MENU
zdravy-zivot

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Práca na nočné zmeny sa môže negatívne odraziť na zdraví človeka.
Zdravý život

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Na duševné a telesné funkcie, ale aj na výkonnosť človeka vplýva jeho biorytmus. Tento proces prebieha u každého a je príčinou kolísania aktivity počas dňa. Ako vás ovplyvňuje v práci?

Biorytmus je do veľkej miery daný geneticky, ale je ovplyvniteľný aj učením a vnútornými procesmi človeka. Spánok je riadený striedaním svetla a tmy. „Keď tento cyklus nerešpektujeme, pocítime to na našej výkonnosti, pohode i zdraví. Ak nebudete dostatočne kvalitne spať, tak nebudete vládať pracovať a ani sa zabávať. Pracovníci, ktorí chodia do práce v noci, sú síce ráno unavení, ale ich telesné hodiny im hovoria, že nie je čas na spánok, keď vonku svitá alebo je svetlo. A aj keď zaspia, tak spia krátko, možno päť hodín a kvalita ich spánku je veľmi nízka. Spánok a jeho potreba je odozvou dobrého zdravia. Ak nie ste zdraví, tak sa zhoršuje aj kvalita vášho spánku. Ale pôsobí to aj opačne, kedy poruchy spánku môžu obnoviť a zhoršiť rôzne duševné poruchy človeka,“ upozorňuje psychológ.

Ľudia, ktorí nemajú kvalitný spánok, trpia nízkou koncentráciou a schopnosťou rozhodovať sa. Trpí aj ich kreativita, sociálne schopnosti i celkové zdravie. Nedostatočný spánok u ľudí vyvoláva častejšie zmeny nálad, zvyšuje úroveň stresu i hnevu, impulzívnosti, ale aj tendenciu piť alkohol a užívať omamné látky.

Sila spánku

Dĺžka spánku u každého je individuálna. Dôležitejšia je hlavne kvalita spánku. Ako zistíte, či trpíte nekvalitným spánkom? Mali by ste počúvať signály vášho tela. Ak sa nezobudíte ani po zvonení budíka, vstávanie vám trvá nekonečne dlho alebo ste počas dňa nepríjemní a podráždení, nepomôže vám ani ranný voňavý životabudič a kolegovia o vás tvrdia, že vyzeráte unavene, trpíte nedostatkom spánku.

V noci potrebujete 6 až 9 hodín spánku. Individuálne je to nielen v závislosti od genetickej výbavy organizmu, typu osobnosti človeka, ale aj od jeho veku a dennej aktivity. Ľudia, ktorí sú počas dňa aktívnejší a majú náročnú prácu, potrebujú viac spánku na to, aby si mozog oddýchol a nasledujúci deň správne fungoval," hovorí psychológ.

Pozor na spánkový deficit

Zvláštnym prípadom sú zamestnanci, ktorí pracujú na nočné zmeny, ktoré narúšajú ich biorytmus. „Naše telo pracuje v cykle ´svetlo-tma´, a tak robotníkovi ráno po večernej zmene jeho telesné hodiny signalizujú, že je svetlo a mal by byť prebudený. Dôsledkom je, že aj keď počas dňa zaspí, kvalita aj dĺžka spánku sú nízke. Takíto zamestnanci sú náchylnejší na vznik rôznych ochorení. Z histórie poznáme aj výnimky, kedy známe osobnosti spávali iba 3-4 hodiny denne, lebo spánok považovali za stratu času. Ich organizmus sa mohol časom adaptovať na nízku potrebu spánku,“ hovorí psychológ, ktorý je však presvedčený o tom, že dôsledky nekvalitného spánku sa vždy v organizme a v nejakej oblasti života človeka prejavia, aj keď to nemusí byť hneď vidieť navonok.

Zmeny biorytmu počas dňa

  • Po polnoci máte najhlbší spánok, najnižšiu telesnú teplotu, tlak krvi, aj funkciu tráviaceho, vylučovacieho či hormonálneho systému. Je to čas na vychutnávanie si sladkého, ničím nerušeného spánku.
  • Ráno nastáva rýchly vzostup krvného tlaku, zvyšuje sa činnosť tráviaceho systému, ste svieži a plní energie, dajte si výdatné raňajky a pustite sa do práce.
  • O 10. – 11. hodine je človek vo fáze najvyššej bdelosti a výkonnosti, naplánujte si v týchto hodinách najdôležitejšie aktivity dňa.
  • O 15. hodine nastáva mierny útlm, postupne sa výkonnosť opäť zvyšuje, ale už nedosahuje také maximum ako v dopoludňajších hodinách. Spravte si malú prestávku, dajte si kávu alebo čaj a určite znovuobjavíte chuť do práce.
  • 17. hodina je typická najvyššou výkonnosťou obehového systému a najväčšou svalovou silou. Prichádza čas na šport?
  • Po 18. hodine má človek najvyšší krvný tlak aj telesnú teplotu. Je to ideálny čas na večeru, oddych a načerpanie nových síl.
  • Vo večerných hodinách sa začína zvyšovať vylučovanie melatonínu a znižovať aktivita tráviaceho traktu, preto už nejedzte, ale chystajte sa do postele.

Viac sa o biorytme a zaujímavých zisteniach vedcov ocenených Nobelovou cenou dozviete v novembrovom vydaní časopisu Zdravie. V stánkoch ho nájdete od 23. októbra!

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?
Zdroj: Zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor