MENU
zdravy-zivot

Prečo je joga ideálna na boj so stresom? Vedci poodhalili jej tajomstvo

Joga proti stresu

Súvisiace témy

Zdravý život

Prečo je joga ideálna na boj so stresom? Vedci poodhalili jej tajomstvo

Dusiť v sebe napätie sa neoplatí. Časom sa to odrazí nielen na psychickom, ale i fyzickom zdraví. Pri boji so stresom mnohí skončia pri joge, v čom spočívajú jej pozitíva?

Už len sústredené dýchanie vám pomôže uvoľniť sa po celom dni či načerpať energiu do nového. Dnes si môžete vybrať z množstva druhov jogy. Väčšina štúdii sa však pri sledovaní jej pozitívnych účinkov na zdravie, zamerala na klasickú, takzvanú hatha jogu. Jej cieľom je dosiahnuť harmonické fungovanie celého organizmu a zabezpečiť prúdenie energie.

Nebude vás bolieť hlava?

Pevnou súčasťou hatha jogy je meditácia. Pomôcť vám môže napríklad vtedy, ak pravidelne trpíte bolesťou hlavy. Presne takých účastníkov sledovali na univerzite v indickom Rádžastháne. Sedemdesiatdva dobrovoľníkov cvičilo pod dohľadom lektora päťkrát do týždňa behom troch mesiacov. Venovali sa nielen fyzickému, ale aj dychovému cvičeniu. Intenzita i frekvencia bolestí hlavy sa v tejto skupine výrazne znížila oproti obdobiu, keď necvičili.

Lepšia koncentrácia

Iní výskum sa zameral na MRI snímky, ktoré  ukázali, že pri meditácii je obzvlášť aktívna takzvaná prefrontálna kôra. Je to oblasť mozgu, ktorá riadi schopnosť sústredia. Čím je aktívnejšia, tým viac sa uzatvára oblasť mozgu, ktorá roztáča kolotoč myšlienok. Meditácia tak znižuje uvoľňovanie stresových hormónov a zlepšuje koncentráciu. Podľa ďalších odborníkov sa za pozitívnymi účinkami jogy skrýva striedanie napätia a uvoľnenia pri jednotlivých asanách. Pomalé a presné pohyby vás navyše naučia iným spôsobom vnímať svoje telo. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia