MENU
zdravy-zivot

Pozor na krémy proti starnutiu. Niektoré môžu zle zreagovať so slnkom

Niektoré krémy môžu v lete citlivejšie reagovať na UV žiarenie.
Zdravý život

Pozor na krémy proti starnutiu. Niektoré môžu zle zreagovať so slnkom

Ak vám pokožka pri pohybe na slnku sčervenie a začne svrbieť, nemusí ísť o spálenie. Stačí si spomenúť, čím ste sa ráno krémovali.

Môže sa to stať. Pre pleť chcete to najlepšie, ale niekde sa stane chyba a vy sa už len pozeráte na tvár, ktorá je výrazne červená, prípadne sa na nej objavil drobný výsyp. Nemusí ísť o klasickú alergiu, ale o slnečnú, takzvanú fotosenzitivitu. Vyvolať ju môže kombinácia kozmetických prípravkov či liekov a UV žiarenia.

Účinný, ale...

Obľúbeným prípravkom proti prejavom starnutia je retinol. Jeho účinky so nepopierateľné, pleť je žiarivejšia a dokáže vylepšiť i jemnejšie vrásky. Obsahuje ho aj váš krém alebo používate sérum? V lete si dávajte pozor na čas ich aplikácie. Retinol a slnečné lúče pôsobia kontraproduktívne. Aj táto účinná látka spôsobí, že pokožka reaguje citlivejšie. Za všetkým sa skrýva jeho jemný peelingový efekt. Obľúbeného séra sa nemusíte vzdať, len si ho aplikujte na noc.

Opatrne s peelingom

Opatrnejší buďte aj pri používaní výrobkov s obsahom kyseliny salicylovej, glykolovej, mliečnej a azelaovej. Problémy môže opäť spôsobiť ich peelingový účinok. Ak sa ich neviete vzdať, používajte pri domácom ošetrení radšej takzvané enzýmových peelingov. Pozor si dávajte aj na používanie takzvaných bieliacich krémov. Často obsahujú rozličné druhy kyselín. Aplikujte si ich iba na noc.

Čítajte príbalové letáky

Fotosenzitívne, teda v kombinácii so slnkom, môžu zareagovať aj niektoré lieky. Určite venujte pozornosť príbalovému letáku. Obsahuje nielen informácie o vedľajších účinkoch, ale i o fotosenzitivite. Koža môže totiž po užití lieku reagovať na slnečné žiarenie precitlivene. Za problémami sa väčšinou skrýva UVA žiarenie. Pozornejší treba byť pri niektorých antibiotikách, diuretikách, psychofarmakách, nesteroidných protizápalových liekoch, tabletkách na vysoký krvný tlak či antireumatikách. Ak sa dá, slnku sa radšej vyhýbajte. Ťažkosti vám môžu pomôcť zmierniť krémy na opaľovanie s najvyšším faktorom.

Stiahnite sa

Pri akútnej reakcii neváhajte a okamžite sa schovajte pred slnkom. Nepríjemné pocity vám pomôže zvládnuť aj jemné schladenie postihnutých miest. Určite sa oplatí aplikácia špeciálnych chladivých gélov z lekárne. Vážnejšie prejavy si vyžadujú návštevu odborníka. Lokálne aplikujú kortikoidy a v ťažších prípadoch aj celkovo. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor