MENU
zdravy-zivot

Rožkom proti TUKU. Vyskúšajte super RADU od fitness trénerky

Woman,Looking,At,Her,Body,Reflection,In,Mirror,,Backside,Posing,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Rožkom proti TUKU. Vyskúšajte super RADU od fitness trénerky

Cvičenie je len polovica práce, ktorú musíte pre pevné telo spraviť. A čo zvyšok?

Usilovne sa venujete cvičeniu, cítite sa byť silnejší, no želáte si, aby ste tie svaly aj skutočne videli. Nechcete byť len fit či mať vytónované telo, ale chcete mať viditeľne vyrysované svaly. Jednoducho chcete, aby vaše úsilie malo formu, ktorou sa viete pochváliť. Ako ich teda dosiahnuť?

V kulturistike to znamená, že človek zníži percento telesného tuku, takže jeho svalové tkanivo je viditeľnejšie. Pravdou je, že na to, aby ste zredukovali telesný tuk, sa musíte zamerať aj na stravu a výživu.

Výživa na odbúravanie tukov

Možno ste už počuli, že zlé stravovanie sa dá len ťažko dohnať cvičením. V posilňovni môžete tráviť toľko času, koľko len chcete, ale ak nebudete venovať dostatočnú pozornosť svojim stravovacím návykom, nedosiahnete požadované výsledky. Na budovanie a obnovu svalov potrebujete kvalitné bielkoviny a na energiu sacharidy – vhodnou voľbou sú napríklad sú sladké zemiaky, celozrnné výrobky či zelenina.Je obzvlášť dôležité obmedziť sladké jedlá, ako aj jedlá s vysokým obsahom tuku, ak je vaším cieľom tvarovanie svalov.

Vyžaduje si to plánovanie a odhodlanie – možno budete musieť sledovať kalórie a makroživiny, aby ste sa uistili, že prijímate správne množstvo bielkovín, sacharidov a tukov na budovanie svalov a odbúravanie telesného tuku.

Známym faktom je, že ak jete viac kalórií, než koľko ich spálite, priberiete. Avšak ak prijímate príliš málo kalórií a myslíte si, že tak odbúrate tuk rýchlejšie, riskujete prechod do tzv. režimu hladovania. To znamená, že sa ochudobňuje vaša svalová hmota, zatiaľ čo sa tuk ukladá. Ak to znie kontraproduktívne, je to preto, že to tak je,“ pripomína odborníčka na výživu a fitness Samantha Clayton. 

A čo fitness?

Na podporu odbúravania tukov môžete pokračovať aj v silovom tréningu, no zvážte pridanie HIIT tréningu (vysoko-intenzívny intervalový tréning) alebo kardia na báze rýchlosti a sily (napríklad šprint) do svojej fitness rutiny. Tieto typy ucelených cvičení popretkávaných obdobiami regenerácie umožňujú redukciu telesného tuku, pričom stále podporujú rast svalovej hmoty.

Okrem toho budú vaše tréningy kratšie a možno sa vám budú zdať aj zábavnejšie. HIIT môže tiež zvýšiť váš pokojový metabolizmus po tréningu, čo môže ďalej maximalizovať úbytok tuku. Na druhej strane, vytrvalostné kardio sa neodporúča, ak je vaším cieľom vyrysovanie, pretože pri spaľovaní tukov riskujete stratu svalovej hmoty.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor