MENU
zdravy-zivot

Bez nafukovania a kŕčov! Overené rady dostanú trávenie do pohody

Čo vám chladnička ponúka? Pomer dobrých a zlých baktérií v črevách závisí od stravovania.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bez nafukovania a kŕčov! Overené rady dostanú trávenie do pohody

Prečo je pestrosť v stravovaní dôležitá? Ako mení zastúpenie dobrých a zlých baktérií kondíciu čriev a poznáte PREbiotiká? Na detailoch v jedálničku záleží.

Predstavte si, že vo vašich črevách žije približne 500 druhov mikroorganizmov. Ak by sme to „rozmenili na drobné“, zistili by sme, že v tele je okolo 40 biliónov baktérií, z ktorých väčšina osídľuje črevá. Tieto mikroorganizmy sú dôležité nielen pre trávenie, ale tiež celkové zdravie organizmu. Avšak niektoré baktérie môžu prispieť k vzniku mnohých chorôb.

Zaujímavé je preto, že stravou výrazne ovplyvňujete druhy baktérií, ktoré vo vás žijú. Pre udržanie správnej črevnej rovnováhy je teda dôležité, aby prospešných baktérií bolo v tele viac než tých škodlivých. Spoznajte 8 vedecky založených spôsobov, ako zlepšiť zloženie baktérií v čreve. Poznáte prebiotiká? Ako sa zbaviť zlých baktérií? A prečo je pestrosť jedálnička na stav mikroflóry dôležitý?

8 spôsobov, ako zlepšiť zdravie čriev ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor