MENU
zdravy-zivot

Pozor na LETNÉ OTRAVY! Ktoré potraviny sa rýchlo menia na jedy?

Dávajte si pozor, aby ste sa nestali obeťou črevnej infekcie.
Zdravý život

Pozor na LETNÉ OTRAVY! Ktoré potraviny sa rýchlo menia na jedy?

Stačí niekoľko hodín na pracovnom stole a z vášho obeda sa razom stáva časovaná bomba. Ani v chladničke ho počas leta nenechávajte dlhšie ako jeden – dva dni.

Toxikologička PharmDr. Silvia Plačková z Národného toxikologického informačného centra varuje najmä pred hubami, ktoré sú každoročne príčinou niekoľkých úmrtí na Slovensku. Rizikom nie sú len jedovaté ale aj jedlé huby, ktoré sa zle skladujú. „V lete sa každá potravina môže v priebehu krátkeho času zmeniť na jed. Stačí pár hodín na slnku a môžete sa otráviť. Ak dubáky zabudnete na balkóne v mikroténovom vrecku, v žiadnom prípade ich už nekonzumujte,“ varuje odborníčka.

Syr stačí orezať?

Medzi ďalšie veľmi rizikové potraviny patria majonézové šaláty, krémové zákusky, ale aj mäso a všetky mliečne výrobky. Obsahujú veľa tukov a vody, v ktorej sa mikroorganizmy rady množia. A hoci sa hovorí, že tvrdý syr, ktorý už začal plesnivieť, stačí orezať, nemusí to tak byť vždy. Mykotoxíny totiž veľmi rýchlo prenikajú dovnútra a vo veľkých množstvách sú jedovaté. Poškodzujú pečeň a obličky. Ak je pleseň ešte jemná a biela, môžete ju orezať. Keď sa však už mení dozelena, celý syr vyhoďte. Pravdepodobne prerástla aj dovnútra.

Pozor na botox!

Podobný postup platí pri plesni na povrchu klobásy či salámy. Nemusíte sa jej báť. Biely povlak sa bežne tvorí v sušiarenských komorách. Stačí ho oškriabať. Horšie je to s botulotoxínom, teda klobásovým jedom, ktorý sa schováva vo vnútri. Nájdete ho ajv konzervách, jeho prítomnosť napovie vyduté viečko. Takáto konzerva je životu nebezpečná, môže spôsobiť akútnu otravu!

Trvanlivé salámy a tvrdé syry vydržia v originálnom balení 3 až 4 mesiace. Všeobecne platí pravidlo, že keď obal otvoríte a začnete výrobok porciovať, skráti sa jeho trvanlivosť na polovicu.

Tipy, ako sa neotráviť na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor