MENU
zdravy-zivot

Nenápadné príznaky rakoviny úst. Nemáte takéto škvrnky?

Ústa treba znútra pravidelne kontrolovať.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nenápadné príznaky rakoviny úst. Nemáte takéto škvrnky?

Rakovina sa môže objaviť aj v ústach - na perách, vnútornej strane líc, na ďasnách, jazyku či dokonca pod ním, na podnebí. Približne každý piaty prípad rakoviny úst končí smrťou. Preto si ústnu dutinu pravidelne kontrolujte.

Povrch úst, jazyka a pier tvoria ploché, dlaždicové bunky, v ktorých rakovina ústnej dutiny začína najčastejšie. Keďže ide o povrchové bunky,  ich zmeny si môžete všimnúť. Musíte však byť k svojim ústam všímaví.

Biele či červené škvrny?

Biele škvrny, ktoré sa nedajú z povrchu sliznice ústnej dutiny zotrieť, sa nazývajú leukoplakia. Často si takúto škvrnu či škvrnku dlhšie nevšimneme, lebo nám nerobí problémy. Občas sa ale môžu hlásiť pálením či pocitom cudzieho telesa. Zväčša však nejde o zhubný nádor. Častejšie sú u mužov.

Ružové alebo červené „zamatové“ škvrny na sliznici ústnej dutiny sú rizikovejšie ako biele škvrny a je väčšia pravdepodobnosť, vyše 70%, že ide o rakovinové bunky. Červené škvrny sa nazáývajú erytroplakia

Zmiešané, červené aj biele škvrny, sa nazývajú erytroleukoplakia

Sledujte, či miznú

Ak si nie ste vedomí, že ste si ústa zranili o tvrdšie jedlo, nezahryzli ste si do ďasna či inak nespôsobili vznik škvrny, treba spozornieť. Či už biele alebo červené, kdekoľvek vo vnútri ústnej dutiny, môžu signalizovať problém

Zranenie či iná banalita znamená, že takáto škvrna onedlho sama zmizne, zahojí sa. Ak máte ale škvrnu pretrvávajúcu niekoľko týždňov, radšej sa poraďte so zubným lekárom, prípadne s ORL odborníkom. A to aj vtedy, ak vám škvrna nerobí vôbec žiadne problémy

Čo všetko sa oplatí kontrolovať?

Erytroplakia sa vyskytuje najčastejšie v spodnej časti úst, pod jazykom alebo na ďasnách za zadnými zubami. Jedenkrát mesačne si preto pri dobrom svetle skontrolujte ústa, aby ste zistili prípadné neobvyklé príznaky či abnormality. Jemne si vytiahnite jazyk čistými prstami a skontrolujte aj oblasť pod ním. Pozrite sa na boky jazyka a na vnútorné strany líc, preskúmajte aj pery, zvonku i znútra. 

Boľavý vriedok býva neškodný

Zväčša boľavý vriedok či pupáčik v ústach spravidla nie je nebezpečný a asi do dvoch týždňov by mal zmiznúť. Len ak tvrdošijne zotrváva, poraďte sa so zubným lekárom.

Toho by ste koniec-koncov mali navštíviť aspoň raz ročne v rámci prevencie. To je záruka, že prípadné predrakovinové dianie vo vašich ústach by podchytil skôr, ako by sa zmenilo na rakovinové bujnenie. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor