MENU
zdravy-zivot

Poznáte účinky myrhy? Pomôže nielen pri bolestiach hrdla

Esenciálny olej z myrhy

Súvisiace témy

Zdravý život

Poznáte účinky myrhy? Pomôže nielen pri bolestiach hrdla

Myrhu mnohí vnímajú ako dar, ktorí niesli mudrci do Betlehema. Nie je to však rastlina, ale živica a jej pozitívne účinky na zdravie skutočne prekvapia.

Získaná živica z myrhovníka sa suší a obvykle má oranžovohnedú farbu. Pomôcť vám môže pri mnohých ťažkostiach, ktoré sa spájajú so sezónnymi virózami.

Uľaví nielen hrdlu

Hlavnými zložkami, ktoré majú pozitívne účinky na organizmus sú práve živice, éterické oleje, proteíny, fenoly a triterpény. Práve vďaka svojmu zloženiu sa myrha využívala v boji proti zápalom, bolestiam a infekciám rozličného druhu. Výskumy preukázali aj jej dezinfekčné účinky či schopnosť urýchľovať hojenie rán. Štúdie ukázali, že myrha je účinná v boji proti bežným baktériám, medzi ktoré patria napríklad aj stafylokoky. Najčastejšie sa myrha používa pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach hrdla. Pomôže vám aj pri liečbe áft a utlmí namáhané body na ďasnách, ktoré odtlačila zubná náhrada. Pri týchto ťažkostiach sa využíva vo forme tinktúry.

Pomôže kloktanie

Ak vás prekvapí prechladnutie, môžete si ju zriediť a kloktať. Už známa rakúska bylinkárka Mária Trebenová radila, že tridsať kvapiek tinktúry zriedených s vlažnou vodou vám pri pravidelnom vyplachovaní nevyrieši len problémy s aftami, ale i ťažkostiach so zápachom z úst. Ako však myrhu používať bolo popísané už v stredoveku. Výskumy účinkov myrhy však pokračujú stále. Odborníci skúmajú vplyv nielen na tráviaci trakt, ale i jej potenciál pri liečbe rakoviny. Už teraz je však jasné, že na užívanie myrhy si treba dávať pozor počas tehotenstva, môže predčasne vyvolať kontrakcie.

Vylepší masáž

Myrha má aj analgetický účinok, preto sa používa aj v sirupoch proti kašľu. Vo forme oleja sa zase využíva v prípravkoch, ktoré sú určené na starostlivosť o pleť. Pri nich sa často využíva sťahujúci účinok myrhy. Úľavu dokáže priniesť unaveným svalom. Vtedy sa olej využíva priamo pri masáži. Pevné miesto má však v aromoterapii. Vo forme sviečok či olejov ich ľahko rozpoznáte vďaka mierne zemitej, korenistej a jemno sladkej vôni,

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor