MENU
zdravy-zivot

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Close,Up,Of,Young,Woman,Taking,A,Break,From,Working
Zdravý život

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Viete, kedy vám hrozí prehriatie z tepla? A ako by mala vyzerať prvá pomoc?

Prehriatie organizmu je náhly stav a vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. „V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal," vysvetľuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Tepelný úpal býva sprevádzané zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu," varuje. 

Príznaky prehriatia organizmu:

  • únava, slabosť, nevoľnosť či vracanie
  • bolesť hlavy a svalov, závraty, svalové kŕče
  • podráždenosť, teplota do 41 °C
  • zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení sa, búšenie srdca,

Príznaky úpalu: 

  • únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty,
  • nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče,
  • rýchle dýchanie, zrýchlený pulz
  • bizarné správanie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia, bezvdeomie
  • pri úpale je typická aj suchá pokožka z nadmernej námahy

Rizikové faktory 

Nemusí ho chytiť len pri pobyte na ostrom slnku. K úpalu môže dôjsť napríklad aj pri dlhej ceste neklimatizovaným autom. Tiež, ak zanedbávate pitný režim či cvičíte v horúcom prostredí. Prehriatie organizmu si môžete privodiť aj nosením tesného a nepriedušného oblečenia. Na úpal sú náchylnejší ľudia s obezitou a poruchou vylučovania vody a soli.

Na horúčavy a ostré slnko by ste si mali dať v prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca či lieky na odvodnenie, choroby žalúdka, čriev, ale i lieky proti alergii a psychické choroby.  

Na tepelný úpal sú náchylné hlavne mladšie deti. Nezabúdajte, že novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.

Ako by mala vyzerať prvá pomoc? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor