MENU
zdravy-zivot

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viac v ohrození sú muži než ženy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Viscerálny tuk, ktorý sa tvorí najmä v oblasti brucha, patrí k tým najnebezpečnejším. Podľa novej štúdie je obzvlášť nebezpečný pre ľudí, ktorí prekonali srdcovocievne ochorenie.

Odborníci z Karolínskeho inštitútu vo Švédsku potvrdili súvislosť medzi brušným tukom a rizikom následného infarktu alebo mozgovej príhody. Podľa výsledkov výskumu je obvod vášho pásu dôležitejší údaj než vaša celková hmotnosť, hlavne ak ide o riziko infarktu.

„Brušná obezita zvyšuje riziko prvého infarktu alebo mozgovej príhody, ale aj riziko ich zopakovania,“ upozornila autorka štúdie Hanieh Mohammadi. Podľa odborníkov je najdôležitejšie dbať o štíhly pás. „Udržiavanie si zdravého obvodu pasu je dôležité pri prevencii pred budúcim infarktom a mozgovou príhodou bez ohľadu na to, koľko liekov užívate alebo aké dobré sú výsledky vašich krvných testov.“

Neprehliadnite:VIDEO: Ploché bruško už za mesiac! Stačí 10 minút denne

Štvorročný výskum

Štúdia sledovala viac ako 22 000 švédskych pacientov po prvom infarkte a skúmala súvislosť medzi obvodom pásu a upchatím tepien pri infarkte a mozgovej príhode. Pacienti boli sledovaní takmer 4 roky. Väčšina z nich, až 78% mužov a 90% žien, mala brušnú obezitu, ktorá bola definovaná ako obvod pása 94 cm alebo viac u mužov a 80 cm alebo viac u žien.

Chcete štíhly pás? Týmto chybám vo fitku sa vyhnite, inak vám zhrubne!

Brušná obezita urýchľuje upchávanie tepien a zvyšuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu. Vedci zdôraznili, že obvod pása je dôležitejším ukazovateľom ako celková obezita. Silnejšia väzba sa prejavila najmä u mužov, ktorí tvorili takmer tri štvrtiny pacientov.

Rizikovejší muži

Mohammadi uvádza, že niektoré štúdie naznačujú, že muži môžu mať viac viscerálneho tuku, ktorý prechádza hlbšie do tela a ovinie životne dôležité orgány. Cholesterol sa usádza na steny tepien a znižuje ich priechodnosť, čo v konečnom dôsledku môže viesť až k infarktu alebo mozgovej príhode. „U žien sa predpokladá, že väčšiu časť brušného tuku tvorí podkožný tuk, ktorý je relatívne neškodný,“ dopĺňa.

Podľa autorky výskumu môžu byť ale výsledky z časti skreslené, pretože sa ho zúčastnilo trikrát viac mužov ako žien. „Predtým, ako dospejeme k definitívnym záverom na základe pohlavia, musíme urobiť ešte ďalšie štúdie. Toto je len začiatok."

Mohlo by vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor