MENU
zdravy-zivot

Pozor na LETNÉ OTRAVY! Ktoré potraviny sa rýchlo menia na jedy?

Dávajte si pozor, aby ste sa nestali obeťou črevnej infekcie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pozor na LETNÉ OTRAVY! Ktoré potraviny sa rýchlo menia na jedy?

Stačí niekoľko hodín na pracovnom stole a z vášho obeda sa razom stáva časovaná bomba. Ani v chladničke ho počas leta nenechávajte dlhšie ako jeden – dva dni.

Toxikologička PharmDr. Silvia Plačková z Národného toxikologického informačného centra varuje najmä pred hubami, ktoré sú každoročne príčinou niekoľkých úmrtí na Slovensku. Rizikom nie sú len jedovaté ale aj jedlé huby, ktoré sa zle skladujú. „V lete sa každá potravina môže v priebehu krátkeho času zmeniť na jed. Stačí pár hodín na slnku a môžete sa otráviť. Ak dubáky zabudnete na balkóne v mikroténovom vrecku, v žiadnom prípade ich už nekonzumujte,“ varuje odborníčka.

Syr stačí orezať?

Medzi ďalšie veľmi rizikové potraviny patria majonézové šaláty, krémové zákusky, ale aj mäso a všetky mliečne výrobky. Obsahujú veľa tukov a vody, v ktorej sa mikroorganizmy rady množia. A hoci sa hovorí, že tvrdý syr, ktorý už začal plesnivieť, stačí orezať, nemusí to tak byť vždy. Mykotoxíny totiž veľmi rýchlo prenikajú dovnútra a vo veľkých množstvách sú jedovaté. Poškodzujú pečeň a obličky. Ak je pleseň ešte jemná a biela, môžete ju orezať. Keď sa však už mení dozelena, celý syr vyhoďte. Pravdepodobne prerástla aj dovnútra.

Pozor na botox!

Podobný postup platí pri plesni na povrchu klobásy či salámy. Nemusíte sa jej báť. Biely povlak sa bežne tvorí v sušiarenských komorách. Stačí ho oškriabať. Horšie je to s botulotoxínom, teda klobásovým jedom, ktorý sa schováva vo vnútri. Nájdete ho ajv konzervách, jeho prítomnosť napovie vyduté viečko. Takáto konzerva je životu nebezpečná, môže spôsobiť akútnu otravu!

Trvanlivé salámy a tvrdé syry vydržia v originálnom balení 3 až 4 mesiace. Všeobecne platí pravidlo, že keď obal otvoríte a začnete výrobok porciovať, skráti sa jeho trvanlivosť na polovicu.

Tipy, ako sa neotráviť na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor