MENU
zdravy-zivot

Nenápadné príznaky rakoviny úst. Nemáte takéto škvrnky?

Ústa treba znútra pravidelne kontrolovať.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nenápadné príznaky rakoviny úst. Nemáte takéto škvrnky?

Rakovina sa môže objaviť aj v ústach - na perách, vnútornej strane líc, na ďasnách, jazyku či dokonca pod ním, na podnebí. Približne každý piaty prípad rakoviny úst končí smrťou. Preto si ústnu dutinu pravidelne kontrolujte.

Povrch úst, jazyka a pier tvoria ploché, dlaždicové bunky, v ktorých rakovina ústnej dutiny začína najčastejšie. Keďže ide o povrchové bunky,  ich zmeny si môžete všimnúť. Musíte však byť k svojim ústam všímaví.

Biele či červené škvrny?

Biele škvrny, ktoré sa nedajú z povrchu sliznice ústnej dutiny zotrieť, sa nazývajú leukoplakia. Často si takúto škvrnu či škvrnku dlhšie nevšimneme, lebo nám nerobí problémy. Občas sa ale môžu hlásiť pálením či pocitom cudzieho telesa. Zväčša však nejde o zhubný nádor. Častejšie sú u mužov.

Ružové alebo červené „zamatové“ škvrny na sliznici ústnej dutiny sú rizikovejšie ako biele škvrny a je väčšia pravdepodobnosť, vyše 70%, že ide o rakovinové bunky. Červené škvrny sa nazáývajú erytroplakia

Zmiešané, červené aj biele škvrny, sa nazývajú erytroleukoplakia

Sledujte, či miznú

Ak si nie ste vedomí, že ste si ústa zranili o tvrdšie jedlo, nezahryzli ste si do ďasna či inak nespôsobili vznik škvrny, treba spozornieť. Či už biele alebo červené, kdekoľvek vo vnútri ústnej dutiny, môžu signalizovať problém

Zranenie či iná banalita znamená, že takáto škvrna onedlho sama zmizne, zahojí sa. Ak máte ale škvrnu pretrvávajúcu niekoľko týždňov, radšej sa poraďte so zubným lekárom, prípadne s ORL odborníkom. A to aj vtedy, ak vám škvrna nerobí vôbec žiadne problémy

Čo všetko sa oplatí kontrolovať?

Erytroplakia sa vyskytuje najčastejšie v spodnej časti úst, pod jazykom alebo na ďasnách za zadnými zubami. Jedenkrát mesačne si preto pri dobrom svetle skontrolujte ústa, aby ste zistili prípadné neobvyklé príznaky či abnormality. Jemne si vytiahnite jazyk čistými prstami a skontrolujte aj oblasť pod ním. Pozrite sa na boky jazyka a na vnútorné strany líc, preskúmajte aj pery, zvonku i znútra. 

Boľavý vriedok býva neškodný

Zväčša boľavý vriedok či pupáčik v ústach spravidla nie je nebezpečný a asi do dvoch týždňov by mal zmiznúť. Len ak tvrdošijne zotrváva, poraďte sa so zubným lekárom.

Toho by ste koniec-koncov mali navštíviť aspoň raz ročne v rámci prevencie. To je záruka, že prípadné predrakovinové dianie vo vašich ústach by podchytil skôr, ako by sa zmenilo na rakovinové bujnenie. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor