Mnohým ženám je nepríjemné nielen fyzicky, ale i psychicky, keď sa ich prsia pri behu pohybujú. Často sa môže objaviť aj bolesť, najmä pri zlej zvolenej podprsenke. Pocit nepohodlia však súvisí aj s vlastnosťami samotného prsného tkaniva. Ako sa vyhnúť ťažkostiam pri behu a o čo ich spôsobuje? Na základné fakty si posvietila stránka womenshealth.de.
Na veľkosti nezáleží
Prečo vás môžu pri behu prsia bolieť? Za všetkým sa skrýva ich štruktúra. Sú tvorené prevažne tukovým tkanivom, cez ktoré prechádza systém mliekovodov a žliaz. Končia v bradavkách. Podporné spojivové tkanivo zase určuje vonkajší tvar prsníka. To, koľko tkaniva sa v prsníkoch nachádza je vo veľkej miere genetickou záležitosťou. Bez ohľadu na veľkosť prsníkov vám môžu pri behu bolieť, lebo tkanivo sa rozkmitá kvôli intenzívnemu pohybu tela. Nielen veľké prsia môžu byť ťažké. Rozsah ich pohybu je však prirodzene väčší ako samotného tela. Prsia v podstate nemajú žiadnu prirodzenú oporu. „Napríklad v bruchu je enormne silná fascia. Keď beháte, orgány sa nekrútia tam a späť, lebo sú obklopené silným vláknitým obalom. To však nie je prípad prsníkov,“ vysvetľuje odborníčka na rakovinu prsníka Andrea Cheville z kliniky v Minnesote na stránke womenshealth.de. „Nemajú takmer žiadnu oporu, ale stále majú receptory bolesti. Keď sa príliš natiahnu, bolí to.”
Hýbu sa výrazne
Podľa výskumu, ktorý uskutočnil výrobca produktov zameraných na beh, sa pri každom kroku prsia pohybujú nahor a nadol približne o deväť centimetrov. Všetko závisí od individuálnej veľkosti košíčkov. Rovnako sa ukázalo, že sa nepohybujú len hore a dole, ale aj do strán. Ak by ste behali bez športovej podprsenky, všimli ste si, že sa pohybujú akoby do osmičky. Za všetkým sa skrýva rytmický pohyb, pri ktorom sa vpred striedavo posúvajú nohy a ruky. Ťažkosti môže zmierniť výber vhodnej športovej podprsenky. Keďže na prsia pôsobí pomerne veľká sila, vyberte si model s pevnejším držaním. Väčšina výrobcov ich rozlišuje podľa ľahkého, stredného a pevného držania. Pred výberom sa zmerajte nielen cez prsia, ale aj pod nimi. Ideálne je, ak si pri skúške v kabínke chvíľu poskáčete, a tak otestujete silu podprsenky.
Dôležitý je i cyklus
Mnohé ženy majú citlivejšie prsia najmä tesne pred menštruáciou. Už od polovice cyklu a pár dní pred samotnou menštruáciou sa môže dostaviť pocit napätia a bolesti v prsníku. Intenzita ťažkostí sa líši od ženy k žene. Tento typ bolesti nie je nebezpečný a patrí ku tradičným príznakom PMS. Ak v určitých fázach cyklu pociťujete bolesť, znížte intenzitu tréningu. Beh môžete nahradiť aj rýchlou chôdzou. Či ich už máte prsia menšie, stredné alebo asymetrické, patria k vám. Ich pohybu sa pri behaní nevyhnete, musíte si nájsť kvalitnú oporu.