Reklama

Banálna chyba zvyšuje riziko ÚPALU. Robíte ju aj vy?

Close,Up,Of,Young,Woman,Taking,A,Break,From,Working

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Viete, kedy vám hrozí prehriatie z tepla? A ako by mala vyzerať prvá pomoc?

Prehriatie organizmu je náhly stav a vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. „V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal," vysvetľuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Tepelný úpal býva sprevádzané zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu," varuje. 

Príznaky prehriatia organizmu:

  • únava, slabosť, nevoľnosť či vracanie
  • bolesť hlavy a svalov, závraty, svalové kŕče
  • podráždenosť, teplota do 41 °C
  • zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení sa, búšenie srdca,

Príznaky úpalu: 

  • únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty,
  • nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče,
  • rýchle dýchanie, zrýchlený pulz
  • bizarné správanie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia, bezvdeomie
  • pri úpale je typická aj suchá pokožka z nadmernej námahy
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úpal verzus úžeh? Aký je medzi nimi rozdiel? TAKTO sa ohlásia

    Rizikové faktory 

    Nemusí ho chytiť len pri pobyte na ostrom slnku. K úpalu môže dôjsť napríklad aj pri dlhej ceste neklimatizovaným autom. Tiež, ak zanedbávate pitný režim či cvičíte v horúcom prostredí. Prehriatie organizmu si môžete privodiť aj nosením tesného a nepriedušného oblečenia. Na úpal sú náchylnejší ľudia s obezitou a poruchou vylučovania vody a soli.

    Na horúčavy a ostré slnko by ste si mali dať v prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca či lieky na odvodnenie, choroby žalúdka, čriev, ale i lieky proti alergii a psychické choroby.  

    Na tepelný úpal sú náchylné hlavne mladšie deti. Nezabúdajte, že novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.

    Ako by mala vyzerať prvá pomoc? Čítajte na ďalšej strane...

    Prvá pomoc 

    Človeka s úpalom premiestnite do chladného prostredia a uložte ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. Dôležité je aj podávanie neochutených tekutín po dúškach. Pri úpale nikdy nepite studené nápoje. 

    Účinné je ochladzovanie tela zábalmi a vlažnou vodou a ovievanie na urýchlenie odparovania. Pomôže tiež, ak  vložíte vrecko s ľadom zabaleného do uteráka ku krku, do podpazušia a slabín. 

    V prípade, že sa ťažkosti po pol hodine nezmiernia, vyhľadajte lekára. Pri zmätenosti alebo strate vedomia ihneď privolajte záchrannú zdravotnú pomoc.

    Prevencia je základ 

    Aby ste predchádzali takýmto nepríjemným situáciám, nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Hneď ráno si dajte pohár vody. Dajte si pozor na studené nápoje, telo najprv musí zvýšiť ich teplotu a až potom sa odparujú. Najlepšie sú preto vlažné nesladené nápoje. Dobré je bmedziť alkohol a veľmi sýte jedlá. 

    Chráňte sa pred priamym slnečným žiarením a pri výbere oblečenia voľte ľahký, vzdušný, svetlý odev a pokrývku hlavy. Počas horúčav je dôležitévetrať skoro ráno, alebo neskôr večer, cez deň neotvárať okná.

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2019. Okrem redaktorskej činnosti sa venuje aj správe webového obsahu, tvorbe videomateriálov a obsahu na sociálnych sieťach.