MENU
zdravy-zivot

Pred demenciou vás môže ochrániť aj pohyb. Viete aký?

Pravidelný pohyb by vám nemal chýbať aj v seniorskom veku.
Zdravý život

Pred demenciou vás môže ochrániť aj pohyb. Viete aký?

Výskumy naznačujú, že až štyridsiatim percentám prípadov demencie možno predchádzať alebo ich spomaliť zdravým životným štýlom. Ktorý šport je ideálny?

Informáciu o tom, že zdravý životný štýl môže demenciu výrazne ovplyvniť, priniesol vedecký časopis The Lancet na základe štúdií, ktoré sa vykonávali posledné desaťročia. Zaujímavosťou je, že skôr ako tradičné lúštenie krížoviek je výbornou prevenciou pravidelné cvičenie.

Posvietili si na športy

Odborníci sa zamerali najmä na pohyb ako prevenciu vzniku Alzheimerovej choroby. Metaanalýza jedenástich štúdií spred troch rokov zároveň ukázala, ktorý druh športu vás najlepšie ochráni pred výrazným poklesom mentálneho zdravia. Odborníci porovnávali účinky vytrvalostného i silového tréningu a ich kombinácie na poznávacie schopnosti spojené s prípadným poklesom mentálnych schopností. Pravidelný silový tréning i jeho kombinácia s vytrvalostným viedli k zlepšeniu týchto schopností. Významnejšie však boli len pri čisto vytrvalostnom tréningu.

Ktorý vyhrá u vás?

Testované osoby, ktoré pravidelne vykonávali mierne vytrvalostné športy, zaznamenali najväčšie zlepšenie kognitívnych schopností. A ktoré konkrétne aktivity vyšli zo štúdií najlepšie? Ide najmä o beh, bicyklovanie, plávanie, nordic walking, turistiku či bežkovanie. V rebríčku sa umiestnilo aj inline korčuľovanie, v tomto prípade však treba dobre zvážiť náročnosť tréningu i zvýšené riziko zranenia. Nordic walking či turistiku však zvládne naozaj každý. Činnosť vždy prispôsobte svojim schopnostiam, prípadne sa poraďte o jeho vhodnosti s odborníkom.

Správne dávkovanie

Dôležité je i správne dávkovanie. Týždenne by ste si mali nájsť čas na minimálne 150 minút, ideálne na 300 minút tréningu. Intenzita postačí mierna. Ak vás však bavia kolektívne športy ako futbal alebo volejbal, nezúfajte. Aj tie vás môžu ochrániť pred demenciou. Počíta sa i radosť z pohybu a stretávanie sa s ľuďmi. Akákoľvek fyzická aktivita vedie z dlhodobého hľadiska k vytváraniu nových spojení v mozgu, zlepší sa tak schopnosť pamätať si a myslieť. Niektorý pohyb je však účinnejší. Podľa odborníkov sa za všetkým skrývajú určité rastové faktory a proteíny, ktoré vznikajú pri fyzickej záťaži, uvoľňujú sa a následne stimulujú tvorbu nových synapsií, spojení medzi nervovými bunkami i nových nervových buniek v mozgu.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor