MENU
zdravy-zivot

Prečo by ste podľa lekárov NIKDY nemali spávať v nohavičkách

Toto nie je vhodný nočný úbor.
Zdravý život

Prečo by ste podľa lekárov NIKDY nemali spávať v nohavičkách

Ani to najsexi pyžamko, ak ho tvoria tesnejšie nohavičky či priliehavejšie "kraťasy", nie sú zdravé pre vaše intímne partie. A nohavičky už vôbec nie! Prečo by ste sa ich mali v noci vzdať?

Ak si nechcete spôsobiť zdravotné problémy, nikdy by ste nemali spávať v spodnej bielizni ako sú nohavičky či podprsenka. Nohavičky síce môžu byť sexi, no podľa gynekológov spať v tangáčoch, čipkovaných brazílskych nohavičkách ani v obyčajných bavlnených gaťkách nie je optimálne. Rovnako tesnejšie pyžamové nohavice nepatria k zdravému nočnému oblečeniu.

Sexi ale nie zdravé

Nohavičky spôsobujú mechanické dráždenie v dôsledku značného trenia látky o pohlavné orgány. To môže byť veľmi nepríjemné, najmä ak ich máte citlivé. Po dlhšom nosení nohavičiek počas nočného spánku sa tak môže objaviť začervenanie kože, pocity pálenia a svrbenie. 

Neželaný rozvoj húb

Vlhkosť, teplo a tma sú podmienky priaznivé pre množenie baktérií a v konečnom dôsledku aj pre mykózy. Nohavičky, ktoré zakrývajú intímne partie, zabraňujú dobrému odvádzaniu vlhkosti a naopak, udržujú vlhké prostredie v tejto oblasti. Špeciálne syntetická spodná bielizeň zvyšuje teplo vulvy, zadržiava vlhkosť a podporuje vývoj mikroorganizmov, hlavne húb.

Prílišné sucho

Naopak iné materiály, hlavne bavlna, môžu spôsobiť vaginálnu suchosť. Zachytávajú vlhkosť z intímnej oblasti a absorbujú jej oveľa viac, ako by bolo vhodné.

Je tiež veľmi pravdepodobné, že nosenie nohavičiek zvyšuje riziko cystitídy, čiže zápalu močových ciest. Baktérie, ktoré zápal spôsobujú, pochádzajú z hrubého čreva a nachádzajú sa na konečníku. Vďaka nohavičkám sa môžu ľahšie preniesť sa do intímnej oblasti.

Najlepšie naostro

Podľa gynekológov je ideálne je spať v najjednoduchšom "outfite",  čiže úplne bez oblečenia! Rozhodne však bez spodnej bielizne. Ak vám nahota nevyhovuje, odborníci odporúčajú tričko či nočnú košeľu, teda taký úbor na spanie, ktorý dovolí vašim pohlavným orgánom dýchať. Tým sa vyhnete vyššie uvedeným nepríjemnostiam s bakteriálnymi či hubovými ochoreniami, prípadne s presušením vagíny.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor