MENU
zdravy-zivot

Prečo vás pri behu bolia prsia? Na čo dbať, aby to tak nebolo?

Prsia vás môžu pri behu potrápiť. Vyberte si správnu podprsenku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo vás pri behu bolia prsia? Na čo dbať, aby to tak nebolo?

Niekedy vás pri pohybe môžu poriadne potrápiť. Pocit nepohodlia súvisí so samotnou štruktúrou prsného tkaniva.

Mnohým ženám je nepríjemné nielen fyzicky, ale i psychicky, keď sa ich prsia pri behu pohybujú. Často sa môže objaviť aj bolesť, najmä pri zlej zvolenej podprsenke. Pocit nepohodlia však súvisí aj s vlastnosťami samotného prsného tkaniva. Ako sa vyhnúť ťažkostiam pri behu a o čo ich spôsobuje? Na základné fakty si posvietila stránka womenshealth.de.

Na veľkosti nezáleží

Prečo vás môžu pri behu prsia bolieť? Za všetkým sa skrýva ich štruktúra. Sú tvorené prevažne tukovým tkanivom, cez ktoré prechádza systém mliekovodov a žliaz. Končia v bradavkách. Podporné spojivové tkanivo zase určuje vonkajší tvar prsníka. To, koľko tkaniva sa v prsníkoch nachádza je vo veľkej miere genetickou záležitosťou. Bez ohľadu na veľkosť prsníkov vám môžu pri behu bolieť, lebo tkanivo sa rozkmitá kvôli intenzívnemu pohybu tela. Nielen veľké prsia môžu byť ťažké. Rozsah ich pohybu je však prirodzene väčší ako samotného tela. Prsia v podstate nemajú žiadnu prirodzenú oporu. „Napríklad v bruchu je enormne silná fascia. Keď beháte, orgány sa nekrútia tam a späť, lebo sú obklopené silným vláknitým obalom. To však nie je prípad prsníkov,“ vysvetľuje odborníčka na rakovinu prsníka Andrea Cheville z kliniky v Minnesote na stránke womenshealth.de. „Nemajú takmer žiadnu oporu, ale stále majú receptory bolesti. Keď sa príliš natiahnu, bolí to.”

Hýbu sa výrazne

Podľa výskumu, ktorý uskutočnil výrobca produktov zameraných na beh, sa pri každom kroku prsia pohybujú nahor a nadol približne o deväť centimetrov. Všetko závisí od individuálnej veľkosti košíčkov. Rovnako sa ukázalo, že sa nepohybujú len hore a dole, ale aj do strán. Ak by ste behali bez športovej podprsenky, všimli ste si, že sa pohybujú akoby do osmičky. Za všetkým sa skrýva rytmický pohyb, pri ktorom sa vpred striedavo posúvajú nohy a ruky. Ťažkosti môže zmierniť výber vhodnej športovej podprsenky. Keďže na prsia pôsobí pomerne veľká sila, vyberte si model s pevnejším držaním. Väčšina výrobcov ich rozlišuje podľa ľahkého, stredného a pevného držania. Pred výberom sa zmerajte nielen cez prsia, ale aj pod nimi. Ideálne je, ak si pri skúške v kabínke chvíľu poskáčete, a tak otestujete silu podprsenky.

Dôležitý je i cyklus

Mnohé ženy majú citlivejšie prsia najmä tesne pred menštruáciou. Už od polovice cyklu a pár dní pred samotnou menštruáciou sa môže dostaviť pocit napätia a bolesti v prsníku. Intenzita ťažkostí sa líši od ženy k žene. Tento typ bolesti nie je nebezpečný a patrí ku tradičným príznakom PMS. Ak v určitých fázach cyklu pociťujete bolesť, znížte intenzitu tréningu. Beh môžete nahradiť aj rýchlou chôdzou. Či ich už máte prsia menšie, stredné alebo asymetrické, patria k vám. Ich pohybu sa pri behaní nevyhnete, musíte si nájsť kvalitnú oporu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor