MENU
zdravy-zivot

Rožkom proti TUKU. Vyskúšajte super RADU od fitness trénerky

Woman,Looking,At,Her,Body,Reflection,In,Mirror,,Backside,Posing,
Zdravý život

Rožkom proti TUKU. Vyskúšajte super RADU od fitness trénerky

Cvičenie je len polovica práce, ktorú musíte pre pevné telo spraviť. A čo zvyšok?

Usilovne sa venujete cvičeniu, cítite sa byť silnejší, no želáte si, aby ste tie svaly aj skutočne videli. Nechcete byť len fit či mať vytónované telo, ale chcete mať viditeľne vyrysované svaly. Jednoducho chcete, aby vaše úsilie malo formu, ktorou sa viete pochváliť. Ako ich teda dosiahnuť?

V kulturistike to znamená, že človek zníži percento telesného tuku, takže jeho svalové tkanivo je viditeľnejšie. Pravdou je, že na to, aby ste zredukovali telesný tuk, sa musíte zamerať aj na stravu a výživu.

Výživa na odbúravanie tukov

Možno ste už počuli, že zlé stravovanie sa dá len ťažko dohnať cvičením. V posilňovni môžete tráviť toľko času, koľko len chcete, ale ak nebudete venovať dostatočnú pozornosť svojim stravovacím návykom, nedosiahnete požadované výsledky. Na budovanie a obnovu svalov potrebujete kvalitné bielkoviny a na energiu sacharidy – vhodnou voľbou sú napríklad sú sladké zemiaky, celozrnné výrobky či zelenina.Je obzvlášť dôležité obmedziť sladké jedlá, ako aj jedlá s vysokým obsahom tuku, ak je vaším cieľom tvarovanie svalov.

Vyžaduje si to plánovanie a odhodlanie – možno budete musieť sledovať kalórie a makroživiny, aby ste sa uistili, že prijímate správne množstvo bielkovín, sacharidov a tukov na budovanie svalov a odbúravanie telesného tuku.

Známym faktom je, že ak jete viac kalórií, než koľko ich spálite, priberiete. Avšak ak prijímate príliš málo kalórií a myslíte si, že tak odbúrate tuk rýchlejšie, riskujete prechod do tzv. režimu hladovania. To znamená, že sa ochudobňuje vaša svalová hmota, zatiaľ čo sa tuk ukladá. Ak to znie kontraproduktívne, je to preto, že to tak je,“ pripomína odborníčka na výživu a fitness Samantha Clayton. 

A čo fitness?

Na podporu odbúravania tukov môžete pokračovať aj v silovom tréningu, no zvážte pridanie HIIT tréningu (vysoko-intenzívny intervalový tréning) alebo kardia na báze rýchlosti a sily (napríklad šprint) do svojej fitness rutiny. Tieto typy ucelených cvičení popretkávaných obdobiami regenerácie umožňujú redukciu telesného tuku, pričom stále podporujú rast svalovej hmoty.

Okrem toho budú vaše tréningy kratšie a možno sa vám budú zdať aj zábavnejšie. HIIT môže tiež zvýšiť váš pokojový metabolizmus po tréningu, čo môže ďalej maximalizovať úbytok tuku. Na druhej strane, vytrvalostné kardio sa neodporúča, ak je vaším cieľom vyrysovanie, pretože pri spaľovaní tukov riskujete stratu svalovej hmoty.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako sa môžem zbaviť veľmi častého nočného močenia?

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac

Môžem mať po prekonaní mozgovej aneuryzmy ešte dieťa?

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor