MENU
zdravy-zivot

Prečo sú päty často suché a na čo by si mali dávať pozor cukrovkári, prezradí lekárka

Za suchými pätami sa môžu skrývať aj kožné ochorenia alebo cukrovka.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sú päty často suché a na čo by si mali dávať pozor cukrovkári, prezradí lekárka

Pokožka na pätách je často suchá a zhrubnutá. Skrýva sa za tým len zlá starostlivosť, genetika alebo situáciu môžu komplikovať aj pridružené ochorenia?

Pokožka v oblasti päty je náchylnejšia na vysušovanie a môže za to hneď niekoľko faktorov. „Denne je pri chôdzi či státí vystavená mechanickému tlaku a váhe tela. Na chodidlách síce sú potné žľazy, ale chýbajú mazové. Na kvalite kože sa podieľa i nosenie nevhodnej obuvi, nesprávne stereotypy pri chôdzi, ortopedické vady, chôdza na boso či terén, po ktorom chodíte,“ približuje dermatologička
MUDr. Petra Milko. „Rovnako i nevhodná starostlivosť a do určitej miery genetika, ale i niektoré ochorenia, a to nielen kožné.“ Príčinou suchej pokožky na chodidlách môže byť aj ich nadmerné potenie, ktoré zaťažuje prirodzenú ochrannú bariéru.

Hlásia sa problémy?

Ktoré zdravotné problémy sa môžu skrývať za príliš suchými pätami? „Najčastejšie ekzém, psoriáza, plesňové ochorenia alebo bradavice. Okrem kožných chorôb sa však zhrubnutá koža na chodidlách môže prejaviť napríklad pri cukrovke, cievnych chorobách alebo ochoreniach štítnej žľazy,“ vymenováva odborníčka.

Starostlivosť o päty je lepšie zveriť do rúk odborníkom v prípade pridruženého ochorenia alebo vtedy, ak sa pokožke venujete, ale jej stav sa nezlepšuje. Často je nutné lekárske ošetrenie a adekvátna liečba. „Profesionálnu pedikúru si však môžete raz za čas dopriať v rámci relaxu aj popri pravidelnom domácom ošetrení. Šikovné oko pedikérky vie mnohokrát i včas odhaliť prípadný rozvíjajúci sa zdravotný problém,“ hovorí lekárka Petra Milko.

ČO PODPORUJE VYSUŠOVANIE?

  • horúci kúpeľ či sprcha
  • priúzka alebo príliš pevná obuv z nepriedušných materiálov
  • nadmerné potenie
  • ortopedické vady či zlé pohybové návyky
  • nedostatok živín
  • nadváha
  • pravidelné a dlhé státie

Cukrovkári pozor

Dôslednejší v starostlivosti o chodidlá by mali byť najmä cukrovkári. Aj malá rana môže v ich prípade vyústiť do veľkých ťažkostí. Pri diabete je veľmi dôležitá kvalita ošetrenia. Toto ochorenie postihuje i nervy a cievy. Koža je veľmi krehká a náchylná na vznik rôznych defektov i po malom poranení, následne i na vstup nebezpečnej infekcie,“ vysvetľuje dermatologička Petra Milko. „Všetko sa navyše zdĺhavo hojí. Ošetrovanie nôh diabetikov je vhodné zveriť do rúk profesionálom. Budete predchádzať týmto situáciám a navyše sa včas môže podchytiť liečba a riešenie prípadnej komplikácie.“ Kontrola je určite namieste, alebo cukrovkári často nepociťujú bolesť, takže ťažkosti môžu prehliadať.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor