MENU
zdravy-zivot

Prečo sa kašeľ k večeru a v noci zhoršuje, a čo vám uľaví?

Kašeľ môže spôsobiť covid. Ak neprechádza, do podozrenia sa dostáva aj rakovina.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sa kašeľ k večeru a v noci zhoršuje, a čo vám uľaví?

Prežil si to už asi každý, cez deň sa pri chorobe cítite ešte ako tak, ale postupne sa všetko horší. Hoci je kašeľ nepríjemný, má dôležitú úlohu. Čo robiť, aby ste ho prekonali ľahšie?

Niekedy sprevádza aj obyčajné prechladnutie. Hoci vás vie kašeľ niekedy poriadne potrápiť, má dôležitú úlohu. Tento prirodzený ochranný reflex pomáha udržať priechodné dýchacie cesty. Môžu za to špeciálne receptory, ktoré reagujú na rozličné podnety. Pomáhajú odstrániť to, čo do dýchacích ciest nepatrí. Aj tento samočistiaci mechanizmus môže urýchliť uzdravenie. Infekcie dýchacích ciest môže sprevádzať rovnako vlhký ako i suchý kašeľ. Prečo sa k večeru kašeľ horší? 

Nezabúdajte piť

Za zhoršením kašľu sa skrýva hneď niekoľko dôvodov. Na sklonku dňa máte pri chorobe už toho dosť a skôr si ľahnete do postele či na gauč k televízii. Pľúca sa však lepšie čistia, ak sa aspoň trochu hýbete a v lepšom pohybe sú aj dýchacie svaly. Vo večerných hodinách a počas noci sa takmer vôbec nehýbete, čím sa prirodzene zvyšuje nutkanie ku kašľu. Navyše behom dňa viac pijete, čo je pri kašli veľmi dôležité. Dostatočný príjem tekutín pomáha zvlhčiť sliznice a potom kašlete menej.

Pozor na vlhkosť

Určite sa opaltí sledovať vlhkosť vzduchu spálni. Ak je príliš suchý, kašeľ sa môže zhoršiť. Dvojnásobne to platí najmä počas vykurovacej sezóny. Správna vlhkosť môže zmierniť najmä dusivý kašeľ, jej hodnoty by sa mali pohybovať od 40 do 60 percent. Rozhodujúca je i teplota v miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať okolo 18 stupňov Celzia. Každý organizmus má na deň obmedzené množstvo energie. Aj keď ste zdraví, večer pociťujete únavu. Počas choroby sú tieto pocity výraznejšie, keďže sa imunitný systém snaží vypudiť z tela choroboplodné zárokdy, aj prostrednícvom kašľa.

Radšej na boku

Rozhodnúť môže aj spánkova poloha. V noci spite radšej na boku či bruchu, na chrbte radšej nie. Hlavu si položte vyššie ako zvyčajne, bude sa vám ľahšie dýchať. Ako si uľaviť? Výborným pomocníkom je inhalácia, platí to pri suchom i produktívnom kašli. Účinok bude ešte väčší, ak si do vody prihodíte bylinky. Výborná je napríklad šalvia, ktoré pôsobí antibakteriálne, dezinfekčne a uvoľňuje hlieny, uvádza nemecký portál vital.de. 

Vyskúšajte med

Ak máte po ruke med, dajte si lyžičku a pomaly ho prehĺtajte. Oceníte jeho protizápalový účinok, zároveň uvoľňuje hlieny a vykašliavanie je menej bolestivé. Vyrobiť si môžete aj cibuľový sirup. Kúsky cibule polejte medom a nechajte lúhovať aspoň dve hodiny. Vzniknutý sirup vám môže pomôcť najmä pri suchom kašli. Dýchacie cesty môže upokojiť aj slez. Večer zmiešajte štyri lyžičky sušených kvetov s pol litrom studenej vody. Nechajte lúhovať aspoň sedem hodín, potom zlejte, mierne zahrajte a pite.

Na večer utlmiť

Vykašliavanie pri vlhkom kašli podporujú éterické oleje z tymiánu, fenyklu či anízu. Stačí si z nich pripraviť čaj a dochutiť ho medom. Niekedy však klasika na kašeľ nestačí. Lieky sa volia podľa toho, aký typ kašľa vás trápi. Vo všeobecnosti sú na noc vhodné také, ktoré ho tlmia, aby ste sa mohli dobre vyspať. Aj kvalitný spánok môže prispieť k rýchlejšej liečbe. Pri neutíchajúcom kašli sa radšej vždy obráťte na odborníka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor