MENU
novinky-a-odbornici

Prečo sa oplatí aspoň časť z ovocia a zeleniny ukryť do mrazničky?

V ľade ukryté zdravie. Pripravte sa na celý rok už dnes a zamrazte si vitamíny.
Novinky a odborníci

Prečo sa oplatí aspoň časť z ovocia a zeleniny ukryť do mrazničky?

Najnovší výskum ukázal, že mrazené plody mnohokrát obsahujú viac vitamínov než čerstvé varianty. Ako je to možné?

V záhradách všetko pomaly dozrieva a tak postupne začnete zbierať plody svojej práce alebo si zájdete na trh, kde si od lokálnych pestovateľov kúpite čerstvú zeleniny či ovocie. Poctivo vypestované plody sú na nezaplatenie, najmä ak ich máte možnosť uschovať na „horšie časy“, teda na mesiace, keď ich sezóna pominie. Prečo to robiť, vysvetlil najnovší výskum, ktorý porovnával výživovú hodnotu čerstvého a mrazeného ovocia i zeleniny v rôznych obdobiach počas roka. A výsledky prekvapili!

„Ak nezvládnete skonzumovať ovocie a zeleninu do dvoch dní po zbere, potom ju neváhajte zamraziť,“ radí pre CNN rastlinný fyziológ Gene Lester, ktorý je vedúcim národného programu pre americké ministerstvo poľnohospodárstva. Podľa odborníka je to najlepšie, čo v danej situácii môžete robiť. Suroviny si tak uchovajú maximum výživných látok, ale aj farbu a chuť, oceníte to najmä v zimných mesiacoch. 

Anketa
Odkladáte časť úrody do mrazničky?

Domáce vs. kupované

Hoci väčšinu ovocia a zeleniny si môžete kúpiť v čerstvej podobe kedykoľvek počas roka, s kvalitou, ktorú budete mať v mrazničke z vlastných zásob, sa to však porovnávať nedá. Kupované plodiny sú urýchľované hnojivami a ošetrované chemickými postrekmi, okrem toho je často zber robený pred samotným dozretím, preto majú zväčša podstatne menej živín ako zrelé alebo mrazené ovocie. Platí, že radšej si zamraziť kvalitné sezónne plodiny, ktoré majú viac vitamínov a mnohých ďalších živín, ako si ich kupovať počas roka z neznámeho zdroja. 

Teplom stráca

U zeleniny môže byť situácia podobná, ale aj nemusí. Záleží to aj od tepelného spracovania pred samotným mrazením, takzvaným blanšírovaním. Pri blanšírovanie sa totiž ničia enzýmy, ktoré by inak spôsobili, že zelenina zhnedne a stratí pôvodnú farbu aj chuť. „Blanšírovanie naviac mení štruktúru vlákna, vďaka čomu je zelenina mäkšia a menej chrumkavá. Žiaľ, kvôli tepelnému spracovaniu zelenina stráca až 50% vitamínu C, ktorý je citlivý na teplo,“ vysvetľuje Lester.

Maliny pomáhajú proti únave, zmierňujú krvácanie ďasien. Zamrazte si ich do zásoby.Maliny pomáhajú proti únave, zmierňujú krvácanie ďasien. Zamrazte si ich do zásoby.
Maliny pomáhajú proti únave, zmierňujú krvácanie ďasien. Zamrazte si ich do zásoby.
Zdroj: Shutterstock

Skorý zber

Paradoxne však aj po blanšírovaní môžu byť nakoniec z pohľadu výživy mrazená zelenina a ovocie hodnotnejšie než kúpené suroviny mimo sezóny. Plná zrelosť a ich kvalita zohráva dôležitú úlohu. Dovezené ovocie a zelenina sa často zbierajú nezrelé, potom absolvujú dlhú cestu v chladenom kamióne a následne sa nechávajú dozrieť niekoľko dní v sklade a až potom sa dostávajú na pulty obchodov.

„Suroviny tak strácajú živiny nielen skorým zberom, ale tiež v dôsledku vystavenia kyslíka počas prepravy a skladovania,“ upozorňuje odborník. Keď potom porovnáte ovocie alebo zeleninu, ktoré boli pri spracovaní hneď zmrazené s tými, ktoré museli prejsť v čerstvom stave pol zemegule, výsledok je jasný. Obsah pre zdravie dôležitých živín v mrazených surovinách je teda vyšší. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia