MENU
zdravy-zivot

7 faktov o chudnutí z pohľadu dietológov: Koľko pravdy je na priberaní zo zemiakov a cukru?

Škodí viac plnokrvný koláčik alebo náhrada cukru? Koľko vecí ste pre chudnutie doteraz robili opačne?
Zdravý život

7 faktov o chudnutí z pohľadu dietológov: Koľko pravdy je na priberaní zo zemiakov a cukru?

Prispieva vynechanie obeda k chudnutiu? Je čerstvo pripravené jedlo zdravšie ako mrazené? A prečo sú návody na chudnutie čoraz komplikovanejšie? Zorientujte sa podľa najnovších poznatkov dietológov.

Mnohí diétni guru spôsobujú zmätok svojimi vyhláseniami. Jedni zatracujú zemiaky, druhí končia s jedlom už o 15. hodine, ďalší prisahajú na celozrnné alebo light produkty. Určite však platí, že naša strava má byť vyvážená. Teda rozmanitá, bohatá na živiny a chudobná na tuky. Každý deň by sme mali zjesť porciu cereálií alebo zemiakov. Päťkrát denne by sme si mali dopriať ovocie alebo zeleninu, štyrikrát denne mliečne produkty a raz alebo dvakrát do týždňa rybu alebo mäsové výrobky.

Dôležité sú tekutiny. Okrem čaju a kávy sa odporúča najmenej liter a pol vody. Ak váhate, či nerobíte v stravovaní chybu, skontrolujte si svoje pravdy s našimi. 

Zemiaky spôsobujú priberanie: Nie 

Pre pomerne vysoký glykemický index sú považované za rizikové. Popritom so svojím obsahom vody, komplexnými sacharidmi a obsahom minerálnych látok patria k najlepším potravinám na uchovanie štíhlej línie. Ruky preč od čipsov, pečených zemiakov a vyprážaných placiek! Obsah tuku ničí ich skvelú nutričnú hodnotu.

Zemiaky pečené v rúre majú iba 8% tuku.Zemiaky pečené v rúre majú iba 8% tuku.
Zemiaky pečené v rúre majú iba 8% tuku.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor