MENU
zdravy-zivot

Poznáte psiu dušu? Väčšina si myslí presný opak, než je skutočná psia realita

Žltá mašľa na vodítku dáva jasný odkaz všetkým ostatným - k tomuto psovi sa nepribližujte. Viete, prečo?
Zdravý život

Poznáte psiu dušu? Väčšina si myslí presný opak, než je skutočná psia realita

Milujete psov a hladkali by ste všetkých, ktorých stretnete? Naučte sa 5 zásad pre prvý kontakt, ktoré rešpektujú psiu dušu. Aj pes má právo na svoj osobný priestor!

Možno ste si všimli, že niektorí ľudia uväzujú svojim pasom na obojok či vôdzku žltú stužku. Tá má signalizovať niečo v zmysle: „Môj pes potrebuje viac priestoru.“ Ide teda o to, aby ste sa k nemu vy, vaše dieťa či váš pes príliš nepribližovali. Možno si teraz poviete – ak majú nebezpečného psa, nemali by s ním chodiť medzi ľudí, ale zavrieť ho do klietky.  Odstup najmenej jeden a pol až dva metre, by ste však nemali porušovať u žiadneho psa. "Každý, aj socializovaný a dobre vychovaný psík potrebuje svoj intímny priestor, takzvanú dištančnú zónu," vysvetľuje kynologička Martina Pechová. Ak ju psovi bez upozornenia narušíte, napríklad tým, že ho chcete hladkať a on nemá kam ustúpiť, prinútite ho reagovať. Nečudujte sa, ak vás rafne.  

6 dôvodov, prečo je zdravé mať doma zvieratko

Rafnutie nie je útok, ale obrana 

Ako by ste sa cítili vy, keby k vám napríklad na autobusovej zastávke pristúpil cudzí človek a začal vás potľapkávať? Minimálne by ste sa spýtali, o čo ide, možno by ste dotyčného aj rázne odstrčili alebo mu dali facku. Jednoducho by ste reagovali. Ak psovi narušíte jeho dištančnú zónu, tiež je prinútený reagovať,“ vysvetľuje kynológ Ján Löw. Keďže pes nevie povedať, čo si myslí, vyjadruje to inak. „Bežným spôsobom psej komunikácie je rafnutie. To nie je útok. Psy majú srsť a hrubšiu voľnú kožu, rafnutie im nič nespraví. No keďže my ľudia, nehovoriac už o deťoch, máme kožu jemnejšiu, rafnutie nám môže spôsobiť i zranenie – modrinu, odreninu, možno aj krvavý škrabanec,“ vysvetľuje odborník. A hneď je na svete ďalší prípad „útoku“ psa na človeka. Keby však zaútočil, vyzeralo by to úplne inak, človek by mal hlboké, devastačné rany. Rafnutie je normálny spôsob psej komunikácie, ktorým vás upozorňuje, že to, čo s ním robíte, mu nie je príjemné.

Vychovávajte deti k rešpektu pred psami

Americký psychologický výskum ukázal, že psy vyvolávajú v ľuďoch podobné pocity ako malé dieťa. Mojkanie psíka zvyšuje v krvi hladinu oxytocínu, teda hormónu, ktorý sa vyplavuje do krvi matky pri pôrode bábätka. „Už malé deti učíme hladkať havkov, kupujeme im plyšových psíkov, medvedíkov a výchovou v nich potláčame prirodzený strach, ktorý by mal človek pred zvieraťom mať. Lenže pes nie je plyšák a deti by sme mali učiť presný opak, teda že cudzích psov na ulici nechytáme! A to platí rovnako pre dospelých,“ zdôrazňuje Martina Pechová. „Stále tvrdím, že na školách chýba výučba o psovi a jeho správaní, ako k nemu pristupovať, základné pravidlá komunikácie. Asištyridsať percent domácností má psa, no vôbec nepoznajú zásady spolužitia s ním,“ dodáva Ján Löw. Aj preto dochádza najčastejšie k poraneniam detí vlastným, rodinným psom. 

Kynológ radí: Ako si vybrať psíka vhodného pre váš typ osobnosti?

5 zásad kontaktu so psom

Situáciám, keď pes ublížil človeku, by sa dalo takmer vždy predísť, keby sme pri kontakte s cudzím psom dodržiavali päť jednoduchých zásad – nepristupovať, nechytať, neprihovárať sa, nepozerať sa mu do očí a neskláňať sa nad neho. Tým dáte psovi zrozumiteľný signál „nechcem s tebou žiadny konflikt“.Pri zoznamovaní má mať vždy prvé slovo pes,“ radí Löw, aby ste sa do hladkania nehrnuli ani v prípade, keď vám majiteľ povie, že jeho pes je dobrák. Váš prvý kontakt by mal vyzerať tak, že si so vzpriameným chrbtom a ramenami dozadu čupnete asi meter a pol od psa, sklopíte zrak a pozeráte šikmo dolu, nerobíte prudké pohyby, voľne spustenú ruku zatnete v päsť, natočíte ju zápästím k psovi a necháte ho, nech k vám pristúpi on a oňuchá si vás. Ak majiteľ, naopak, povie, aby ste mu psa vy či vaše dieťa nehladkali, nesnažte sa dokázať, že vás predsa majú všetky psy rady a iste si porozumiete aj s tým jeho. „Deväťdesiat percent psov nemá záujem o konflikt s človekom,“ vysvetľuje psiu dušu Martina Pechová. „Je to však stále šelma s vlastným rozumom, preto by sme mali mať vždy pred psami zdravý rešpekt.“ 

Smrteľné dobroty pre domácich miláčikov. Týchto 17 na čiernom zozname ešte nemáte

Pes patrí na vôdzku

Podľa kynológov patrí pes vždy na vôdzku. „Vôdzka chráni všetkých, ľudí aj iných psov. Je egoistické vypustiť psa bez ohľadu na ostatných. Ak váš pes potrebuje pohyb, dajte ho na vôdzku s amortizérom a behajte spolu s ním. Kúpte si jednoducho také plemeno, ktoré aktivitou vyhovuje aj vášmu životnému štýlu,“ odporúča kynologička.

Je tiež omyl očakávať, že psy, ktoré sa stretnú v parku, sa spolu začnú radostne hrať ako malé deti. „Ide o dospelé zvieratá, ktoré nemusia mať túžbu s nikým sa kontaktovať. Vy a váš pes tvoríte svorku. A v prírode sa svorky nekontaktujú,“ vysvetľuje kynológ, prečo by sme psy nemali umelo dávať dohromady, ak na to nemajú samy chuť. 

Šikovný VIDEOkurz: Ako si privolať psa? 

Zdravá rada

Ak stretnete neznámeho psa bez majiteľa, utekať je zbytočné. Zastavte sa, psovi sa otočte bokom, nekontaktujte ho pohľadom ani slovami, ruky si zastrčte pod pazuchy. Pravdepodobne o vás o chvíľu stratí záujem a odíde.

Viac zaujímavých článkov nájdete v júnovom vydaní časopisu Zdravie. Práve v predaji!

Poznáte psiu dušu? Väčšina si myslí presný opak, než je skutočná psia realitaPoznáte psiu dušu? Väčšina si myslí presný opak, než je skutočná psia realita

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia