Práca na zmeny spôsobuje viacero zdravotných problémov
Doktorka Durdana Khanová, výskumníčka z York University v Kanade, ktorá viedla túto štúdiu, zdôrazňuje, že ide o komplexný problém, ktorý ovplyvňuje viacero systémov v tele. Stres, nedostatok spánku a narušenie hladiny melatonínu zohrávajú v tomto kognitívnom probléme svoju úlohu.
S cieľom zistiť, aký vplyv má nepravidelný pracovný čas na mozog, Khanová a jej tím preskúmali údaje z Kanadskej longitudinálnej štúdie starnutia, ktorá sa zamerala na takmer 48 000 dospelých vo veku 45 až 85 rokov. Zisťovali, či účastníci niekedy pracovali na zmeny, či ich najdlhšie zamestnanie zahŕňalo prácu na zmeny a či v súčasnosti pracujú na zmeny.
Vplyv na mozog
Ich zistenia ukázali, že približne pätina účastníkov niekedy pracovala na zmeny. U tých, ktorí pracovali na nočné zmeny sa častejšie vyskytovali kognitívne poruchy. Okrem toho sa problémy s pamäťou spájali s prácou na nočné zmeny počas najdlhšieho zamestnania, zatiaľ čo tí, ktorí pracovali na striedavé zmeny, boli náchylní na problémy s výkonnými funkciami.
Približne štvrtina dospelých v Spojených štátoch, teda takmer 40 miliónov osôb, má skúsenosti s prácou na zmeny, ktorá zahŕňa nočné zmeny alebo striedanie denných a nočných služieb. Doterajšie výskumy spájajú dlhodobú prácu na zmeny s rôznymi zdravotnými problémami vrátane srdcových ochorení, obezity, rakoviny, cukrovky a dokonca aj zmien v načasovaní menopauzy.