MENU
zdravy-zivot

Jedna z najsilnejších liečivých rastlín sveta podľa vedcov

Neuveriteľne zdravá rastlinka, čierna rasca, vďaka jej semienkam.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Jedna z najsilnejších liečivých rastlín sveta podľa vedcov

Počuli ste už o rastlinke menom černuška siata, čierna rasca či čierny kmín? Ide stále o tú istú, mimoriadne liečivú rastlinu Nigella Sativa. S čím všetkým dokáže podľa výskumov pomôcť?

Olej z černušky siatej nazývanej aj čierna rasca používali už starí Egypťania pre silné antibakterálne a aj antivirotické účinky a Hippokrates považoval jej semená za dôležité pre podporu trávenia. 

Tento olej má šesť patentov registrovaných na mnohé ochorenia od cukrovky a astmy až po liečbu rakoviny. „Posilňuje obranyschopnosť organizmu tým, že aktivuje výrobu bielych krviniek a má priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky,“ uvádza docent MUDr. Juraj Fillo, PhD. v článku o tejto mimoriadnej rastlinke.

Výskum potvrdil staré zistenia

Čiernu rascu či černušku siatu skúmala aj súčasná veda a len potvrdila to, čo už vedeli starí felčiari. Obsahuje zložky posilňujúce zdravie dýchacích ciest a tiež zložky zlepšujúce zdravie obličiek a prostaty, ako aj zložky znižujúce cholesterol a bojujúce proti rakovine. Jej semienka majú močopudné účinky, čím prispievajú k prirodzenej očiste tela, pôsobia na hladké svalstvo, čo pomáha pri bolestiach žalúdka, črevných problémoch či bolestivej menštruácii.

Čo konkrétne zistil výskum?

Účinky čiernej rasce skúmalo viac ako 200 klinických štúdií. Olej z Nigella Sativazmierňuje príznaky alergií a astmy, je prírodné antibiotikum účinné proti salmonelám, má antivirotické účinky najmä proti zápalom v krku. Výskumy ďalej prišli k záveru, že černuška siata výrazne posilňuje imunitu a pomáha pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, zlepšuje citlivosť na inzulín, čím je prospešná pre diabetikov 2.typu a jej extrakt zlepšuje stav pokožky pacientov so psoriázou. Veľa štúdií potvrdilo aj protinádorové a protirakovinové účinky tejto rastlinky.

Ďalšie nádejné výsledky

Výskumníci dospeli k záveru, že používanie černušky siatej ako výživového doplnku stabilizuje náladu, znižuje úzkosť a zlepšuje poznávacie funkcie,“ uvádza medzi iným docent Fillo. Ako nádejná sa javí pri ochrane srdca a srdcovo-cievneho systému. Olej z čiernej rasce chráni bunky pred chemickými látkami, pôsobí protizápalovo, antimikrobiálne a zmierňuje bolesť, znižuje krvný tlak a zlepšuje dýchanie. Ide jednoducho o rastlinku, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti.

Semená z černušky sa dajú užívať vnútorne, olej vnútorne aj na pokožku. Semienka vcelku či pomleté možno využiť aj v kuchyni na dochutenie rôznych jedál.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor