MENU
zdravy-zivot

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viac v ohrození sú muži než ženy.
Zdravý život

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viscerálny tuk, ktorý sa tvorí najmä v oblasti brucha, patrí k tým najnebezpečnejším. Podľa novej štúdie je obzvlášť nebezpečný pre ľudí, ktorí prekonali srdcovocievne ochorenie.

Odborníci z Karolínskeho inštitútu vo Švédsku potvrdili súvislosť medzi brušným tukom a rizikom následného infarktu alebo mozgovej príhody. Podľa výsledkov výskumu je obvod vášho pásu dôležitejší údaj než vaša celková hmotnosť, hlavne ak ide o riziko infarktu.

„Brušná obezita zvyšuje riziko prvého infarktu alebo mozgovej príhody, ale aj riziko ich zopakovania,“ upozornila autorka štúdie Hanieh Mohammadi. Podľa odborníkov je najdôležitejšie dbať o štíhly pás. „Udržiavanie si zdravého obvodu pasu je dôležité pri prevencii pred budúcim infarktom a mozgovou príhodou bez ohľadu na to, koľko liekov užívate alebo aké dobré sú výsledky vašich krvných testov.“

Neprehliadnite:VIDEO: Ploché bruško už za mesiac! Stačí 10 minút denne

Štvorročný výskum

Štúdia sledovala viac ako 22 000 švédskych pacientov po prvom infarkte a skúmala súvislosť medzi obvodom pásu a upchatím tepien pri infarkte a mozgovej príhode. Pacienti boli sledovaní takmer 4 roky. Väčšina z nich, až 78% mužov a 90% žien, mala brušnú obezitu, ktorá bola definovaná ako obvod pása 94 cm alebo viac u mužov a 80 cm alebo viac u žien.

Chcete štíhly pás? Týmto chybám vo fitku sa vyhnite, inak vám zhrubne!

Brušná obezita urýchľuje upchávanie tepien a zvyšuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu. Vedci zdôraznili, že obvod pása je dôležitejším ukazovateľom ako celková obezita. Silnejšia väzba sa prejavila najmä u mužov, ktorí tvorili takmer tri štvrtiny pacientov.

Rizikovejší muži

Mohammadi uvádza, že niektoré štúdie naznačujú, že muži môžu mať viac viscerálneho tuku, ktorý prechádza hlbšie do tela a ovinie životne dôležité orgány. Cholesterol sa usádza na steny tepien a znižuje ich priechodnosť, čo v konečnom dôsledku môže viesť až k infarktu alebo mozgovej príhode. „U žien sa predpokladá, že väčšiu časť brušného tuku tvorí podkožný tuk, ktorý je relatívne neškodný,“ dopĺňa.

Podľa autorky výskumu môžu byť ale výsledky z časti skreslené, pretože sa ho zúčastnilo trikrát viac mužov ako žien. „Predtým, ako dospejeme k definitívnym záverom na základe pohlavia, musíme urobiť ešte ďalšie štúdie. Toto je len začiatok."

Mohlo by vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor