MENU
zdravy-zivot

Pracujte efektívnejšie. Tieto drobné vylepšováky zvládne každý

Pri práci vás môže rušiť aj neporiadok.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pracujte efektívnejšie. Tieto drobné vylepšováky zvládne každý

Zdá sa vám, že čas beží v práci prirýchlo? Možno vás zdržuje len neporiadok na stole alebo ste si už dlho nedopriali prestávku.

V záplave pracovných povinností máte niekedy pocit, že deň by mal mať štyridsaťosem hodín. Niekedy vás o pozornosť oberajú drobnosti. Psychológovia však varujú, že mozog preťažuje už len ustavičné sledovanie mobilu či mailu. Pípanie prichádzajúcich správ vás dostane pod tlak. Zrazu nebudete mať nič dokončené a bude sa vám zdať, že všetko beží prirýchlo. Na škodu nie je v zamestnaní ani jarné upratovanie.

Odľahčite hlavu

Nech máte práce akokoľvek veľa, vždy si doprajte prestávku. Je to nevyhnutné. Ak ste od rána do večera pred počítačom, hlava si nemá kedy oddýchnuť. Ustavične využívate a zaťažujete rovnaké časti mozgu. Pokúste sa každé dve, tri hodiny zmeniť aspoň na chvíľu činnosť. Dajte si obed, poprechádzajte sa okolo budovy, zájdite za kolegom do vedľajšej kancelárie... Po prestávke sa zlepší vaša výkonnosť i koncentrácia. Aspoň chvíľu si oddýchnu aj vaše oči. Tým doprajte iný pohľad ako na obrazovku častejšie, stačí sa zahľadieť na prírodu za oknom, prípadne vzdialenejší predmet v miestnosti, aby ste „zaostrili“ na iný predmet.

Viac: Balančné cvičenia: Vysedávanie pred počítačom musíte vykompenzovať

Upratujte na stole

Pozrite sa na svoj pracovný stôl s nadhľadom, napríklad ako fotograf, ktorý chce odfotiť peknú fotografiu. Vidíte cez záľahy papierov farbu stola? Nemáte obložené okolie počítača výstrižkami, spismi, knihami, časopismi, ale aj pohodenou šatkou alebo čiapkou, v ktorej ste prišli do roboty? Nemusíte pracovať v sterilnom prostredí, len nestrácajte v kopách prehľad. Určite je dôležité zútulniť si prostredie, ale na druhej strane treba zachovať profesionalitu. Stanovte si hranice. Na jednotlivé papiere si určite zakladač, vždy keď sa naplní, pozrite sa, či tam už nie je niečo na vyhodenie. Neskladujte staré veci. Zahľaďte sa pravidelne na svoj stôl a snažte sa predstaviť si, či stále viete, ktoré kôpka, čo skrýva.

Preceňovaný OPEN SPACE: Zamestnancom ničí zdravie, produktivitu i pamäť!

Rýchle riešenie

Keď pred vami stojí nepríjemná úloha zrazu si spomeniete na triedenie pošty, polievanie kvetov alebo vám práve zachutí čaj alebo káva. Pocit, že musíte urobiť niečo, do čoho sa vám príliš nechce sa však nestratí, budete ho len tlačiť pred sebou. Nech robíte čokoľvek, v podvedomí vás bude strašiť myšlienka, že ste ešte neurobili to, čo ste mali. Zrazu budete v strese. Snažte sa aj nepríjemné úlohy vyriešiť čo najskôr, nestratia sa samé od seba.

Pozor na správy

Ak máte rozrobenú prácu, nedajte sa vyrušovať príchodom nových správ, či už na mobil alebo na mail. Ustavičným kontrolovaním správ len prerušíte koncentráciu a všetko budete robiť dlhšie. Môžete si stanoviť frekvenciu, v ktorej poštu skontrolujete. Na základe toho si môžete zadeliť zvyšnú prácu. Ustavičné preskakovanie z technológie na technológiu vás zbytočne rozruší a nič nebudete robiť stopercentne. Skôr sa dopustíte chýb.


Čítajte aj: Stresu sa nikdy úplne nezbavíte, využite ho vo svoj prospech!
 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor