MENU
zdravy-zivot

Práca na zmeny a zdravie: To, čo si každý myslel potvrdili vedci!

Príliš veľa stresu oslavuje obranyschopnosť organizmu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Práca na zmeny a zdravie: To, čo si každý myslel potvrdili vedci!

Práca mimo typického denného rozvrhu sa môže odraziť na vašom výkone a celkovom fungovaní, upozorňuje nedávna vedecká štúdia. Práca na zmeny, najmä tie nočné a striedanie rozvrhov, ovplyvňuje celkové zdravie a hlavne mozog!

Práca na zmeny spôsobuje viacero zdravotných problémov 

Stres môže priamo zvýšiť srdcovú frekvenciu a prietok krvi a spôsobiť uvoľnenie cholesterolu a triglyceridov do krvného obehu. Je tiež možné, že stres súvisí s inými problémami - zvýšenou pravdepodobnosťou fajčenia alebo obezity, ktoré nepriamo zvyšujú srdcové riziká. Náhly emočný stres môže byť spúšťačom vážnych srdcových problémov, vrátane infarktu.Stres môže priamo zvýšiť srdcovú frekvenciu a prietok krvi a spôsobiť uvoľnenie cholesterolu a triglyceridov do krvného obehu. Je tiež možné, že stres súvisí s inými problémami - zvýšenou pravdepodobnosťou fajčenia alebo obezity, ktoré nepriamo zvyšujú srdcové riziká. Náhly emočný stres môže byť spúšťačom vážnych srdcových problémov, vrátane infarktu.
Zdroj: Shutterstock

Doktorka Durdana Khanová, výskumníčka z York University v Kanade, ktorá viedla túto štúdiu, zdôrazňuje, že ide o komplexný problém, ktorý ovplyvňuje viacero systémov v tele. Stres, nedostatok spánku a narušenie hladiny melatonínu zohrávajú v tomto kognitívnom probléme svoju úlohu.

S cieľom zistiť, aký vplyv má nepravidelný pracovný čas na mozog, Khanová a jej tím preskúmali údaje z Kanadskej longitudinálnej štúdie starnutia, ktorá sa zamerala na takmer 48 000 dospelých vo veku 45 až 85 rokov. Zisťovali, či účastníci niekedy pracovali na zmeny, či ich najdlhšie zamestnanie zahŕňalo prácu na zmeny a či v súčasnosti pracujú na zmeny.

Vplyv na mozog

Za zdravím mozgu stojí v prvom rade zdravie srdca.Za zdravím mozgu stojí v prvom rade zdravie srdca.
Zdroj: Shutterstock

Ich zistenia ukázali, že približne pätina účastníkov niekedy pracovala na zmeny. U tých, ktorí pracovali na nočné zmeny sa častejšie vyskytovali kognitívne poruchy. Okrem toho sa problémy s pamäťou spájali s prácou na nočné zmeny počas najdlhšieho zamestnania, zatiaľ čo tí, ktorí pracovali na striedavé zmeny, boli náchylní na problémy s výkonnými funkciami.

Približne štvrtina dospelých v Spojených štátoch, teda takmer 40 miliónov osôb, má skúsenosti s prácou na zmeny, ktorá zahŕňa nočné zmeny alebo striedanie denných a nočných služieb. Doterajšie výskumy spájajú dlhodobú prácu na zmeny s rôznymi zdravotnými problémami vrátane srdcových ochorení, obezity, rakoviny, cukrovky a dokonca aj zmien v načasovaní menopauzy.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor