MENU
zdravy-zivot

Pravidlá pre ovocie v diéte sú prísnejšie, ako ste si mysleli. Radí výživová odborníčka

Ovocie nie je to zelenina a nemôžete si ho dopriať koľko chcete. Inak môžete mať problém schudnúť.
Zdravý život

Pravidlá pre ovocie v diéte sú prísnejšie, ako ste si mysleli. Radí výživová odborníčka

Ak ste vymenili sladkosti za čerstvé alebo mrazené ovocie, urobili ste správne. No ak si myslíte, že konzumáciou veľkého množstva ovocia schudnete, mýlite sa.

Skrýva sa v ňom prírodný cukor - fruktóza, ktorý vo veľkom množstve pri diéte nemá svoje miesto. Pri diéte alebo kalorickom deficite má človek  nižší kalorický príjem ako výdaj. No aj keď jete počas diéty menej, nemali by ste zabúdať na to, že vaša strava by mala byť plnohodnotná, pestrá a plná kvalitných surovín. „K diéte neodmysliteľne patrí aj ovocie. No ovocie nie je zelenina, a preto ho nemôžeme jesť večer pri televízore. Aj keď obsahuje veľkú porciu vlákniny, vitamínov a minerálov, súčasne obsahuje veľa cukru. V zdravšom jedálnom lístku by ste si na neho mali dávať pozor,“ vysvetľuje výživová špecialistka Martina Dvořáková.

Ovocie ako plnohodnotná potravina

Názorových skupín na množstvo konzumácie ovocia je veľa. Základná vec je uvedomiť si, že ovocie treba brať ako plnohodnotnú potravinu. Ak si dáte obed, nemali by ste za ním zjesť misku ovocia, olovrant a ešte večeru. Ovocie nie je výživový doplnok, ale naopak, má mať podstatné miesto vo vašom jedálničku. Samozrejme, všetko s ohľadom na denný kalorický príjem ,,Ak máte na ovocie chuť, ideálne je dopriať si ho ako súčasť raňajok či dopoludňajšej desiaty, najlepšie v deň kedy máte zvýšenú fyzickú aktivitu,“ dodáva výživová špecialistka.

Čerstvé sezónne ovocie a zelenina je tá najlepšia voľba.Čerstvé sezónne ovocie a zelenina je tá najlepšia voľba.
Čerstvé sezónne ovocie a zelenina je tá najlepšia voľba.
Zdroj: Shutterstock

Ktoré ovocie ma najvyšší obsah cukru?

Medzi kalorickejšie ovocie s vyšším obsahom cukru patrí banán, čerstvé figy a hrozno. Tesne za nimi nasledujú mango, liči a aktuálne vyhľadávané sezónne čerešne. Svoje prvenstvo v množstve kalórií určite zastáva avokádo, ale za to tam nenájdete ani celý gram cukru. S najnižším obsahom cukru vyhráva ovocie, ktoré nájdete aj vo svojej záhrade ako jahody, maliny, či čučoriedky. Z tých exotickejších sú to kivi alebo grapefruit. Každé ovocie má svoje pozitívne vlastnosti. Žiadne z nich nemusíte zo svojej stravy vylúčiť, no pri diéte treba dbať na to, v akom množstve ho prijmete.

Na aké ovocie sa zamerať?

Ovocie je ideálne kombinovať s proteínovými nápojmi, smoothie alebo kašami. Samotné ovocie v menšom množstve vás dostatočne nezasýti. ,,Zamerať by ste sa mali na citrusy a bobuľové ovocie ako čučoriedky, maliny, jahody, brusnice či ríbezle. Skvelý letný tip je napríklad proteínová panna cotta s čerstvým ovocím. Stopku by ste mali dať aj sušenému ovociu. Koncentrácia cukru v ňom je niekoľkonásobne vyššia,“ radí Martina Dvořáková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia