MENU
zdravy-zivot

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Neoberajte svoj úsmev o zdravie a prirodzenosť!
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Chýbajúce zuby je potrebné nahradiť. Medzery môžu spôsobovať problémy. Avšak nestabilná protéza vám uberá z kvality života.

Fixačné prostriedky okrem zvyšovania stability chrupu zabraňujú prieniku kúskov potravy pod protézu. Tvoria ju umelé zuby. Zvyčajne je vyrobená z akrylu, aby tesne priliehala k ďasnám. Medzery medzi zubami totiž spôsobujú ťažkosti pri konzumácii jedla a tiež pri rozprávaní.

Kedy potrebujete novú protézu

Protézy sa vymieňajú za nové každých 5 až 10 rokov, to sa však môže líšiť podľa starostlivosti, ktorá je veľmi dôležitá. Opotrebovaná protéza spôsobuje nepohodlie. Môže sa stať, že si ani neuvedomíte, že je na čase ju vymeniť. Vaše ďasná a čeľusť sa začnú zmenšovať. Ide o jav známy ako kostná resorpcia, ktorá môže viesť k uvoľňovaniu protézy.

Poraďte sa so svojím zubným lekárom ak:

  • vaša protéza začína pri rozprávaní cvakať,
  • vaša protéza nesedí tak dobre ako predtým,
  • cítite akékoľvek nepohodlie,
  • máte podráždené ďasná,
  • vaša protéza má viditeľné známky opotrebovania.

Aby vyzerala prirodzene

Jednou z najčastejších obáv nositeľov protézy je výrazné odlíšenie od vzhľadu prirodzených zubov. V súčasnosti vyzerajú protézy veľmi prirodzene. Váš zubný lekár vám pri rozhodovaní pomôže. Voľba odtieňa môže uľahčiť niekoľko vašich starších fotografií, ktoré si so sebou vezmete. Pri prvom nasadení protézy si môžete všimnúť mierne nepohodlie. Trvá niekoľko týždňov, kým si zvyknete. Ak vás aj potom trápi nepohodlie, obráťte sa s úpravou na zubného lekára.

Zároveň môžete vyskúšať fixačný prostriedok, ktorý zaisťuje spoľahlivé celodenné upevnenie protézy a zabraňuje prenikaniu kúskov jedla pod protézu. Vďaka nemu budete môcť sebaisto jesť, rozprávať a usmievať sa. Každodennou starostlivosťou si udržíte protézu v čo najlepšom stave. Riaďte sa radami odborníka, ktorý vám odporučí najlepšie spôsoby čistenia.

Vety, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári, urobili náladu aj nám v redakcii :) Balíčky fixačných prostriedkov Corega za ne posielame:

Zuzana Gážiková, Valaská Belá 
Zdenka Páleníková, Žilina
Ján Ďuriš, Martin

Gratulujeme! 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor