MENU
zdravy-zivot

Pracuje vaša štítna žľaza slabo? Tieto potraviny nejedzte!

Zníženú produkciu štítnej žľazy môžete ovplyvniť i jedlom.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Pracuje vaša štítna žľaza slabo? Tieto potraviny nejedzte!

Máte hypotyreózu? Zníženú produkciu štítnej žľazy môžete ovplyvniť i jedlom. Pozor si dajte na brokolicu, kapustu a sóju, spomaľujú vstrebávanie jódu. Jedzte radšej jahody, cviklu a tučné ryby.

Viete, čo majú spoločné Martina Moravcová, Petra Polnišová, Lucie Bílá a najväčšia hviezda americkej televíznej talkshow Oprah Winfreyová? Hapruje im štítna žľaza.

Lenže kým známe česko-slovenské trio trápi hypertyreóza, teda zvýšená činnosť tohto orgánu, Oprah má opačný problém. Štítna žľaza jej funguje nedostatočne.

Hoci aj hypotyreóza je vážna diagnóza, ľudia s ňou majú jednu výhodu: môžu si pomôcť stravou. Ale môžu si ňou aj ublížiť.

Odborníci tvrdia, že nadmernú tvorbu tyroidných hormónov nemôžete jedlom ani vyvolať, ani potlačiť. Zníženú produkciu však strava ovplyvňuje.

Existujú totiž potraviny, ktoré spomaľujú vstrebávanie jódu v tele, a tým utlmujú fungovanie štítnej žľazy. Niektorým z nich sa pacienti musia vyhýbať úplne, iné stačí mierne obmedziť. A sú aj také suroviny, ktoré tvorbu hormónov povzbudzujú.

ZOZNAM PODOZRIVÝCH

Sú na ňom potraviny, ktoré síce chorobu nespúšťajú, ale pacientom s hypotyreózou môžu zhoršiť stav. Keďže všetky majú aj veľa pozitívnych účinkov, nemali by ste ich z jedálneho lístka vylúčiť úplne.

Veďte si denník, do ktorého si budete zapisovať, čo ste zjedli a potom to porovnáte s tým, ako sa cítite. Ak budete mať na druhý deň opuchnutú tvár alebo budete malátni, treba túto skupinu surovín jedávať iba veľmi opatrne. Uškodiť vám môže:

hlúbová zelenina: brokolica, karfiol, kel, kapusta, kaleráb aj ružičkový kel
strukoviny: sója, kukurica a fazuľa, mesačná repa a kvaka, pšeno, semeno horčice a repky olejnej

NEBEZPEČNÉ BYLINY

Možno si poviete, že rastlinky na tanieri nemávate, no aj tak vás upozorníme na niekoľko druhov, ktoré sú pri zníženej funkcii štítnej žľazy nebezpečné. Sú to tieto druhy:

lopúch
echinacea
americký ženšen
aloe
bambus
senovka grécka
králik biely a všetky ostatné rastliny z čeľade chryzantémovitých

VAŠI SPOJENCI

Toto je dôležitý zoznam. Sú na ňom potraviny, ktoré slabo fungujúcu štítnu žľazu v tvorbe hormónov dokážu podporiť. Ak trpíte hypotyreózou, uprednostňujte celozrnný chlieb a pečivo a jedávajte ovsenú kašu. Naučte sa piecť z celozrnnej múky. A pravidelne jedávajte čo najviac z týchto potravín:

zelenina: mrkva, špenát, špargľa, cvikla, petržlen
ovocie: marhule, banány, jahody, avokádo
olivový olej
slnečnicové semienka
tučné ryby
hnedé morské riasy

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor