MENU
zdravy-zivot

Poznáte pravidlá inhalovania? Stačí hrniec alebo je lepší inhalátor?

Inhalovanie je overená metóda proti kašľu a nádche.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Poznáte pravidlá inhalovania? Stačí hrniec alebo je lepší inhalátor?

Na čo je dobrá inhalácia, aké zásady treba pri inhalovaní dodržiavať a je potrebný inhalátor, alebo stačí napariť sa nad hrncom?

Pri nádche či kašli mnohí využijú inhalovanie, aby im bolo lepšie. Patríte k nim? Nie? Tu je niekoľko dobrých dôvodov, prečo sa inhalovať oplatí:

  • Vďaka inhalácii sa liečivo dostane priamo do dýchacích ciest, kde môže začať hneď účinkovať.
  • Oproti liekom, ktoré prehltnete, má inhalácia tú výhodu, že si ňou nezaťažíte trávenie a nemá na rozdiel od piluliek či sirupov ani iné vedľajšie účinky.
  • Inhalácia vám prečistí dýchacie cesty od prípadných choroboplodných zárodkov.
  • Rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie.
  • Upokojuje nosové sliznice a uvoľňuje upchatý nos.
  • Urýchľuje liečbu horných aj dolných dýchacích ciest.

Pri inhalácii by ste mali dodržiavať základné pravidlá:

  1. Inhalujte asi 10 minút.
  2. Inhaláciu opakujte aspoň 2- až 3-krát denne.
  3. Neinhalujte hneď po jedle. 

Výhody inhalácie nad hrncom

Potrebujete len hrniec, horúcu vodu, uterák, vhodné bylinky ako kamilky, šalviu, tymián, mätu, prípadne minerálku na inhalovanie, éterický olej či obyčajnú soľ.

Kto nevie, ako správne inhalovať, tu je kratučký návod:

Do nádoby nalejte horúcu vodu so soľou či pár kvapkami éterického oleja, prípadne s krátko povarenými bylinami. Nakloňte sa nad nádobu aby vám do tváre stúpala para a cez hlavu si podad hrniec prehoďte uterák tak, aby z neho para nemohla unikať do okolia. A už len jednoducho dýchajte.

Nie je to úplne komfortné, ale účinné. Inhalovať v sychravom a zimnom období môžete aj preventívne, prípadne okamžite, ako máte pocit, že na vás niečo lezie.

Výhodou sú malé náklady - hrniec aj uterák máte zadarmo, a tiež to, že môžete inhalovať éterické oleje.

Výhody inhalátora

Inhalátor je prístroj, ktorý dokáže roprášiť vodu na mikroskopické kvapôčky. Túto liečivú hmlovinu vháňa hlboko do dýchacích ciest, výrazne hlbšie ako dokážete vdýchnuť horúcu paru z hrnca. Existujú viaceré typy inhalátorov, napríklad ultrazvukový, nosový, soľný, na teplú inhaláciu a ďalšie. 

Do náplne inhalátora však nemôžete nakvapkať éterické oleje, tým by sa zničil. Treba ho tiež pravidelne čistiť a, samozrejme, je potrebná počiatočná investícia na jeho kúpu.

Inhalácia je pre sliznice dýchacích ciest veľmi prospešná, pomáha uvoľňovať hlieny a inhalovať sa oplatí aj preventívne, stačí raz denne.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor