MENU
zdravy-zivot

Poznáte prejavy hlbokej žilovej trombózy? Kedy už návštevu lekára neodkladať?

Za bolesťami nôh sa nemusí skrývať len dlhšia prechádzka.

Súvisiace témy

Zdravý život

Poznáte prejavy hlbokej žilovej trombózy? Kedy už návštevu lekára neodkladať?

Nevyhovárajte sa pri bolestiach nôh na únavu či počasie, radšej im venujte zvýšenú pozornosť. Na čo si dávať pozor, poradí chirurg.

Ako už označenie napovedá, hlboká žilová trombóza vzniká v hlbokých žilách. Skrýva sa za ňou nahromadenie krvi a vznik krvnej zrazeniny. „Takzvaná flebotrombóza obvykle vzniká v hlbokých lýtkových, stehenných alebo panvových žilách. Takmer päťdesiat percent pacientov s touto diagnózou, ktorí nie sú liečení, dostane pľúcnu embóliu,“ začína rozprávanie o dnes toľko diskutovanej trombóze chirurg MUDr. Pavel Ištok, MBA. Má širokú škálu príznakov.

Objavil sa opuch?

Hlavnú úlohu pri nich zohráva to, kde v tele sa krvná zrazenina nachádza. Trombózy sa rozlišujú podľa toho, či sú v žilách, ktoré majú za úlohu návrat odkysličenej krvi do srdca, alebo v artériách, teda prívodných cievach, ktoré idú od srdca a zabezpečujú zásobovanie periférnych častí tela kyslíkom a živinami. Najčastejšie zo všetkých trombóz sa vyskytuje hlboká žilová trombóza dolných končatín. Medzi hlavné lokálne príznaky patrí jednostranný opuch, bolesť končatiny, tŕpnutie a niekedy aj kŕče.

„Podľa miesta opuchu možno určiť, kde sa zrazenina nachádza. V akútnom štádiu môže byť opuch na postihnutej končatine na predkolení, ktoré sa zväčší o štyri až šesť centimetrov. Nohy a prsty môžu byť sfarbené do modra,“ približuje skúsený odborník.„Bolesť nôh si mnohí zamieňajú za ťažkosti spojené so zvýšenou námahou alebo so zmenou počasia.“Rozsiahle trombózy sprevádzajú aj celkové príznaky. Ide najmä o zvýšenú teplotu, nízky tlak krvi, zvýšený pulz. V niektorých prípadoch môže vzniknúť šokový stav.

Odtrhnutá do pľúc

Niektoré hlboké žilové trombózy sa však zo začiatku nemusia vôbec prejavovať. Stane sa tak až neskôr, a to nebezpečnou komplikáciou, pľúcnou embóliou. V tomto prípade sa zrazenina odtrhne a cez dolnú dutú žilu prejde do pľúc. Jej typickými príznakmi sú náhla bolesť na hrudníku, sťažené dýchanie, prípadne nemožnosť nadýchnuť sa, či potenie. Rovnako i bledá pokožka, vykašliavanie krvi či vysoký pulz. „Zápal žíl s trombom sa môže objaviť aj na povrchovom žilovom systéme, ide o takzvanú tromboflebitídu. Jej typickým príznakom je bolesť priamo nad začerveneným zdurením žily. Pod kožou možno nahmatať pruhovité zateplenie, ktoré je bolestivé na dotyk,“ hovorí chirurg. „Na rozdiel od hlbokej žilovej trombózy spôsobuje pľúcnu embóliu len zriedkavo.“

Máte studené prsty na nohách?

Arteriálna trombóza dolných končatín sa prejavuje silnou náhlou akútnou bolesťou. Spôsobuje ju nedokrvenie, práve preto sú prsty na nohách chladné. Pri tomto type zrazenín treba čo najskôr odstrániť príčinu, aby zmeny na periférii neboli trvalé. Hlavné je predchádzať gangréne. Pri príznakoch hlbokej žilovej trombózy čo najskôr navštívte praktického lekára. Prejde si anamnézu a odporučí následné vyšetrenia. Čo sa oplatí sledovať?„Opatrnosť je vhodná pri izolovanom opuchu predkolenia spojenom s bolesťou a napätím. Ak je opuch na stehne a predkolení, trombóza je v stehnovej cieve. Pri opuchu celej dolnej končatiny od slabiny po prsty môže ísť o vysokú, takzvanú iliackú trombózu,“ vysvetľuje doktor Pavel Ištok. „Pri opuchu jednej končatiny, sťaženom dýchaní a bolesti na hrudníku je veľká pravdepodobnosť vzniku pľúcnej embólie. Lekára treba navštíviť čím skôr.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor