Prehriatie organizmu je náhly stav a vznikne, ak telo vytvára alebo prijíma viac tepla ako je schopné odovzdať do okolia. „V úvodnej fáze sa organizmus snaží o presun krvi z centrálnych častí tela do kože. Postupom času dochádza k zlyhaniu tepelnej regulácie, teplo sa prestane odvádzať z centra, teplota sa zvyšuje a vzniká tepelný úpal," vysvetľuje dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Tepelný úpal býva sprevádzané zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu," varuje.
Príznaky prehriatia organizmu:
- únava, slabosť, nevoľnosť či vracanie
- bolesť hlavy a svalov, závraty, svalové kŕče
- podráždenosť, teplota do 41 °C
- zmeny tlaku krvi a rýchlosti tepu pri postavení sa, búšenie srdca,
Príznaky úpalu:
- únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty,
- nevoľnosť, vracanie, hnačky, kŕče,
- rýchle dýchanie, zrýchlený pulz
- bizarné správanie, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia, bezvdeomie
- pri úpale je typická aj suchá pokožka z nadmernej námahy
Rizikové faktory
Nemusí ho chytiť len pri pobyte na ostrom slnku. K úpalu môže dôjsť napríklad aj pri dlhej ceste neklimatizovaným autom. Tiež, ak zanedbávate pitný režim či cvičíte v horúcom prostredí. Prehriatie organizmu si môžete privodiť aj nosením tesného a nepriedušného oblečenia. Na úpal sú náchylnejší ľudia s obezitou a poruchou vylučovania vody a soli.
Na horúčavy a ostré slnko by ste si mali dať v prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca či lieky na odvodnenie, choroby žalúdka, čriev, ale i lieky proti alergii a psychické choroby.
Na tepelný úpal sú náchylné hlavne mladšie deti. Nezabúdajte, že novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy, úpal im hrozí už po niekoľkých minútach.
Ako by mala vyzerať prvá pomoc? Čítajte na ďalšej strane...