MENU
zdravy-zivot

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Close,Up,Of,Young,Woman,Taking,A,Break,From,Working
Zdravý život

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Viete, kedy vám hrozí prehriatie z tepla? A ako by mala vyzerať prvá pomoc?

Prehriatie organizmu je náhly stav a vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. „V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal," vysvetľuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Tepelný úpal býva sprevádzané zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu," varuje. 

Príznaky prehriatia organizmu:

  • únava, slabosť, nevoľnosť či vracanie
  • bolesť hlavy a svalov, závraty, svalové kŕče
  • podráždenosť, teplota do 41 °C
  • zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení sa, búšenie srdca,

Príznaky úpalu: 

  • únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty,
  • nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče,
  • rýchle dýchanie, zrýchlený pulz
  • bizarné správanie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia, bezvdeomie
  • pri úpale je typická aj suchá pokožka z nadmernej námahy

Rizikové faktory 

Nemusí ho chytiť len pri pobyte na ostrom slnku. K úpalu môže dôjsť napríklad aj pri dlhej ceste neklimatizovaným autom. Tiež, ak zanedbávate pitný režim či cvičíte v horúcom prostredí. Prehriatie organizmu si môžete privodiť aj nosením tesného a nepriedušného oblečenia. Na úpal sú náchylnejší ľudia s obezitou a poruchou vylučovania vody a soli.

Na horúčavy a ostré slnko by ste si mali dať v prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca či lieky na odvodnenie, choroby žalúdka, čriev, ale i lieky proti alergii a psychické choroby.  

Na tepelný úpal sú náchylné hlavne mladšie deti. Nezabúdajte, že novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.

Ako by mala vyzerať prvá pomoc? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor