MENU
zdravy-zivot

Prečo sú päty často suché a na čo by si mali dávať pozor cukrovkári, prezradí lekárka

Za suchými pätami sa môžu skrývať aj kožné ochorenia alebo cukrovka.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sú päty často suché a na čo by si mali dávať pozor cukrovkári, prezradí lekárka

Pokožka na pätách je často suchá a zhrubnutá. Skrýva sa za tým len zlá starostlivosť, genetika alebo situáciu môžu komplikovať aj pridružené ochorenia?

Pokožka v oblasti päty je náchylnejšia na vysušovanie a môže za to hneď niekoľko faktorov. „Denne je pri chôdzi či státí vystavená mechanickému tlaku a váhe tela. Na chodidlách síce sú potné žľazy, ale chýbajú mazové. Na kvalite kože sa podieľa i nosenie nevhodnej obuvi, nesprávne stereotypy pri chôdzi, ortopedické vady, chôdza na boso či terén, po ktorom chodíte,“ približuje dermatologička
MUDr. Petra Milko. „Rovnako i nevhodná starostlivosť a do určitej miery genetika, ale i niektoré ochorenia, a to nielen kožné.“ Príčinou suchej pokožky na chodidlách môže byť aj ich nadmerné potenie, ktoré zaťažuje prirodzenú ochrannú bariéru.

Hlásia sa problémy?

Ktoré zdravotné problémy sa môžu skrývať za príliš suchými pätami? „Najčastejšie ekzém, psoriáza, plesňové ochorenia alebo bradavice. Okrem kožných chorôb sa však zhrubnutá koža na chodidlách môže prejaviť napríklad pri cukrovke, cievnych chorobách alebo ochoreniach štítnej žľazy,“ vymenováva odborníčka.

Starostlivosť o päty je lepšie zveriť do rúk odborníkom v prípade pridruženého ochorenia alebo vtedy, ak sa pokožke venujete, ale jej stav sa nezlepšuje. Často je nutné lekárske ošetrenie a adekvátna liečba. „Profesionálnu pedikúru si však môžete raz za čas dopriať v rámci relaxu aj popri pravidelnom domácom ošetrení. Šikovné oko pedikérky vie mnohokrát i včas odhaliť prípadný rozvíjajúci sa zdravotný problém,“ hovorí lekárka Petra Milko.

ČO PODPORUJE VYSUŠOVANIE?

  • horúci kúpeľ či sprcha
  • priúzka alebo príliš pevná obuv z nepriedušných materiálov
  • nadmerné potenie
  • ortopedické vady či zlé pohybové návyky
  • nedostatok živín
  • nadváha
  • pravidelné a dlhé státie

Cukrovkári pozor

Dôslednejší v starostlivosti o chodidlá by mali byť najmä cukrovkári. Aj malá rana môže v ich prípade vyústiť do veľkých ťažkostí. Pri diabete je veľmi dôležitá kvalita ošetrenia. Toto ochorenie postihuje i nervy a cievy. Koža je veľmi krehká a náchylná na vznik rôznych defektov i po malom poranení, následne i na vstup nebezpečnej infekcie,“ vysvetľuje dermatologička Petra Milko. „Všetko sa navyše zdĺhavo hojí. Ošetrovanie nôh diabetikov je vhodné zveriť do rúk profesionálom. Budete predchádzať týmto situáciám a navyše sa včas môže podchytiť liečba a riešenie prípadnej komplikácie.“ Kontrola je určite namieste, alebo cukrovkári často nepociťujú bolesť, takže ťažkosti môžu prehliadať.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor