MENU
zdravy-zivot

Prečo sa neoplatí šedivý vlas vytrhnúť a ako zistíte, že vlasy už starnú?

Priskorý nástup šedín môže mať aj zdravotné príčiny.
Zdroj: Shutterstock‎

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sa neoplatí šedivý vlas vytrhnúť a ako zistíte, že vlasy už starnú?

Rovnako ako pleť, aj vlasy podliehajú prirodzenému procesu starnutia. Čo treba podchytiť hneď pri prvých prejavoch, aby si zachovali kvalitu?

Prvé príznaky starnutia vlasov sa začínajú už okolo tridsiatky, hoci celý proces ovplyvňuje aj genetika, venujte im už v tomto veku viac pozornosti. Približne o desať rokov neskôr budú už jemnejšie a krehkejšie. Strácajú lipidy, aminokyseliny a mení sa nielen ich farba, ale aj štruktúra. Strácajú pružnosť, lesk a začná sa viac vysušovať a lámať.

Odštartujte hydratáciu

Ak si všimnete, že vlasy sú suché, začnite používať prípravky, ktoré im vrátia hydratáciu. Obsahovať môžu napríklad glycerín, kyselinu hyalurónovú, oleje, bambucké maslo či rozličné esenciálne mastné kyseliny. Ideálne, ak sú výrobky obohatené o vitamíny A, B, C, E, prípadne vápnik a horčík. Prvé sivé vlasy bez problémov vykuknú už okolo tridsiatky a väčšinou ich nájdete na temene hlavy. Skôr ich objavia tí, ktorí si češú vlasy na cestičku. Okolo päťdesiatky má väčšina ľudí šedivé vlasy približne na polovici hlavy.

Vyrastie opäť

Patríte k tým, ktorí spozorujú šedivý vlas a hneď si ho vytrhnete? Je to zbytočné, opäť len vyrastie sivý vlas. Postupne melanocyty produkujú vo vlasovom korienku menej pigmentu. Nakoniec sa jeho výroba zastaví a vlas bude biely. Ak si ho však budete vytrhávať pravidelne, môže sa stať, že prestane úplne rásť. Jednotlivé sivé vlasy radšej ignorujte alebo si hlavu farbite. Ak máte prirodzene tmavé vlasy, počítajte s tým, že šediny sa pravdepodobne objavia skôr ako v prípade blond vlasov. 

Pozor na stres

Kvôli úbytku melanínu sa stráca aj ochrana pred vonkajšími vplyvmi a vlas bude suchý. Určite si pravidelne doprajte aj vlasovú kúru. Zájsť môžete do kaderníctva, ale masky proti starnutiu nájdete aj v drogériách. Počítajte však s tým, že za šedivením sa môžu skrývať i hormonálne poruchy alebo extrémny stres. Spomalenie šedivenia možno čiastočne ovplyvniť aj životosprávou, dbajte nielen na dostatočný príjem vitamínov, ale aj kyseliny listovej. Pomôžete tak melanocytom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor