MENU
zdravy-zivot

Prečo NIKDY nepodceniť prechladnutie? Kedy hrozí zápal pľúc?

Man,Wrapped,In,Plaid,Lying,On,The,Sofa,Feeling,Sick
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo NIKDY nepodceniť prechladnutie? Kedy hrozí zápal pľúc?

Smrkáte, kýchate, kašlete. Spomaľte a oddýchnite si. Ak je to „len“ prechladnutie, nepodceňujte ho, aby neprerástlo do väčších komplikácií.

Príznaky prechladnutia sa prejavia po jednom až troch dňoch od nakazenia. U každého môže prebiehať inak. Medzi najčastejšie symptómy patria:

  • upchatý nos, nádcha a kýchanie
  • bolesť v krku
  • suchý a dráždivý kašeľ
  • únava
  • bolesť kĺbov a ťaživý pocit na celom tele
  • bolesť hlavy
  • zvýšená teplota

Prechladnutie je bežné vírusové ochorenie, ktoré je najčastejšie sprevádzané ľahkou infekciou horných dýchacích ciest a krku. Aj keď nehovoríme o závažnej diagnóze, jej liečbu by ste nemali nikdy podceniť. Prečo? 

Potrvá to dlhšie

Myslíte si, že to nič nie je. Namiesto toho, aby ste strávili pár dni v posteli a oddychovali, posmrkávate a pokašliavate dva týždne? Potláčanie choroby a neliečenie ešte nikdy nikomu nepomohlo, ba naopak.

Pri prechladnutí pri tom niekedy stačí naozaj len na pár dní zvoľniť tempo a ľahnúť si do postele. Verte, občas to pomôže lepšie ako tabletky na hrdlo či spreje do nosa, ktoré si dávatev pracovnom zhone. Navyše, ak idete do práce, aj keď vám nie je najlepšie, aj tak nepracujete naplno. Telo nezvládne ísť na plný výkon a k tomu ešte aj bojovať s chorobou.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor