MENU
zdravy-zivot

Prečo sa kašeľ k večeru a v noci zhoršuje, a čo vám uľaví?

Kašeľ môže spôsobiť covid. Ak neprechádza, do podozrenia sa dostáva aj rakovina.

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo sa kašeľ k večeru a v noci zhoršuje, a čo vám uľaví?

Prežil si to už asi každý, cez deň sa pri chorobe cítite ešte ako tak, ale postupne sa všetko horší. Hoci je kašeľ nepríjemný, má dôležitú úlohu. Čo robiť, aby ste ho prekonali ľahšie?

Niekedy sprevádza aj obyčajné prechladnutie. Hoci vás vie kašeľ niekedy poriadne potrápiť, má dôležitú úlohu. Tento prirodzený ochranný reflex pomáha udržať priechodné dýchacie cesty. Môžu za to špeciálne receptory, ktoré reagujú na rozličné podnety. Pomáhajú odstrániť to, čo do dýchacích ciest nepatrí. Aj tento samočistiaci mechanizmus môže urýchliť uzdravenie. Infekcie dýchacích ciest môže sprevádzať rovnako vlhký ako i suchý kašeľ. Prečo sa k večeru kašeľ horší? 

Nezabúdajte piť

Za zhoršením kašľu sa skrýva hneď niekoľko dôvodov. Na sklonku dňa máte pri chorobe už toho dosť a skôr si ľahnete do postele či na gauč k televízii. Pľúca sa však lepšie čistia, ak sa aspoň trochu hýbete a v lepšom pohybe sú aj dýchacie svaly. Vo večerných hodinách a počas noci sa takmer vôbec nehýbete, čím sa prirodzene zvyšuje nutkanie ku kašľu. Navyše behom dňa viac pijete, čo je pri kašli veľmi dôležité. Dostatočný príjem tekutín pomáha zvlhčiť sliznice a potom kašlete menej.

Pozor na vlhkosť

Určite sa opaltí sledovať vlhkosť vzduchu spálni. Ak je príliš suchý, kašeľ sa môže zhoršiť. Dvojnásobne to platí najmä počas vykurovacej sezóny. Správna vlhkosť môže zmierniť najmä dusivý kašeľ, jej hodnoty by sa mali pohybovať od 40 do 60 percent. Rozhodujúca je i teplota v miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať okolo 18 stupňov Celzia. Každý organizmus má na deň obmedzené množstvo energie. Aj keď ste zdraví, večer pociťujete únavu. Počas choroby sú tieto pocity výraznejšie, keďže sa imunitný systém snaží vypudiť z tela choroboplodné zárokdy, aj prostrednícvom kašľa.

Radšej na boku

Rozhodnúť môže aj spánkova poloha. V noci spite radšej na boku či bruchu, na chrbte radšej nie. Hlavu si položte vyššie ako zvyčajne, bude sa vám ľahšie dýchať. Ako si uľaviť? Výborným pomocníkom je inhalácia, platí to pri suchom i produktívnom kašli. Účinok bude ešte väčší, ak si do vody prihodíte bylinky. Výborná je napríklad šalvia, ktoré pôsobí antibakteriálne, dezinfekčne a uvoľňuje hlieny, uvádza nemecký portál vital.de. 

Vyskúšajte med

Ak máte po ruke med, dajte si lyžičku a pomaly ho prehĺtajte. Oceníte jeho protizápalový účinok, zároveň uvoľňuje hlieny a vykašliavanie je menej bolestivé. Vyrobiť si môžete aj cibuľový sirup. Kúsky cibule polejte medom a nechajte lúhovať aspoň dve hodiny. Vzniknutý sirup vám môže pomôcť najmä pri suchom kašli. Dýchacie cesty môže upokojiť aj slez. Večer zmiešajte štyri lyžičky sušených kvetov s pol litrom studenej vody. Nechajte lúhovať aspoň sedem hodín, potom zlejte, mierne zahrajte a pite.

Na večer utlmiť

Vykašliavanie pri vlhkom kašli podporujú éterické oleje z tymiánu, fenyklu či anízu. Stačí si z nich pripraviť čaj a dochutiť ho medom. Niekedy však klasika na kašeľ nestačí. Lieky sa volia podľa toho, aký typ kašľa vás trápi. Vo všeobecnosti sú na noc vhodné také, ktoré ho tlmia, aby ste sa mohli dobre vyspať. Aj kvalitný spánok môže prispieť k rýchlejšej liečbe. Pri neutíchajúcom kašli sa radšej vždy obráťte na odborníka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor