MENU
zdravy-zivot

Poznáte berberín? Zbaví vás kíl, odbúra tuk a ochráni srdce aj pečeň

Berberín má na telo mnoho skvelých účinkov.

Súvisiace témy

Zdravý život

Poznáte berberín? Zbaví vás kíl, odbúra tuk a ochráni srdce aj pečeň

Zbaviť sa tuku na brušku a nadbytočného cholesterolu je príjemné pre krásu a dôležité pre zdravie. Vedeli ste, že prírodná látka berberín dokáže podľa odborníkov udržať štíhlejší pás a v kondícii srdce, cievy aj pečeň? A ešte i čosi viac.

Príroda je mocná čarodejnica a presviedča nás o tom znova a znova. Počuli ste už o berberíne? Ide o extrakt z dráča indického, sympatického žlto kvitnúceho kríka s červenými bobuľkami, na ktorý narazíte aj v našich parkoch. V čínskej medicíne je berberín používaný už stáročia a konečne môžeme jeho liečivý potenciál oceniť aj my.

Berberín je skvelý pre pečeň, srdce, pri cukrovke, má antibakteriálne účinky a dokonca pomáha odbúravať vnútrobrušný tuk, znižuje obvod pása aj hmotnosť. Kedy sa vám oplatí zájsť do lekárne po výživový doplnok s berberínom?

Výrazne zrazí cholesterol

Vyšší cholesterol vás nemusí trápiť až v staršom veku, bežne ho majú aj úplne mladí ľudia. Ak aj nejde o hladinu, ktorá by vyžadovala hneď statíny, cievy sa pomaličky zanášajú. Pokiaľ s tým chcete niečo urobiť, prírodný alkaloid berberín je dobrá voľba. Odborníci zistili, že znižuje hladinu "zlého" LDL cholesterolu  o neuveriteľných 42 %, triglyceridov o 40 % a celkového cholesterolu o 30 %. Táto prírodná látka funguje podobne ako najmodernejšia biologická liečba a zvyšuje vychytávanie LDL cholesterolu v pečeni. Berberín tým dokáže výrazne chrániť vaše cievy a srdce. 

Berberín má potenciál zvýšiť hladinu "dobrého" HDL cholesterolu a upraviť hladinu glukózy v krvi.
PharmDr. Milan Fabrici

Odbúra tuk z pečene i z tela

Možno ste už počuli, že vnútrobrušný tuk a stukovatenie pečene sa bežne týka aj mladších, neobéznych ľudí. Môže byť aj váš problém, najmä ak máte sedavé zamestnanie, častý stres či málo pohybu. Tým, že berberín zastavuje syntézu cholesterolu a trigliceridov v pečeňových bunkách, zmierňuje aj jej prípadné poškodenie, bráni stukovateniu aj fibróze pečene a dokonca bráni aj rozvoju obezity. "Berberín má tiež potenciál zvýšiť hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, upraviť hladinu glukózy v krvi, prípadne inzulínovú rezistenciu," dodáva farmaceut dr. Milan Fabrici.  Podľa jeho slov je preto tento prírodný alkaloid vhodný aj pre diabetikov a ľudí s metabolickým syndrómom.

Prírodná alternatíva k liekom pre tých, ktorí nechcú mať problémy s cholesterolom, vysokou hladinou cukru, obezitou, pečeňou a trávením.Prírodná alternatíva k liekom pre tých, ktorí nechcú mať problémy s cholesterolom, vysokou hladinou cukru, obezitou, pečeňou a trávením.
Prírodná alternatíva k liekom pre tých, ktorí nechcú mať problémy s cholesterolom, vysokou hladinou cukru, obezitou, pečeňou a trávením.
Zdroj: Taargeta

Pomôže podráždeným črevám

No berberín dokáže ešte omnoho viac, napríklad pomôcť s takým nepríjemným problémom, ako je hnačka. "Podstatou jeho účinku pri terapii hnačky je schopnosť potlačiť choroboplodné patogény, ktoré ju spôsobujú, napríklad Shigella, Escherichia coli či Klebsiella pneumoniae," vysvetľuje farmaceut. Táto čisto prírodná látka zároveň znižuje zápal v črevách a uvoľňuje ich hladké svalstvo, čím sa  obsah čriev zdrží dlhšie v tráviacom trakte. "Uplatňuje sa v liečbe infekčných, neinfekčných, sekrečných aj exudatívnych hnačiek," konštatuje dr. Fabrici o alkaloide berberíne, ktorý je pre svoje účinky na ľudské zdravie naozaj unikátnou prírodnou látkou.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor