MENU
zdravy-zivot

Prečo sa žlčník hlási práve cez sviatky a kedy je nutná lekárska pomoc?

Za bolesťou žalúdka sa často skrýva nárazové prejedenie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sa žlčník hlási práve cez sviatky a kedy je nutná lekárska pomoc?

Nelíhajte si, keď vám je zle od žalúdka a skúste zaručene lepší liek, ako sú bublinky. Nekontrolovateľné hodovanie sa v najlepšom prípade skončí boľavým žalúdkom.

Nárazové prejedanie je pre organizmus záťažou kedykoľvek, nielen počas veľkonočných sviatkov. Ak siahnete po mastných jedlách, preťažíte tráviaci trakt. Práve preto trpia hlavne orgány, ktoré sa naň viažu.

Žalúdok sa bráni kŕčom

„Ide najmä o pažerák, žalúdok, žlčník, pankreas. Jednorazové prejedenie môže spôsobiť ťažobu, pocit tlaku v oblasti žalúdka, podráždenie žlčníka, ale i reflux,“ vysvetľuje odborníčka na výživu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. Preplnený žalúdok sa roztiahne, zníži sa jeho pohyblivosť a spomalí sa prechod jedla do čreva. Práve preto sa časť jeho obsahu vracia do dolnej časti pažeráka. Vyprázdňovanie žalúdka spomaľuje aj väčšie množstvo tuku.“ Nadmerné množstvo potravy nevie žalúdok spracovať a vtedy pocítite bolestivé kŕče, môžete aj vracať.

Prečo sa hlási práve žlčník? Lebo v krátkom čase skonzumujete veľa ťažkých a energeticky bohatých jedál. „Mastné jedlo vyprovokuje žlčník sťahovať sa a vypudzovať žlč do dvanástnika. Silnejšie kontrakcie žlčníka môžu byť bolestivé a ak je v žlčníku kameň, práve pre silné sťahy sa dostane do žlčovodu, upchá ho a vyvolá žlčníkovú koliku, prípadne aj zápal pankreasu, ak sa zasekne na správnom mieste,“ konštatuje doktorka Jana Jurkovičová.

Ako pomôcť tráveniu? ►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor