MENU
zdravy-zivot

Prečo by ste podľa lekárov NIKDY nemali spávať v nohavičkách

Toto nie je vhodný nočný úbor.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo by ste podľa lekárov NIKDY nemali spávať v nohavičkách

Ani to najsexi pyžamko, ak ho tvoria tesnejšie nohavičky či priliehavejšie "kraťasy", nie sú zdravé pre vaše intímne partie. A nohavičky už vôbec nie! Prečo by ste sa ich mali v noci vzdať?

Ak si nechcete spôsobiť zdravotné problémy, nikdy by ste nemali spávať v spodnej bielizni ako sú nohavičky či podprsenka. Nohavičky síce môžu byť sexi, no podľa gynekológov spať v tangáčoch, čipkovaných brazílskych nohavičkách ani v obyčajných bavlnených gaťkách nie je optimálne. Rovnako tesnejšie pyžamové nohavice nepatria k zdravému nočnému oblečeniu.

Sexi ale nie zdravé

Nohavičky spôsobujú mechanické dráždenie v dôsledku značného trenia látky o pohlavné orgány. To môže byť veľmi nepríjemné, najmä ak ich máte citlivé. Po dlhšom nosení nohavičiek počas nočného spánku sa tak môže objaviť začervenanie kože, pocity pálenia a svrbenie. 

Neželaný rozvoj húb

Vlhkosť, teplo a tma sú podmienky priaznivé pre množenie baktérií a v konečnom dôsledku aj pre mykózy. Nohavičky, ktoré zakrývajú intímne partie, zabraňujú dobrému odvádzaniu vlhkosti a naopak, udržujú vlhké prostredie v tejto oblasti. Špeciálne syntetická spodná bielizeň zvyšuje teplo vulvy, zadržiava vlhkosť a podporuje vývoj mikroorganizmov, hlavne húb.

Prílišné sucho

Naopak iné materiály, hlavne bavlna, môžu spôsobiť vaginálnu suchosť. Zachytávajú vlhkosť z intímnej oblasti a absorbujú jej oveľa viac, ako by bolo vhodné.

Je tiež veľmi pravdepodobné, že nosenie nohavičiek zvyšuje riziko cystitídy, čiže zápalu močových ciest. Baktérie, ktoré zápal spôsobujú, pochádzajú z hrubého čreva a nachádzajú sa na konečníku. Vďaka nohavičkám sa môžu ľahšie preniesť sa do intímnej oblasti.

Najlepšie naostro

Podľa gynekológov je ideálne je spať v najjednoduchšom "outfite",  čiže úplne bez oblečenia! Rozhodne však bez spodnej bielizne. Ak vám nahota nevyhovuje, odborníci odporúčajú tričko či nočnú košeľu, teda taký úbor na spanie, ktorý dovolí vašim pohlavným orgánom dýchať. Tým sa vyhnete vyššie uvedeným nepríjemnostiam s bakteriálnymi či hubovými ochoreniami, prípadne s presušením vagíny.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor