MENU
zdravy-zivot

Prečo na dovolenke treba sledovať vlastný tieň, prezradí lekárka

O vitamín D vás krém na opaľovanie neoberie.
Zdravý život

Prečo na dovolenke treba sledovať vlastný tieň, prezradí lekárka

Slnko stále zostáva najlepším zdrojom vitamínu D. Oplatí sa však opatrnosť, na čo si dávať pozor? Bojíte sa, že vás o déčko oberie krém na opaľovanie?

Pred poškodením ochráni pokožku kombinácia dobrého načasovania pobytu na slnku a používanie krému s ochranným faktorom, ktorý zachráni pokožku pred poškodením. Uberáte si hodnotu ochranného faktora alebo sa radšej nekrémujete, lebo sa obávate, že bránia preniku vitamínu D Odborníčka má jasnú odpoveď.

Stačí pár minút

Na doplnenie déčka postačí málo. „Podľa mne dostupných vedeckých štúdií, už slnečná dávka 15 až 20 minút denne na ruky, tvár či krk je dostatočná. Pokojne tak môžete urobiť mimo hodín intenzívneho slnečného žiarenia,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. O vitamín D, ktorý je dôležitý nielen pre imunitu, ale i psychickú pohodu, tak neprídete. Najdôležitejšie je zvoliť zodpovedný prístup k pobytu na slnku. Vybrať si môžete fyzikálny alebo chemický filter. „Fyzikálny skôr odporúčame pre deti alebo dospelých, ktorí mávajú alergické reakcie na rôzne chemické látky. Jeho miernou nevýhodou je, že po nanesení zostáva na koži jemný biely povlak. Aj z tohto dôvodu mnohí uprednostňujú chemický filter,“ vysvetľuje podrobnosti dermatologička. 

Orientovať sa môžete aj podľa toho, v čom je ochranný UV filter osadený. Napríklad, ak máte aknóznu pleť, siahnite po špeciálnych krémoch na opaľovanie pre mastnú a aknóznu pleť, ktoré neupchávajú póry. Majú ľahší emulzný základ. Ak máte suchú pleť, použite mastnejšie krémy. Pre mnohých je rozhodujúci takzvaný obalový materiál, teda či ide o spreje, gély, alebo krémy. 

Tieň namiesto hodiniek

Pri aplikácii krému nezabúdajte na chrbty rúk, uši, a ak máte plešinu, treba myslieť na ochranu pokožky hlavy. Viete, že si máte od 11. do 15. hodiny dopriať prestávku od slnka, ale na dovolenke sa vám nechce sledovať čas? Odborníčka má pre vás praktickú radu. Sledujte svoj tieň. Na slnko nechoďte vtedy, ak je váš tieň kratší ako ste vy. Rovnako počítajte s tým, že určitá dávka UV žiarenia si vás nájde aj v tieni alebo za oblačného počasia. 

Pomôže aj strava

Prirodzenú ochranu pokožky možno podporiť aj vhodnou stravou. Pravidelne si servírujte všetky druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty a betakarotén. Charakterizuje ich červená či oranžová farba. „Ide napríklad o rajčiny, čerešne, mrkvu. Pozor, nechránia vás pred slnečným žiarením či spálením. Antioxidanty spomaľujú tvorbu voľných radikálov a pomáhajú obnovovať negatívne účinky v bunkách, ktoré slnečné žiarenie vyvolalo,“ vysvetľuje Alexandra Rozborilová. Škody na pokožke nenapácha samotné slnko, ale skôr nezodpovedné správanie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor