MENU
zdravy-zivot

Prečo má rodina stolovať spoločne? 6 vedecky podložených výhod

Ak si každý deň vyhradíte pár minút na vypnutie obrazoviek a ako rodina sa dokážete stretnúť pri jedle, môže to zlepšiť fyzické aj duševné zdravie všetkých zainteresovaných členov rodiny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo má rodina stolovať spoločne? 6 vedecky podložených výhod

Spoločné rodinné posedenie má čosi do seba, ak samozrejme polovica nedrží v ruke mobil. Nasledujúce výhody sú pre deti aj pre rodičov výrazné.

Keďže žijeme dobu multitaskingu a mnohí dokážu robiť aj tri veci naraz, je preto o to dôležitejšie, dokázať si oddýchnuť a načerpať silu. A nielen to, pokiaľ máte rodinu, je nesmierne dôležité odovzdávať podvedome informácie ďalšej generácii. Pri spoločnom stole je na to tá pravá chvíľa. Povedzme si prečo.

Tak ako pomaly pri každej činnosti, aj tu nasledujúce hodnoty vychádzajú z nedávneho výskumu, ktorý po dve desaťročia viedla Harvardská postgraduálna škola. A tá vysvetľuje, že ak si každý deň vyhradíte pár minút na vypnutie obrazoviek a ako rodina sa dokážete stretnúť pri jedle, môže to zlepšiť fyzické aj duševné zdravie všetkých zainteresovaných členov rodiny.

Výhody spoločného stravovania

Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.
Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov.
Zdroj: Shutterstock

1. Spoločné stravovanie podporuje zdravšie stravovacie návyky

Ako píše magazín Parents, štúdia z roku 2018 zistila, že spoločné jedenie v kruhu rodiny je spojené s celkovo lepšou stravou, najmä medzi dospievajúcimi. Tínedžeri, ktorí jedli spolu s ostatnými členmi rodiny, viac konzumovali ovocie a zeleninu a menej nezdravých jedál a sladkých nápojov. Dokonca to platilo aj pre nie úplne dokonalé a šťastné rodiny. Táto rovnica platila akokoľvek funkčná rodina bola.

2. Spoločné stravovanie môže zabrániť boju s nadváhou

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Pediatrics v roku 2015 zistila priamu súvislosť medzi frekvenciou spoločných rodinných jedál v období dospievania a nižšou pravdepodobnosťou obezity alebo problémov s hmotnosťou v ďalšom desaťročí.

Štúdia dospela k záveru, že rodiny by sa mali snažiť stretávať aspoň pri jednom alebo dvoch spoločných jedlách týždenne. Ďalšia štúdia z roku 2017, uverejnená v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, tieto zistenia potvrdila, ale s tým, že jedlá, ktoré rodina konzumovala spoločne, boli pripravované doma.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor