MENU
zdravy-zivot

Jedna z najsilnejších liečivých rastlín sveta podľa vedcov

Neuveriteľne zdravá rastlinka, čierna rasca, vďaka jej semienkam.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Jedna z najsilnejších liečivých rastlín sveta podľa vedcov

Počuli ste už o rastlinke menom černuška siata, čierna rasca či čierny kmín? Ide stále o tú istú, mimoriadne liečivú rastlinu Nigella Sativa. S čím všetkým dokáže podľa výskumov pomôcť?

Olej z černušky siatej nazývanej aj čierna rasca používali už starí Egypťania pre silné antibakterálne a aj antivirotické účinky a Hippokrates považoval jej semená za dôležité pre podporu trávenia. 

Tento olej má šesť patentov registrovaných na mnohé ochorenia od cukrovky a astmy až po liečbu rakoviny. „Posilňuje obranyschopnosť organizmu tým, že aktivuje výrobu bielych krviniek a má priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky,“ uvádza docent MUDr. Juraj Fillo, PhD. v článku o tejto mimoriadnej rastlinke.

Výskum potvrdil staré zistenia

Čiernu rascu či černušku siatu skúmala aj súčasná veda a len potvrdila to, čo už vedeli starí felčiari. Obsahuje zložky posilňujúce zdravie dýchacích ciest a tiež zložky zlepšujúce zdravie obličiek a prostaty, ako aj zložky znižujúce cholesterol a bojujúce proti rakovine. Jej semienka majú močopudné účinky, čím prispievajú k prirodzenej očiste tela, pôsobia na hladké svalstvo, čo pomáha pri bolestiach žalúdka, črevných problémoch či bolestivej menštruácii.

Čo konkrétne zistil výskum?

Účinky čiernej rasce skúmalo viac ako 200 klinických štúdií. Olej z Nigella Sativazmierňuje príznaky alergií a astmy, je prírodné antibiotikum účinné proti salmonelám, má antivirotické účinky najmä proti zápalom v krku. Výskumy ďalej prišli k záveru, že černuška siata výrazne posilňuje imunitu a pomáha pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest, zlepšuje citlivosť na inzulín, čím je prospešná pre diabetikov 2.typu a jej extrakt zlepšuje stav pokožky pacientov so psoriázou. Veľa štúdií potvrdilo aj protinádorové a protirakovinové účinky tejto rastlinky.

Ďalšie nádejné výsledky

Výskumníci dospeli k záveru, že používanie černušky siatej ako výživového doplnku stabilizuje náladu, znižuje úzkosť a zlepšuje poznávacie funkcie,“ uvádza medzi iným docent Fillo. Ako nádejná sa javí pri ochrane srdca a srdcovo-cievneho systému. Olej z čiernej rasce chráni bunky pred chemickými látkami, pôsobí protizápalovo, antimikrobiálne a zmierňuje bolesť, znižuje krvný tlak a zlepšuje dýchanie. Ide jednoducho o rastlinku, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti.

Semená z černušky sa dajú užívať vnútorne, olej vnútorne aj na pokožku. Semienka vcelku či pomleté možno využiť aj v kuchyni na dochutenie rôznych jedál.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor