MENU
zdravy-zivot

Poznáte TÚTO bylinku? Jednu z najsilnejších liečivých rastlín sveta?

Hovorí sa, že černuška siata vylieči všetko okrem smrti.
Zdravý život

Poznáte TÚTO bylinku? Jednu z najsilnejších liečivých rastlín sveta?

Počuli ste už o rastlinke menom černuška siata, čierna rasca či čierny kmín? Ide stále o tú istú, mimoriadne liečivú rastlinu Nigella Sativa. S čím všetkým dokáže podľa výskumov pomôcť?

Olej z černušky siatej nazývanej aj čierna rasca používali už starí Egypťania pre silné antibakterálne a aj antivirotické účinky a Hippokrates považoval jej semená za dôležité pre podporu trávenia. V súčasnosti sa jej semená dokonca spomínajú v súvislosti s covidom, ako možná alternatíva k ivermektínu.

Faktom však je, že olej z černušky siatej má šesť patentov registrovaných na mnohé ochorenia od cukrovky a astmy až po liečbu rakoviny. „Posilňuje obranyschopnosť organizmu tým, že aktivuje výrobu bielych krviniek a má priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky,“ uvádza docent MUDr. Juraj Fillo, PhD. v článku o tejto mimoriadnej rastlinke.

Výskum potvrdil staré zistenia

Čiernu rascu či černušku siatu skúmala aj súčasná veda a len potvrdila to, čo už vedeli starí felčiari. Obsahuje zložky posilňujúce zdravie dýchacích ciest a tiež zložky zlepšujúce zdravie obličiek a prostaty, ako aj zložky znižujúce cholesterol a bojujúce proti rakovine. Jej semienka majú močopudné účinky, čím prispievajú k prirodzenej očiste tela, pôsobia na hladké svalstvo, čo pomáha pri bolestiach žalúdka, črevných problémoch či bolestivej menštruácii.

Čo konkrétne zistil výskum?

Účinky čiernej rasce skúmalo viac ako 200 klinických štúdií. Olej z Nigella Sativa zmierňuje príznaky alergií a astmy, je prírodné antibiotikum účinné proti salmonelám, má antivirotické účinky najmä proti zápalom v krku. Výskumy ďalej prišli k záveru, že černuška siata výrazne posilňuje imunitu a pomáha pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, zlepšuje citlivosť na inzulím, čím je prospešná pre diabetikov 2.typu a jej extrakt zlepšuje stav pokožky pacientov so psoriázou. Veľa štúdií potvrdilo aj protinádorové a protirakovinové účinky tejto rastlinky.

Ďalšie nádejné výsledky

„Výskumníci dospeli k záveru, že používanie černušky siatej ako výživového doplnku stabilizuje náladu, znižuje úzkosť a zlepšuje poznávacie funkcie,“ uvádza medzi iným docent Fillo. Ako nádejná sa javí pri ochrane srdca a srdcovo-cievneho systému. Olej z čiernej rasce chráni bunky pred chemickými látkami, pôsobí protizápalovo, antimikrobiálne a zmierňuje bolesť, znižuje krvný tlak a zlepšuje dýchanie. Ide jednoducho o rastlinku, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti.

Semená z černušky sa dajú užívať vnútorne, olej vnútorne aj na pokožku. Semienka vcelku či pomleté možno využiť aj v kuchyni na dochutenie rôznych jedál.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor