MENU
zdravy-zivot

Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

Prichádza potichu, ale zasiahne razantne. Upchávanie ciev je veľký strašiak.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

Je pre telo mimoriadne dôležitý, tak prečo sa volá tichý zabijak? Viete, čo vám o cholesterole prezradia oči?

Cholesterol je nebezpečný. Poučili ste to snáď už miliónkrát. Čo to však znamená a čo robí vo vašom tele? Cholesterol k životu potrebujete, ale ak ho je priveľa, začne škodiť. Nie nadarmo sa mu hovorí tichý zabijak. Upcháva cievy, no o probléme sa zväčša dozviete, až keď je už neskoro.

Čítajte aj: Príznaky vás môžu prezradiť. 7 typov ľudí, ktorým hrozí upchávanie ciev

Väčšina cholesterolu sa tvorí v pečeni, len malú časť telo prijíma potravou. Cholesterol je pre telo mimoriadne dôležitý. Je to tuková látka, ktorá tvorí ochranný obal všetkých buniek v tele. Podieľa sa na tvorbe viacerých hormónov, žlčových kyselín a vitamínu D. Po tele medzi bunkami ho prenášajú špeciálne bielkovinové nosiče nazývané lipoproteíny. 

Dobré vs. zlé tuky. K chudnutiu potrebujete oboje, radí expertka

Dobrý a zlý

Hlavné dva druhy lipoproteínov sú HDL, známy ako „dobrý“ cholesterol, a LDL, čiže „zlý“ cholesterol. HDL cholesterol má ochrannú funkciu, pretože odvádza nadbytočný cholesterol späť do pečene, kde sa metabolizuje, preto je pre náš organizmus dôležitý. LDL cholesterol sa naopak usadzuje v cievnych stenách v podobe aterosklerotických plátov, ktoré tak strácajú pružnosť, zužujú sa a dokonca môže dôjsť aj k ich upchatiu. Hrozí tak napríklad infarkt alebo cievna mozgová príhoda. 

Pozrite si video, ako LDL „zlý“ cholesterol postupne upcháva cievu a tá sa stáva čoraz menej priechodná. Názorne to môžete vidieť od 1 minúty 25 sekúnd. Pozerajte aj ďalej. Zistíte, prečo si máte všímať oči a čo vám prezradia o cholesterole.

Pozrite si video, čo cholesterol robí s cievami:

Zdroj videa: Facebook/Health+

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia