MENU
zdravy-zivot

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Práca na nočné zmeny sa môže negatívne odraziť na zdraví človeka.
Zdravý život

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Na duševné a telesné funkcie, ale aj na výkonnosť človeka vplýva jeho biorytmus. Tento proces prebieha u každého a je príčinou kolísania aktivity počas dňa. Ako vás ovplyvňuje v práci?

Biorytmus je do veľkej miery daný geneticky, ale je ovplyvniteľný aj učením a vnútornými procesmi človeka. Spánok je riadený striedaním svetla a tmy. „Keď tento cyklus nerešpektujeme, pocítime to na našej výkonnosti, pohode i zdraví. Ak nebudete dostatočne kvalitne spať, tak nebudete vládať pracovať a ani sa zabávať. Pracovníci, ktorí chodia do práce v noci, sú síce ráno unavení, ale ich telesné hodiny im hovoria, že nie je čas na spánok, keď vonku svitá alebo je svetlo. A aj keď zaspia, tak spia krátko, možno päť hodín a kvalita ich spánku je veľmi nízka. Spánok a jeho potreba je odozvou dobrého zdravia. Ak nie ste zdraví, tak sa zhoršuje aj kvalita vášho spánku. Ale pôsobí to aj opačne, kedy poruchy spánku môžu obnoviť a zhoršiť rôzne duševné poruchy človeka,“ upozorňuje psychológ.

Ľudia, ktorí nemajú kvalitný spánok, trpia nízkou koncentráciou a schopnosťou rozhodovať sa. Trpí aj ich kreativita, sociálne schopnosti i celkové zdravie. Nedostatočný spánok u ľudí vyvoláva častejšie zmeny nálad, zvyšuje úroveň stresu i hnevu, impulzívnosti, ale aj tendenciu piť alkohol a užívať omamné látky.

Sila spánku

Dĺžka spánku u každého je individuálna. Dôležitejšia je hlavne kvalita spánku. Ako zistíte, či trpíte nekvalitným spánkom? Mali by ste počúvať signály vášho tela. Ak sa nezobudíte ani po zvonení budíka, vstávanie vám trvá nekonečne dlho alebo ste počas dňa nepríjemní a podráždení, nepomôže vám ani ranný voňavý životabudič a kolegovia o vás tvrdia, že vyzeráte unavene, trpíte nedostatkom spánku.

V noci potrebujete 6 až 9 hodín spánku. Individuálne je to nielen v závislosti od genetickej výbavy organizmu, typu osobnosti človeka, ale aj od jeho veku a dennej aktivity. Ľudia, ktorí sú počas dňa aktívnejší a majú náročnú prácu, potrebujú viac spánku na to, aby si mozog oddýchol a nasledujúci deň správne fungoval," hovorí psychológ.

Pozor na spánkový deficit

Zvláštnym prípadom sú zamestnanci, ktorí pracujú na nočné zmeny, ktoré narúšajú ich biorytmus. „Naše telo pracuje v cykle ´svetlo-tma´, a tak robotníkovi ráno po večernej zmene jeho telesné hodiny signalizujú, že je svetlo a mal by byť prebudený. Dôsledkom je, že aj keď počas dňa zaspí, kvalita aj dĺžka spánku sú nízke. Takíto zamestnanci sú náchylnejší na vznik rôznych ochorení. Z histórie poznáme aj výnimky, kedy známe osobnosti spávali iba 3-4 hodiny denne, lebo spánok považovali za stratu času. Ich organizmus sa mohol časom adaptovať na nízku potrebu spánku,“ hovorí psychológ, ktorý je však presvedčený o tom, že dôsledky nekvalitného spánku sa vždy v organizme a v nejakej oblasti života človeka prejavia, aj keď to nemusí byť hneď vidieť navonok.

Zmeny biorytmu počas dňa

  • Po polnoci máte najhlbší spánok, najnižšiu telesnú teplotu, tlak krvi, aj funkciu tráviaceho, vylučovacieho či hormonálneho systému. Je to čas na vychutnávanie si sladkého, ničím nerušeného spánku.
  • Ráno nastáva rýchly vzostup krvného tlaku, zvyšuje sa činnosť tráviaceho systému, ste svieži a plní energie, dajte si výdatné raňajky a pustite sa do práce.
  • O 10. – 11. hodine je človek vo fáze najvyššej bdelosti a výkonnosti, naplánujte si v týchto hodinách najdôležitejšie aktivity dňa.
  • O 15. hodine nastáva mierny útlm, postupne sa výkonnosť opäť zvyšuje, ale už nedosahuje také maximum ako v dopoludňajších hodinách. Spravte si malú prestávku, dajte si kávu alebo čaj a určite znovuobjavíte chuť do práce.
  • 17. hodina je typická najvyššou výkonnosťou obehového systému a najväčšou svalovou silou. Prichádza čas na šport?
  • Po 18. hodine má človek najvyšší krvný tlak aj telesnú teplotu. Je to ideálny čas na večeru, oddych a načerpanie nových síl.
  • Vo večerných hodinách sa začína zvyšovať vylučovanie melatonínu a znižovať aktivita tráviaceho traktu, preto už nejedzte, ale chystajte sa do postele.

Viac sa o biorytme a zaujímavých zisteniach vedcov ocenených Nobelovou cenou dozviete v novembrovom vydaní časopisu Zdravie. V stánkoch ho nájdete od 23. októbra!

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?
Zdroj: Zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor