MENU
zdravy-zivot

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Close,Up,Of,Young,Woman,Taking,A,Break,From,Working
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Viete, kedy vám hrozí prehriatie z tepla? A ako by mala vyzerať prvá pomoc?

Prehriatie organizmu je náhly stav a vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. „V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal," vysvetľuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Tepelný úpal býva sprevádzané zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu," varuje. 

Príznaky prehriatia organizmu:

  • únava, slabosť, nevoľnosť či vracanie
  • bolesť hlavy a svalov, závraty, svalové kŕče
  • podráždenosť, teplota do 41 °C
  • zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení sa, búšenie srdca,

Príznaky úpalu: 

  • únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty,
  • nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče,
  • rýchle dýchanie, zrýchlený pulz
  • bizarné správanie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia, bezvdeomie
  • pri úpale je typická aj suchá pokožka z nadmernej námahy

Rizikové faktory 

Nemusí ho chytiť len pri pobyte na ostrom slnku. K úpalu môže dôjsť napríklad aj pri dlhej ceste neklimatizovaným autom. Tiež, ak zanedbávate pitný režim či cvičíte v horúcom prostredí. Prehriatie organizmu si môžete privodiť aj nosením tesného a nepriedušného oblečenia. Na úpal sú náchylnejší ľudia s obezitou a poruchou vylučovania vody a soli.

Na horúčavy a ostré slnko by ste si mali dať v prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca či lieky na odvodnenie, choroby žalúdka, čriev, ale i lieky proti alergii a psychické choroby.  

Na tepelný úpal sú náchylné hlavne mladšie deti. Nezabúdajte, že novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.

Ako by mala vyzerať prvá pomoc? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor