MENU
zdravy-zivot

Prečo má rodina stolovať spoločne? 6 vedecky podložených výhod

Ak si každý deň vyhradíte pár minút na vypnutie obrazoviek a ako rodina sa dokážete stretnúť pri jedle, môže to zlepšiť fyzické aj duševné zdravie všetkých zainteresovaných členov rodiny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo má rodina stolovať spoločne? 6 vedecky podložených výhod

Spoločné rodinné posedenie má čosi do seba, ak samozrejme polovica nedrží v ruke mobil. Nasledujúce výhody sú pre deti aj pre rodičov výrazné.

Keďže žijeme dobu multitaskingu a mnohí dokážu robiť aj tri veci naraz, je preto o to dôležitejšie, dokázať si oddýchnuť a načerpať silu. A nielen to, pokiaľ máte rodinu, je nesmierne dôležité odovzdávať podvedome informácie ďalšej generácii. Pri spoločnom stole je na to tá pravá chvíľa. Povedzme si prečo.

Tak ako pomaly pri každej činnosti, aj tu nasledujúce hodnoty vychádzajú z nedávneho výskumu, ktorý po dve desaťročia viedla Harvardská postgraduálna škola. A tá vysvetľuje, že ak si každý deň vyhradíte pár minút na vypnutie obrazoviek a ako rodina sa dokážete stretnúť pri jedle, môže to zlepšiť fyzické aj duševné zdravie všetkých zainteresovaných členov rodiny.

Výhody spoločného stravovania

Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.
Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.
Zdroj: Shutterstock

1. Spoločné stravovanie podporuje zdravšie stravovacie návyky

Ako píše magazín Parents, štúdia z roku 2018 zistila, že spoločné jedenie v kruhu rodiny je spojené s celkovo lepšou stravou, najmä medzi dospievajúcimi. Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov. Dokonca to platilo aj pre nie úplne dokonalé a šťastné rodiny. Táto rovnica platila akokoľvek funkčná rodina bola.

2. Spoločné stravovanie môže zabrániť boju s nadváhou

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Pediatrics v roku 2015 zistila priamu súvislosť medzi frekvenciou spoločných rodinných jedál v období dospievania a nižšou pravdepodobnosťou obezity alebo problémov s hmotnosťou v ďalšom desaťročí.

Štúdia dospela k záveru, že rodiny by sa mali snažiť stretávať aspoň pri jednom alebo dvoch spoločných jedlách týždenne. Ďalšia štúdia z roku 2017, uverejnená v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, tieto zistenia potvrdila, ale s tým, že jedlá, ktoré rodina konzumovala spoločne, boli pripravované doma.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor