MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Branislav SCHUDOL neuveriteľne rýchlo. TOTO robil každý deň

Išiel do extrému, ale stále bol zdravý a silný

Branislav mal extrémny cvičebný a stravovací plán.Branislav mal extrémny cvičebný a stravovací plán.
Branislav mal extrémny cvičebný a stravovací plán.
Zdroj: Zdravie

Jeho režim bol naozaj tvrdý a extrémny. Cvičil ráno pred prácou aj večer. „Cvičil som s činkami, s vlastnou váhou, za deň som spravil cez 100 klikov, brušáky a robil som napínacie a dychové cvičenia. To sa samozrejme odrazilo na mojom tele“, opisuje svoju dennú rutinu Branislav.

Počas tohto obdobia sa u neho prejavila aj únava, ako následok fyzickej aktivity, ale súčasne mal pocit, že silnie vďaka silovému cvičeniu, ktoré formovalo jeho svalstvo. „Tu som si všimol, že mám viac energie, lebo bez problémov som vybehol po schodoch, bez toho aby som sa zadýchal, čo predtým nebolo možné,“ spomína na obdobie pred 12 rokmi. 

Ľudia majú tendenciu robiť extrémy. Dajú si tri hamburgery a potom sa to snažia odčiniť cvičením a diétovaním. Toto Branislav neuznáva a podľa jeho slov je najvhodnejšia „zlatá stredná cesta“. „Uplatňujem zásady normálneho stravovania, teda to, čo je telu prirodzené. Nikomu neodporúčam drastické diéty a hladovky. Každý máme iné potreby, a preto každému, kto ma požiada o pomoc, nastavujem individuálny program.“

Ako tvrdí Branislav, jeho „experiment“ u neho nezanechal žiadne negatívne stopy. Nepociťoval žiadne tráviace problémy, bolesti hlavy ani problémy s pokožkou. Práve naopak, všetko sa lepšilo a cítil sa naozaj dobre.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
3/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor