MENU
zdravy-zivot

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Práca na nočné zmeny sa môže negatívne odraziť na zdraví človeka.
Zdravý život

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?

Na duševné a telesné funkcie, ale aj na výkonnosť človeka vplýva jeho biorytmus. Tento proces prebieha u každého a je príčinou kolísania aktivity počas dňa. Ako vás ovplyvňuje v práci?

Biorytmus je do veľkej miery daný geneticky, ale je ovplyvniteľný aj učením a vnútornými procesmi človeka. Spánok je riadený striedaním svetla a tmy. „Keď tento cyklus nerešpektujeme, pocítime to na našej výkonnosti, pohode i zdraví. Ak nebudete dostatočne kvalitne spať, tak nebudete vládať pracovať a ani sa zabávať. Pracovníci, ktorí chodia do práce v noci, sú síce ráno unavení, ale ich telesné hodiny im hovoria, že nie je čas na spánok, keď vonku svitá alebo je svetlo. A aj keď zaspia, tak spia krátko, možno päť hodín a kvalita ich spánku je veľmi nízka. Spánok a jeho potreba je odozvou dobrého zdravia. Ak nie ste zdraví, tak sa zhoršuje aj kvalita vášho spánku. Ale pôsobí to aj opačne, kedy poruchy spánku môžu obnoviť a zhoršiť rôzne duševné poruchy človeka,“ upozorňuje psychológ.

Ľudia, ktorí nemajú kvalitný spánok, trpia nízkou koncentráciou a schopnosťou rozhodovať sa. Trpí aj ich kreativita, sociálne schopnosti i celkové zdravie. Nedostatočný spánok u ľudí vyvoláva častejšie zmeny nálad, zvyšuje úroveň stresu i hnevu, impulzívnosti, ale aj tendenciu piť alkohol a užívať omamné látky.

Sila spánku

Dĺžka spánku u každého je individuálna. Dôležitejšia je hlavne kvalita spánku. Ako zistíte, či trpíte nekvalitným spánkom? Mali by ste počúvať signály vášho tela. Ak sa nezobudíte ani po zvonení budíka, vstávanie vám trvá nekonečne dlho alebo ste počas dňa nepríjemní a podráždení, nepomôže vám ani ranný voňavý životabudič a kolegovia o vás tvrdia, že vyzeráte unavene, trpíte nedostatkom spánku.

V noci potrebujete 6 až 9 hodín spánku. Individuálne je to nielen v závislosti od genetickej výbavy organizmu, typu osobnosti človeka, ale aj od jeho veku a dennej aktivity. Ľudia, ktorí sú počas dňa aktívnejší a majú náročnú prácu, potrebujú viac spánku na to, aby si mozog oddýchol a nasledujúci deň správne fungoval," hovorí psychológ.

Pozor na spánkový deficit

Zvláštnym prípadom sú zamestnanci, ktorí pracujú na nočné zmeny, ktoré narúšajú ich biorytmus. „Naše telo pracuje v cykle ´svetlo-tma´, a tak robotníkovi ráno po večernej zmene jeho telesné hodiny signalizujú, že je svetlo a mal by byť prebudený. Dôsledkom je, že aj keď počas dňa zaspí, kvalita aj dĺžka spánku sú nízke. Takíto zamestnanci sú náchylnejší na vznik rôznych ochorení. Z histórie poznáme aj výnimky, kedy známe osobnosti spávali iba 3-4 hodiny denne, lebo spánok považovali za stratu času. Ich organizmus sa mohol časom adaptovať na nízku potrebu spánku,“ hovorí psychológ, ktorý je však presvedčený o tom, že dôsledky nekvalitného spánku sa vždy v organizme a v nejakej oblasti života človeka prejavia, aj keď to nemusí byť hneď vidieť navonok.

Zmeny biorytmu počas dňa

  • Po polnoci máte najhlbší spánok, najnižšiu telesnú teplotu, tlak krvi, aj funkciu tráviaceho, vylučovacieho či hormonálneho systému. Je to čas na vychutnávanie si sladkého, ničím nerušeného spánku.
  • Ráno nastáva rýchly vzostup krvného tlaku, zvyšuje sa činnosť tráviaceho systému, ste svieži a plní energie, dajte si výdatné raňajky a pustite sa do práce.
  • O 10. – 11. hodine je človek vo fáze najvyššej bdelosti a výkonnosti, naplánujte si v týchto hodinách najdôležitejšie aktivity dňa.
  • O 15. hodine nastáva mierny útlm, postupne sa výkonnosť opäť zvyšuje, ale už nedosahuje také maximum ako v dopoludňajších hodinách. Spravte si malú prestávku, dajte si kávu alebo čaj a určite znovuobjavíte chuť do práce.
  • 17. hodina je typická najvyššou výkonnosťou obehového systému a najväčšou svalovou silou. Prichádza čas na šport?
  • Po 18. hodine má človek najvyšší krvný tlak aj telesnú teplotu. Je to ideálny čas na večeru, oddych a načerpanie nových síl.
  • Vo večerných hodinách sa začína zvyšovať vylučovanie melatonínu a znižovať aktivita tráviaceho traktu, preto už nejedzte, ale chystajte sa do postele.

Viac sa o biorytme a zaujímavých zisteniach vedcov ocenených Nobelovou cenou dozviete v novembrovom vydaní časopisu Zdravie. V stánkoch ho nájdete od 23. októbra!

Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?Práca a zmeny v biorytme: Potreba spánku je u každého iná. Koľko vám stačí?
Zdroj: Zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor