Reklama

Prečo sa na tele vytvárajú modriny? Môžu byť predzvesťou skrytého ochorenia!

Reklama
Norbert Skoupa

Norbert Skoupa

Prispievateľ

Tvoria sa vám záhadné modriny, ktoré nedokážete vysvetliť? Príčiny môžu byť rôzne, od intenzívneho tréningu až po lieky či zdravotné ťažkosti.

Intenzívne cvičenie

Zdroj: Shutterstock

Intenzívne cvičenie v posilňovni môže spôsobiť viac než len bolesť svalov. Prehnané cvičenie môže viesť k vzniku modrín v okolí postihnutých svalov. Pri preťažení svalu poraníte hlboké tkanivo pod kožou, čo spôsobí prasknutie krvných ciev. Uniknutá krv sa potom zhromažďuje pod kožou a vzniká modrina.

Lieky

Zdroj: shutterstock

Niektoré lieky, ako sú antikoagulanciá a voľnopredajné lieky proti bolesti môžu zvýšiť náchylnosť na tvorbu modrín. Tieto lieky ovplyvňujú schopnosť krvi zrážať sa. Keď sa krv zráža dlhšie, viac jej uniká z ciev, hromadí sa pod kožou a spôsobuje modriny. Ak máte podozrenie, že vaše modriny spôsobujú lieky, poraďte sa s lekárom.

Už ste počuli náš podcast?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Neurogenetik: Ak málo spíme, robíme zlé rozhodnutia

    Nedostatok živín

    Zdroj: Shutterstock

    Vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu v krvných funkciách a ich nedostatok môže viesť k ľahkým modrinám. Napríklad nedostatok vitamínu C môže spôsobiť, že vaša pokožka bude náchylná na tvorbu modrín. 

    Nedostatok železa môže tiež ovplyvniť zdravie krvných buniek, čím sa pokožka stáva náchylnejšou na modriny. Nedostatok vitamínu K môže spomaliť zrážanie krvi, čo vedie k výraznejším modrinám.

    Cukrovka

    Zdroj: shutterstock

    Cukrovka síce sama o sebe modriny nespôsobuje, ale môže spomaliť hojenie a predĺžiť zotavenie modrín. Ak popri modrinách pociťujete zvýšený smäd, hlad, časté močenie alebo iné príznaky cukrovky, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vám stanoví diagnózu a poskytne poradenstvo.

    Von Willebrandova choroba

    Zdroj: shutterstock

    Táto genetická porucha ovplyvňuje zrážanie krvi a môže viesť k celoživotným problémom s modrinami. U ľudí s týmto ochorením sa môžu vyskytnúť väčšie modriny z drobných poranení. Medzi príznaky patrí aj silné krvácanie po úrazoch alebo operáciách. Ak máte podozrenie na von Willebrandovu chorobu, určite vyhľadajte lekára.

    Trombofília

    Zdroj: Shutterstock

    Trombofília zahŕňa zvýšenú tendenciu k zrážaniu krvi. Hoci sa často neprejavuje žiadnymi príznakmi, kým sa nevytvorí krvná zrazenina, osobám užívajúcim lieky na riedenie krvi sa môžu ľahšie tvoriť modriny.

    Chemoterapia

    Zdroj: Shutterstock

    U pacientov s rakovinou podstupujúcich chemoterapiu sa môže vyskytnúť nadmerné krvácanie a tvorba modrín v dôsledku nízkeho počtu krvných doštičiek. Nedostatok krvných doštičiek spomaľuje zrážanie krvi, vďaka čomu aj drobné poranenia spôsobujú veľké alebo hrboľaté modriny. Navyše nedostatok vitamínov z nedostatočného stravovania počas liečby rakoviny môže ovplyvniť schopnosť zrážania krvi.

    Autor článku

    Norbert Skoupa

    Prispievateľ
    Najradšej píše o najnovších vedeckých štúdiách a poznatkoch, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť životy ľudí. Vo voľnom čase sa venuje behu, hudbe a čítaniu kníh.