MENU
zdravy-zivot

Prečo na jar koža častejšie reaguje na slnko alergiou? Prezradí lekárka

Na jarné slnko reaguje pokožka citlivejšie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Prečo na jar koža častejšie reaguje na slnko alergiou? Prezradí lekárka

Odhaľujte sa počas prvých teplejších dní opatrne, pokožka je citlivejšia. Pri niektorých kožných ochoreniach to platí dvojnásobne. Prečo?

Pokožka sa teší na jarný vzduch rovnako ako vy. Hoci si chcete užiť prvé teplejšie dni, musíte byť opatrnejší. Pokožka sa môže aj v týchto mesiacoch ľahko spáliť. Ak sa vystavíte slnečným lúčom, začnú sa uvoľňovať pigmentové zrniečka, melanocyty. Pokožka stmavne, čím sa prirodzene chráni pred škodlivým účinkami UV žiarenia. Po mesiacoch, keď ste sa chránili pred chladom, reaguje na slnko citlivejšie.

Menej pigmentu

„Po zime je pokožka menej pigmentovaná, a preto náchylnejšia na spálenie. Aj v skorých jarných mesiacoch používajte krém s ochranným faktorom,“ hovorí o tom, na čo si dávať pozor, keď sa vyzlečiete do kratších rukávov dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. Nielen v lete myslite na to, že ak patríte k prvému alebo druhému fototypu, pokožka sa bez ochranných prípravkov spáli už v priebehu desiatich až dvadsiatich minút.„Zvýšená opatrnosť je nutná aj pri niektorých kožných ochoreniach, ide napríklad o rosaceu, melazmu, lupus či rakovinu kože. Na pozore sa majte aj vtedy, ak užívate lieky, ktoré zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Celoročne sa pred ním musíte chrániť i v prípade imunosupresívnej liečby,“ zdôrazňuje odborníčka.

Ohlási ju svrbenie

Na jar a začiatkom jari sa najčastejšie vyskytuje slnečné alergia. Je to práve preto, lebo pokožka je po dlhšom čase vystavená slnečnému žiareniu. „Najbežnejšie sa vyskytuje polymorfná svetelná erupcia, prejavuje sa tvorbou svrbivých, začervenaných ložísk, vyrážok a pľuzgierov v oblastiach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Vzniká najčastejšie po dni, dvoch po pobyte na slnku,“ približuje dermatologička. „Slnečné žiarenie v kombinácii s niektorými zložkami kozmetických prípravkov môže spôsobiť tvorbu začervenaných vyrážok hlavne na tvári a pleciach. V tomto prípade ide o takzvané Malorka akné.“

Zhoršia to pele?

Vzácnejšie sa môže objaviť slnečná žihľavka. Naskočí už po niekoľkých minútach na slnku. Ako prvé zaregistrujete svrbenie, potom si môžete na pokožke všimnúť prejavy, ktoré sa dajú prirovnať k popŕhleniu žihľavou. Niekedy sa pridajú celkové príznaky, tie si však už vyžadujú návštevu lekára. Niektoré výskumy dokonca poukazujú na to, že pokožku môžu dráždiť aj jarné pele. Ak neposilníte prirodzenú ochrannú vrstvu kože, bude náchylnejšia na vznik alergií. Pozornejší by ste mali byť aj pri výbere kozmetických prípravkov. Kombinácia slnečného žiarenia a niektorých farbív alebo parfumov môže viesť k vzniku fotoalergických reakcií. Väčšinou sa prejavia vznikom začervenania, opuchom a niekedy až tvorbou pľuzgierov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor