MENU
zdravy-zivot

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viac v ohrození sú muži než ženy.
Zdravý život

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viscerálny tuk, ktorý sa tvorí najmä v oblasti brucha, patrí k tým najnebezpečnejším. Podľa novej štúdie je obzvlášť nebezpečný pre ľudí, ktorí prekonali srdcovocievne ochorenie.

Odborníci z Karolínskeho inštitútu vo Švédsku potvrdili súvislosť medzi brušným tukom a rizikom následného infarktu alebo mozgovej príhody. Podľa výsledkov výskumu je obvod vášho pásu dôležitejší údaj než vaša celková hmotnosť, hlavne ak ide o riziko infarktu.

„Brušná obezita zvyšuje riziko prvého infarktu alebo mozgovej príhody, ale aj riziko ich zopakovania,“ upozornila autorka štúdie Hanieh Mohammadi. Podľa odborníkov je najdôležitejšie dbať o štíhly pás. „Udržiavanie si zdravého obvodu pasu je dôležité pri prevencii pred budúcim infarktom a mozgovou príhodou bez ohľadu na to, koľko liekov užívate alebo aké dobré sú výsledky vašich krvných testov.“

Neprehliadnite:VIDEO: Ploché bruško už za mesiac! Stačí 10 minút denne

Štvorročný výskum

Štúdia sledovala viac ako 22 000 švédskych pacientov po prvom infarkte a skúmala súvislosť medzi obvodom pásu a upchatím tepien pri infarkte a mozgovej príhode. Pacienti boli sledovaní takmer 4 roky. Väčšina z nich, až 78% mužov a 90% žien, mala brušnú obezitu, ktorá bola definovaná ako obvod pása 94 cm alebo viac u mužov a 80 cm alebo viac u žien.

Chcete štíhly pás? Týmto chybám vo fitku sa vyhnite, inak vám zhrubne!

Brušná obezita urýchľuje upchávanie tepien a zvyšuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu. Vedci zdôraznili, že obvod pása je dôležitejším ukazovateľom ako celková obezita. Silnejšia väzba sa prejavila najmä u mužov, ktorí tvorili takmer tri štvrtiny pacientov.

Rizikovejší muži

Mohammadi uvádza, že niektoré štúdie naznačujú, že muži môžu mať viac viscerálneho tuku, ktorý prechádza hlbšie do tela a ovinie životne dôležité orgány. Cholesterol sa usádza na steny tepien a znižuje ich priechodnosť, čo v konečnom dôsledku môže viesť až k infarktu alebo mozgovej príhode. „U žien sa predpokladá, že väčšiu časť brušného tuku tvorí podkožný tuk, ktorý je relatívne neškodný,“ dopĺňa.

Podľa autorky výskumu môžu byť ale výsledky z časti skreslené, pretože sa ho zúčastnilo trikrát viac mužov ako žien. „Predtým, ako dospejeme k definitívnym záverom na základe pohlavia, musíme urobiť ešte ďalšie štúdie. Toto je len začiatok."

Mohlo by vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor