MENU
zdravy-zivot

Popraskané pery: 7 tipov ako ich vyliečiť a držať hydratované

Popraskané pery si zaslúžia starostlivosť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Popraskané pery: 7 tipov ako ich vyliečiť a držať hydratované

Prichádza chladnejšie počasie a studený vzduch vaše pery vysušuje. Môžu byť citlivé až bolestivé a začnú praskať. Popraskané pery si zaslúžia starostlivosť.

Studený vietor a chlad vysušujú pokožku celkovo, ale veľmi citlivo reagujú práve pery, ktoré môžete mať veľmi suché. Začínajú praskať a vytvárať sa na nich šupinky. Tento pocit vás núti pery zvlhčovať, ale nesprávnym spôsobom, že si ich olizujete. Potom vás začnú štípať, páliť, bolieť a v najhoršom prípade aj krvácať. Pery neobsahujú mazové žľazy, aj preto sa veľmi rýchlo vysušia a je potrebné ich pravidelne hydratovať.

Čo ešte spôsobuje praskanie pier?

  • Suchý vzduch v interiéri, ktorý je spôsobený vykurovaním a nedostatočným vetraním.
  • Používanie dráždivej kozmetiky.
  • Slnečné žiarenie.
  • Pery nie sú dostatočne hydratované.
  • Olizovanie a hryzenie pier.
  • Nedostatočný pitný režim.
  • Začínajúce zápalové ochorenie alebo infekcia.
  • Nedostatok vitamínov, najmä skupiny B.
  • Vkladanie predmetov do úst, ktoré tam nepatria. Hrozí prenesienie infekcie na pery.

Ako sa správne starať o pery, aby už nepraskali, čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor