MENU
zdravy-zivot

Praženica, volské oko či VAJCE na tvrdo: Čo najviac zaťaží trávenie?

Varené vajcia
Zdravý život

Praženica, volské oko či VAJCE na tvrdo: Čo najviac zaťaží trávenie?

Vyškrtli ste z jedálnička vajíčka? Viete o akú vitamínovú bombu sa v skutočnosti uberáte?

Sedem gramov bielkovín a 85 kalórií nie je jedinou výhodou, ktorú vajíčka ponúkajú. Dostane sa vám tiež antioxidantov, zdravých tukov a aminokyselín. Vajíčka sú bohaté na vitamíny D, E, K a mnohé z vitamínov skupiny B spolu s kyselinou listovou a pantoténovou.

Déčkoreguluje správne využitie vápniku a fosforu, dbá o pevné kosti a zuby.Káčko zabraňuje vnútornému krvácaniu a u žien nadmernej strate krvi počas menštruácie.

V horčicovej omáčkeV horčicovej omáčke
V horčicovej omáčke
Zdroj: shutterstock

Vďaka lecitínu z bielkov budete mať lepšiu pamäť a schopnosť učiť sa. Žĺtka sú zase zdrojom omega 3-nenasýtených mastných kyselín, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu očí, mozgu a prospievajú tiež srdcu.

Ich konzumáciou si vylepšíte hladinu vitamínu B5, ktorý ovplyvňuje regeneračný proces, urýchľuje rast vlasov, ale i nechtov. Vitamínu B2 a B9 môžete zas poďakovať za hebkejšiu pleť. Vitamín B6 ovplyvňuje tvorbu serotonínu, teda hormónu šťastia.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor