Pred poškodením ochráni pokožku kombinácia dobrého načasovania pobytu na slnku a používanie krému s ochranným faktorom, ktorý zachráni pokožku pred poškodením. Uberáte si hodnotu ochranného faktora alebo sa radšej nekrémujete, lebo sa obávate, že bránia preniku vitamínu D Odborníčka má jasnú odpoveď.
Stačí pár minút
Na doplnenie déčka postačí málo. „Podľa mne dostupných vedeckých štúdií, už slnečná dávka 15 až 20 minút denne na ruky, tvár či krk je dostatočná. Pokojne tak môžete urobiť mimo hodín intenzívneho slnečného žiarenia,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. O vitamín D, ktorý je dôležitý nielen pre imunitu, ale i psychickú pohodu, tak neprídete. Najdôležitejšie je zvoliť zodpovedný prístup k pobytu na slnku. Vybrať si môžete fyzikálny alebo chemický filter. „Fyzikálny skôr odporúčame pre deti alebo dospelých, ktorí mávajú alergické reakcie na rôzne chemické látky. Jeho miernou nevýhodou je, že po nanesení zostáva na koži jemný biely povlak. Aj z tohto dôvodu mnohí uprednostňujú chemický filter,“ vysvetľuje podrobnosti dermatologička.
Orientovať sa môžete aj podľa toho, v čom je ochranný UV filter osadený. Napríklad, ak máte aknóznu pleť, siahnite po špeciálnych krémoch na opaľovanie pre mastnú a aknóznu pleť, ktoré neupchávajú póry. Majú ľahší emulzný základ. Ak máte suchú pleť, použite mastnejšie krémy. Pre mnohých je rozhodujúci takzvaný obalový materiál, teda či ide o spreje, gély, alebo krémy.
Tieň namiesto hodiniek
Pri aplikácii krému nezabúdajte na chrbty rúk, uši, a ak máte plešinu, treba myslieť na ochranu pokožky hlavy. Viete, že si máte od 11. do 15. hodiny dopriať prestávku od slnka, ale na dovolenke sa vám nechce sledovať čas? Odborníčka má pre vás praktickú radu. Sledujte svoj tieň. Na slnko nechoďte vtedy, ak je váš tieň kratší ako ste vy. Rovnako počítajte s tým, že určitá dávka UV žiarenia si vás nájde aj v tieni alebo za oblačného počasia.
Pomôže aj strava
Prirodzenú ochranu pokožky možno podporiť aj vhodnou stravou. Pravidelne si servírujte všetky druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty a betakarotén. Charakterizuje ich červená či oranžová farba. „Ide napríklad o rajčiny, čerešne, mrkvu. Pozor, nechránia vás pred slnečným žiarením či spálením. Antioxidanty spomaľujú tvorbu voľných radikálov a pomáhajú obnovovať negatívne účinky v bunkách, ktoré slnečné žiarenie vyvolalo,“ vysvetľuje Alexandra Rozborilová. Škody na pokožke nenapácha samotné slnko, ale skôr nezodpovedné správanie.