MENU
zdravy-zivot

Prečo NIKDY nepodceniť prechladnutie? Kedy hrozí zápal pľúc?

Man,Wrapped,In,Plaid,Lying,On,The,Sofa,Feeling,Sick

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo NIKDY nepodceniť prechladnutie? Kedy hrozí zápal pľúc?

Smrkáte, kýchate, kašlete. Spomaľte a oddýchnite si. Ak je to „len“ prechladnutie, nepodceňujte ho, aby neprerástlo do väčších komplikácií.

Príznaky prechladnutia sa prejavia po jednom až troch dňoch od nakazenia. U každého môže prebiehať inak. Medzi najčastejšie symptómy patria:

  • upchatý nos, nádcha a kýchanie
  • bolesť v krku
  • suchý a dráždivý kašeľ
  • únava
  • bolesť kĺbov a ťaživý pocit na celom tele
  • bolesť hlavy
  • zvýšená teplota

Prechladnutie je bežné vírusové ochorenie, ktoré je najčastejšie sprevádzané ľahkou infekciou horných dýchacích ciest a krku. Aj keď nehovoríme o závažnej diagnóze, jej liečbu by ste nemali nikdy podceniť. Prečo? 

Potrvá to dlhšie

Myslíte si, že to nič nie je. Namiesto toho, aby ste strávili pár dni v posteli a oddychovali, posmrkávate a pokašliavate dva týždne? Potláčanie choroby a neliečenie ešte nikdy nikomu nepomohlo, ba naopak.

Pri prechladnutí pri tom niekedy stačí naozaj len na pár dní zvoľniť tempo a ľahnúť si do postele. Verte, občas to pomôže lepšie ako tabletky na hrdlo či spreje do nosa, ktoré si dávatev pracovnom zhone. Navyše, ak idete do práce, aj keď vám nie je najlepšie, aj tak nepracujete naplno. Telo nezvládne ísť na plný výkon a k tomu ešte aj bojovať s chorobou.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor