MENU
zdravy-zivot

Pred bolesťami chrbta vás zachráni aj medzilopatkové svalstvo. Ako ho posilňovať?

Bolesť chrbta
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pred bolesťami chrbta vás zachráni aj medzilopatkové svalstvo. Ako ho posilňovať?

Fyzioterapeutka vám ukáže jeden z cvikov, do ktorého sa zapoja nielen svaly medzi lopatkami. Posilňovanie je ideálne v súhre.

Pred hrbením vás môže ochrániť aj pevné medzilopatkové svalstvo. Nezabudnite sa pri cvičení venovať chrbtu komplexne a zapojte do neho aj nasledujúci cvik. „Medzilopatkové svaly si precvičte v súhre s ostatnými svalmi okolo lopatiek, ramien, krku, so správnym zapojením bránice a celej hlbokej trupovej stabilizácie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. Ideálne je, ak trénujete svaly okolo lopatiek v svalovej súhre s ostatnými svalmi.

V správnom postavení

Ak sa naučíte správnu techniku a dodržíte všetky zásady, môžete si ich preniesť do cvičenie bez závažia, s pružnými pásmi alebo so závažím na strojoch. „Na videu môžete vidieť správne zapojenie medzilopatkových svalov, ktoré pri pohybe paží stabilizujú lopatky a ramená tak, aby vykonávala izolovaný pohyb paží bez pohybov pliec, trupu, krku a lopatiek,“ približuje techniku Lenka Vojtovič.

Zacvičte si s fyzioterapeutkou

Zdroj: [email protected]_fyzioterapie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor