MENU
zdravy-zivot

Prečo vás nafukuje? 11 TOP nepriateľov vášho brucha

Príčinou nafukovania býva aj nepravidelné stravovanie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo vás nafukuje? 11 TOP nepriateľov vášho brucha

Plný tanier fazuľovej polievky nie je jediný dôvod, prečo ste sa nafúkli ako balón. Práve pri nafukovaní platí, že priberáte aj zo vzduchu a to rovno do brucha.

Denne sa v črevách dospelého človeka vytvorí do 2000 mililitrov plynov. Ak ich je viac, môžu sa ozvať bolesťou, nepríjemne plným bruchom či kŕčmi. Zvýšenú tvorbu plynov môže vyvolať prakticky čokoľvek. Aj bublinky zo studeného nápoja sa vám môžu  pripomínať ešte niekoľko hodín potom, ako ste sa napili. Poznáte všetkých pôvodcov nafukovania? 

Vysávate dno

Vzdajte sa slamky.Vzdajte sa slamky.
Vzdajte sa slamky.
Zdroj: Shutterstock.com

 

Oveľa viac vzduchu prehltnete, ak pijete nápoje cez slamku. Najmä, ak sa slamkou snažíte vysať posledné kvapky z dna.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor