MENU
zdravy-zivot

Pred bolesťami chrbta vás zachráni aj medzilopatkové svalstvo. Ako ho posilňovať?

Bolesť chrbta
Zdravý život

Pred bolesťami chrbta vás zachráni aj medzilopatkové svalstvo. Ako ho posilňovať?

Fyzioterapeutka vám ukáže jeden z cvikov, do ktorého sa zapoja nielen svaly medzi lopatkami. Posilňovanie je ideálne v súhre.

Pred hrbením vás môže ochrániť aj pevné medzilopatkové svalstvo. Nezabudnite sa pri cvičení venovať chrbtu komplexne a zapojte do neho aj nasledujúci cvik. „Medzilopatkové svaly si precvičte v súhre s ostatnými svalmi okolo lopatiek, ramien, krku, so správnym zapojením bránice a celej hlbokej trupovej stabilizácie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. Ideálne je, ak trénujete svaly okolo lopatiek v svalovej súhre s ostatnými svalmi.

V správnom postavení

Ak sa naučíte správnu techniku a dodržíte všetky zásady, môžete si ich preniesť do cvičenie bez závažia, s pružnými pásmi alebo so závažím na strojoch. „Na videu môžete vidieť správne zapojenie medzilopatkových svalov, ktoré pri pohybe paží stabilizujú lopatky a ramená tak, aby vykonávala izolovaný pohyb paží bez pohybov pliec, trupu, krku a lopatiek,“ približuje techniku Lenka Vojtovič.

Zacvičte si s fyzioterapeutkou

Zdroj: [email protected]_fyzioterapie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor