Prasacia chrípka je omyl! Vyliečiť sa dá aj doma
20. 2. 2013, 17:19 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:19)

Zdroj: Ilustračná sxc.hu
Chrípka A(H1N1) je chybne označovaná ako „prasacia chrípka“. Príznaky má podobné ako obyčajná sezónna chrípka. Keďže ide o typ ochorenia, s ktorým predtým ľudia neprišli do styku, nemali voči nemu vybudovanú imunitu. Vznikla panika, na ktorú už veľa ľudí stihlo aj zabudnúť.
Pandémia chrípky A(H1N1) vypukla v roku 2009 v USA, Kanade a v Mexiku. Postupne sa rozšírila aj do iných krajín sveta. Toto ochorenie si vyžiadalo aj niekoľko ľudských životov. Priebeh aj príznaky má podobné ako sezónne chrípkové ochorenia.
Chrípkový mutant
A(H1N1) bola často označovaná ako „prasacia chrípka“. Tento názov je však chybný. Ide o podtyp chrípkového kmeňa A, ktorý môže zasiahnuť vtáky, niektoré cicavce spomedzi zvierat, vrátane prasiat, ale aj ľudí. Aj samotná A(H1N1) je mutantom chrípky vtáčej, prasacej a ľudskej.
Rizikom v prípade A(H1N1) je postihnutie pľúc. Môže viesť k ich zápalu či dokonca zlyhaniu. Ohrozené sú najmä osoby s chronickým ochorením pľúc, či už ide o astmu alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
K rizikovým pacientom patria aj ľudia chorí na srdce, postihnutí metabolickými poruchami (najmä diabetes), ochoreniami obličiek, pečene, niektorými neurologickými ochoreniami a so zníženou imunitou. WHO k nim zaraďuje aj tehotné ženy, deti mladšie ako 2 roky a osoby staršie ako 65 rokov.
Príznaky a liečba
Tento vírus sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovo vzduchom pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní, či priamym kontaktom s pokožkou nakazeného. Aj preto treba dbať na dôsledné umývanie rúk. Ochorenie sa prejaví do jedného týždňa, prenosné je však od nakazenia. Medzi najčastejšie príznaky patrí kašeľ, bolesť hrdla či celého tela, horúčka, nevoľnosť a celková únava.
Liečba doma je podobná ako pri bežnej chrípke – veľa tekutín a vitamínu C.
Foto: Ilustračná sxc.hu
Jednou z možností je prevencia očkovaním. Rozdiel vo vakcíne A(H1N1) a sezónnej chrípky je v obsahu antigénov (vírusových zložiek ktoré vedú k tvorbe protilátok a vzniku špecifickej imunity). Klinické štúdie dokázali, že očkovanie proti sezónnej chrípke v tele nedokáže vytvoriť potrebné protilátky proti novému typu chrípky. „Keby sa dali všetci ľudia zaočkovať proti typu A(H1N1), ktorý je jeden z vírusov nachádzajúci sa vo vakcíne, tak by sme nemali takúto chorobnosť,“ pre TASR povedala Klára Minčíková z RÚVZ Prievidza.
Liečba je možná podávaním antivirotík, v prípade zvýšenej teploty antipyretikami. Vo väčšine prípadov nie je potrebná hospitalizácia a odporúča sa postup ako pri bežnej sezónnej chrípke – veľa tekutín a vitamínu C. Ťažkosti s dýchacími cestami však netreba podceniť a je nutné zveriť sa do odbornej starostlivosti.
Panika po objavení sa vírusu A(H1N1) sa ukázala byť neoprávnená. Pomerne rýchlo sa objavila očkovacia látka a lekári boli schopní liečiť nakazených. V súčasnosti je toto ochorenie už sezónnou záležitosťou a treba si naň zvyknúť.