšie známky starnutia. Pravidelne vetrajte počas celého roka a obstarajte si zvlhčovač vzduchu. Rovnako nepriaznivo pôsobí i príliš teplá voda pri sprchovaní. 

Viac sa dočítate tu: Aj voda môže uškodiť! Problémy vám spôsobí nevhodná teplota

8. Málo tuční

Niektoré tuky sú pre zdravie organizmu, ale i mladistvého vzhľadu pokožky nevyhnutné. „Konzumácia omega-3-mastných kyselín obsiahnutých v rybách a niektorých orechoch udržuje pokožku vláčnu a sviežu," uviedla pre Health.com výživová poradkyňa Franci Cohen. Oddialite tak tvorbu vrások a okrem toho prispejete k silnému srdcu a správnej mozgovej činnosti.

Čítajte viac: Protivráskový jedálniček vás omladí už za 5 dní

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor