MENU
zdravy-zivot

Poznáte ho všetci, ale zbierajú ho iba FAJNŠMEKRI. Ste medzi nimi?

Skorocelový sirup
Zdravý život

Poznáte ho všetci, ale zbierajú ho iba FAJNŠMEKRI. Ste medzi nimi?

Vymenovať všetky účinky skorocelu, to by bol dlhý zoznam. Momentálne je iste zaujímavé, že chráni pred vírusmi, uľahčuje vykašliavanie, má protizápalové účinky a pridať ho môžete aj do praženice.

Hromžíte, že je sucho a väčšina trávnika vyschla? Aspoň ľahšie pozbierate skorocel. Oceníte ho už pri prvých jesenných nachladnutiach. Slizovité látky upokoja pľúca, priedušky a najmä stlmia zápal. Odvarom zo skorocelu nahraďte ústnu vodu či kloktadlo pri zápaloch v ústach a boľavom hrdle,“ radí záhradkárka Danka Áčová. Zbierať sa ho oplatí aj pri problémoch v tráviacom trakte. Dve šálky denne pite aspoň tri týždne, ak máte žalúdkový vred či zápal hrubého čreva. „Pomáha tiež bojovať s chronickou zápchou a problémom zo syndrómu dráždivého čreva,“ dodáva ďalšie benefity liečivej rastliny odborníčka.

Do praženice?

Ak sa ocitnete v prírode bez lekárničky, môže vám skorocel urobiť obrovskú službu. Požmoľte listy v prstoch a šťavou potrite štípance po bodnutí hmyzom. Meno dostal na základe svojej schopnosti rýchlo celiť rany, takže pomôže i pri škrabancoch, popáleninách a drobných rezných poraneniach. Ak listy pokrájate nadrobno a pridáte ich do nátierky, tvarohu alebo praženice pomôžu vám znížiť cholesterol v krvi. Ak ste skorocel ešte nejedli, začnite s malým množstvom, aby ste vyskúšali jeho chuť.

  • Jesť sa dajú listy aj kvety. Púčiky môžete nakladať nakyslo ako kapary, rozkvitnutými ozdobiť hotové jedlá.
  • Mladé listy, ideálne pred kvitnutím rastliny, sú výborné do šalátov. Je dobré krájať ich na jemné prúžky a kombinovať s paradajkami, uhorkami, reďkovkami.
  • Celé listy môžete vyprážať ako tempuru a sú výborné do sendvičov namiesto klasického šalátu.

Domáca masť

Neobsedíte? Kúpte si skorocelovú masť alebo si ju pripravte sami. Pomáha zmierniť hemoroidy, análne fistuly i trhliny. Vhodná je aj na drobné poranenia na koži. Budete potrebovať tri veľké hrste skorocelu a pol kila nesolenej masti. Použiť môžete kopijovitý skorocel ale aj väčší. Oba sú veľmi liečivé. Masť môžete nahradiť lanolínom, kokosovým olejom alebo bambuckým maslom. V hrnci roztopte masť a natrhajte do nej listy skorocelu. Premiešajte a odložte na týždeň na tmavé a chladné miesto. Po siedmych dňoch masť opäť roztopte, sceďte a nechajte stuhnúť. Ak chcete, aby voňala, pridajte pár kvapiek svojho obľúbeného éterického oleja. V chladničke vydrží rok.

Musia vyschnúť

Na čaj sa listy skorocelu oplatia zbierať do konca augusta. Nerobte to po daždi, ani ráno po rose. Dajte si na hlavu klobúk a do zberu sa pustite na pravé poludnie. Listy porozkladajte na papier a sušte ich v dobre vetranej miestnosti. Trvá dlhšie, kým skutočne vyschnú. Neponáhľajte sa s ich ukladaním do nádoby, ak nebudú poriadne preschnuté, rýchlo potuchnú a splenivejú.

Skúste skvelý  sirup

Na prípravu sirupu môžete použiť akýkoľvek druh, najúčinnejší je však skorocel kopijovitý. Do širšej sklenenej fľaše dajte vrstvu umytých okvapkaných skorocelových listov, posypte cukrom, znovu vložte listy a takto pokračujete, kým je nádoba plná. Obsah priebežne stláčajte. Fľašu zatvorte a nechajte stáť na tmavom a chladnom mieste dva mesiace. Potom obsah preseďte, listy vyžmýkajte a sirup nechajte dve až tri minúty povariť. Horúci nalejte do fliaš a odložte na chladné a tmavé miesto. Užívajte 1 lyžicu ráno nalačno s pohárom vody.

Vymenovať všetky účinky skorocelu, to by bol dlhý zoznam. Momentálne je iste zaujímavé, že chráni pred vírusmi, uľahčuje vykašliavanie, má protizápalové účinky. Bylinkárky ho odporúčajú proti hnačkám, pri zápaloch priedušiek a kataroch dýchacích ciest, horúčkach, pri zápaloch ľadvín, ale aj únave, poruchách trávenia, pálení záhy či na redukciu váhy. Môžete z neho piť čaj, užívať sirup, ale dá sa z neho aj variť.

Znásobte účinok

Ak chcete, aby bol skorocel ešte účinnejší, fermentujte ho. Nie je to žiadna veda. Listy nechajte trochu zvädnúť a opatrne im narušte štruktúru tĺčikom. Zabaľte ich natesno do vlhkej utierky a do fólie, aby ste zamedzili prívod vzduchu, a nechajte dva až tri dni na slnku. Potom rozbaľte, nechajte na slnku uschnúť, rozdrvte na „čajový“ prášok a vnútorne užívajte. Rovnako môžete fermentovať aj malinové a ostružinové listy.

Proti zápachu z úst a páleniu záhy:

Pomeľte listy skorocelu, listy vachty, koreň horčice a pomarančovú kôru v rovnakom pomere a užívajte lyžičku pred jedlom.

Obklady na oči:

Zmiešajte po 20 g listov skorocelu, slezu maurského a po 10 g kvetov hluchavky bielej a harmančeka. Pol lyžice zmesi zalejte dvomi tretinami hrnčeka vriacej vody a 15 až 20 minút lúhujte. Preceďte a používajte ako obklady na unavené či zapálené oči.

Odvar proti hnačke a lupinám:

Lyžicu skorocelu zalejte jeden a pol hrnčekom vody, priveďte do varu a 3 minúty na miernom ohni prikryté povarte. Nechajte 10 minút lúhovať a preceďte.

Ak vás trápi hnačka, pite odvar dva razy denne.

Ak máte lupiny, oplachujte si vlasy po umytí.

Bolia vás zuby?

Žujte surový či varený skorocelový koreň. Listy skorocelu si môžete prikladať po bodnutí hmyzom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor