MENU
zdravy-zivot

Pre milovníkov maku: 3 jednoduché ale výborné koláče

Skúste všetky tri makové recepty.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pre milovníkov maku: 3 jednoduché ale výborné koláče

Makové dobroty patria na Slovensku k najobľúbenejším. Použiť sa do nich dá nielen čierny, ale aj biely či hnedý mak. Neskúsite jeden, dva či rovno všetky tri úžasné makové recepty?

Makové rezy s brusnicovým džemom

stredný plech 30 x 40 cm

Potrebujete:

 • 210 g hladkej múky
 • 3 lyžičky kypriaceho prášku
 • 2 lyžičky postrúhanej citrónovej kôry
 • 200 g práškového cukru
 • 4 vajcia
 • 4 lyžice vody
 • 120 g celého maku
 • 100 g brusnicového džemu
 • brusnicový džem
 • plátky citróna na ozdobenie

Na krém:

 • 500 ml mlieka
 • 2 balíčky pudingového prášku s citrónovou príchuťou
 • 200 g masla
 • 120 g práškového cukru
 • 2 lyžičky vanilínového cukru

POSTUP:

1. Žĺtky s vodou a cukrom vyšľahajte do hustej peny. Pridajte preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom, makom, citrónovou kôrou a premiešajte. Nakoniec zľahka vmiešajte sneh z bielkov.

2. Pripravte krém: Do 350 ml vriaceho mlieka pridajte zvyšné mlieko, v ktorom ste rozmiešali pudingové prášky a uvarte hustý puding. Puding miešajte do vychladnutia. Maslo s práškovým a vanilínovým cukrom vymiešajte do peny, do ktorej postupne vmiešajte puding.  

3. Cesto rozotrite na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte pri teplote 175 °C asi 20 minút. Teplý plát natrite džemom. Krém nanášajte až na vychladnutý plát. Odložte na 2 hodiny do chladu. Každý rez ozdobte brusnicovým džemom a plátkom citróna.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor