MENU
zdravy-zivot

Pravda o pití Slovákov. Nie sme krajinou abstinentov

Češky pijú viac ako Slovenky.
Zdravý život

Pravda o pití Slovákov. Nie sme krajinou abstinentov

Kde žije viac abstinentov? Majú Slovenky alkohol radšej ako Češky? Pozrite si prehľad rozdielov v pití alkoholu medzi nami a inými národmi.

Slováci aj Česi starší než 15 rokov vypijú ročne v priemere trinásť litrov čistého alkoholu na osobu. Celosvetový priemer, ktorý aktuálne predstavuje 6,2 litra, pritom oba národy prevyšujú vyše dvojnásobne.

Za ostatnými európskymi krajinami pritom stále zaostávajú. Najvyššie čísla zaznamenali v Rusku (15,1 litra), Litve (15,4), Moldavsku (16,8) a Bielorusku (17,5), konštatuje sa v štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Česi pijú lacnejšie

Keď príde na výber druhu alkoholu, Česi sa nálepky "pivný národ" nezbavia. Spotreba piva tu tvorí až 54 percent celkovej spotreby alkoholu. Slováci naproti tomu radšej siahnu po tvrdom alkohole, ktorý tvorí 46 percent celkovej konzumácie.

Česi však pivo pijú za nižšie ceny ako Slováci, pod čo sa podpísala spotrebná daň aj euro. Podľa prieskumu Sky Picker majú Česi druhé najlacnejšie pivo v Európe. Za jeden polliter zaplatia v priemere asi 0,88 eura, zatiaľ čo Slováci si na piatom mieste priplatia o desať centov viac. Chuť na víno je u oboch národov približne rovnaká a tvorí okolo 20 percent celkovej konzumácie alkoholu.

Češky majú alkohol radšej

Češky pijú viac ako Slovenky. Kým na Slovensku ženy priemerne vypijú okolo 6 litrov alkoholu ročne, Češky ho pijú takmer o dva litre viac (7,8 litra na ženu ročne).

Alkoholikom môžete byť, aj keď pijete málo: Ženy ohrozujú už dva poháre vína

Abstinenti

Slovensko sa síce za krajinu abstinentov vyhlásiť nemôže, žije ich tu však výrazne viac ako v Česku. Kým u nás tvoria 16,3 percenta populácie, u susedov je to len 2,6 percenta. Počet abstinentov, ktorý v krajine pribudol za posledných 12 mesiacov, je u nás takmer dvojnásobne vyšší.

Oslavujeme rovnako

Čo sa týka nárazového pitia, do ktorého sa počítajú aj rôzne oslavy, rozdiely medzi oboma národmi sa stierajú. Príležitostne si pritom v oboch krajinách vypije okolo 43 percent ľudí.

Vedľajšie účinky alkoholu sú v Česku fatálnejšie

Autori štúdie uviedli, že v roku 2012 prišlo celosvetovo k 3,3 miliónu úmrtí v dôsledku konzumácie alkoholu. Tá môže mať za následok viac než 200 rôznych ochorení vrátane cirhózy pečene, niekoľkých druhov rakoviny, ale tiež tuberkulózy a zápalu pľúc.
Cirhóza pečene, ktorá sa ľudovo nazýva aj "alkoholovou chorobou", je na Slovensku bežnejšia ako v Česku. Vyskytuje sa u takmer 40 percentách mužov a 12 percentách žien, ktoré zomreli prirodzenou smrťou, v Česku je to u 23,7 percenta mužov a 9,4 percenta žien.

Na následky dopravných nehôd súvisiacich s nepovolenou konzumáciou alkoholu za volantom v Česku zomiera o tretinu viac ľudí ako u nás.

Slovenské závislosti

Na Slovensku sa dá spočítať dvojnásobne viac prípadov závislosti od alkoholu než u susedov (Slovensko – 5,5 percenta, Česko 2,6 percenta). Alkohol je u nás zároveň najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii, až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami. Od roku 2010 do roku 2013 počet pacientov závislých od alkoholu stúpol v SR na 11 350, z nich okolo 80 percent tvoria muži.

Najviac alkoholikov

Najviac hospitalizovaných, vyše 2000 ročne, je v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej v Trnavskom a Bratislavskom, kde pre túto diagnózu umiestnili menej ako 1000 pacientov. Skutočnosť, že najviac závislých od alkoholu je na východe Slovenska, súvisí s vyššou konzumáciou koncentrovaného alkoholu. Slováci na západe, ktorý je známy vinárskymi oblasťami, uprednostňujú "nápoj bohov".

 Zabávajte sa!Alkohol si môžete dopriať aj bez nepríjemných následkov

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor