MENU
zdravy-zivot

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Neoberajte svoj úsmev o zdravie a prirodzenosť!
Zdravý život

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Chýbajúce zuby je potrebné nahradiť. Medzery môžu spôsobovať problémy. Avšak nestabilná protéza vám uberá z kvality života.

Fixačné prostriedky okrem zvyšovania stability chrupu zabraňujú prieniku kúskov potravy pod protézu. Tvoria ju umelé zuby. Zvyčajne je vyrobená z akrylu, aby tesne priliehala k ďasnám. Medzery medzi zubami totiž spôsobujú ťažkosti pri konzumácii jedla a tiež pri rozprávaní.

Kedy potrebujete novú protézu

Protézy sa vymieňajú za nové každých 5 až 10 rokov, to sa však môže líšiť podľa starostlivosti, ktorá je veľmi dôležitá. Opotrebovaná protéza spôsobuje nepohodlie. Môže sa stať, že si ani neuvedomíte, že je na čase ju vymeniť. Vaše ďasná a čeľusť sa začnú zmenšovať. Ide o jav známy ako kostná resorpcia, ktorá môže viesť k uvoľňovaniu protézy.

Poraďte sa so svojím zubným lekárom ak:

  • vaša protéza začína pri rozprávaní cvakať,
  • vaša protéza nesedí tak dobre ako predtým,
  • cítite akékoľvek nepohodlie,
  • máte podráždené ďasná,
  • vaša protéza má viditeľné známky opotrebovania.

Aby vyzerala prirodzene

Jednou z najčastejších obáv nositeľov protézy je výrazné odlíšenie od vzhľadu prirodzených zubov. V súčasnosti vyzerajú protézy veľmi prirodzene. Váš zubný lekár vám pri rozhodovaní pomôže. Voľba odtieňa môže uľahčiť niekoľko vašich starších fotografií, ktoré si so sebou vezmete. Pri prvom nasadení protézy si môžete všimnúť mierne nepohodlie. Trvá niekoľko týždňov, kým si zvyknete. Ak vás aj potom trápi nepohodlie, obráťte sa s úpravou na zubného lekára.

Zároveň môžete vyskúšať fixačný prostriedok, ktorý zaisťuje spoľahlivé celodenné upevnenie protézy a zabraňuje prenikaniu kúskov jedla pod protézu. Vďaka nemu budete môcť sebaisto jesť, rozprávať a usmievať sa. Každodennou starostlivosťou si udržíte protézu v čo najlepšom stave. Riaďte sa radami odborníka, ktorý vám odporučí najlepšie spôsoby čistenia.

Vety, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári, urobili náladu aj nám v redakcii :) Balíčky fixačných prostriedkov Corega za ne posielame:

Zuzana Gážiková, Valaská Belá 
Zdenka Páleníková, Žilina
Ján Ďuriš, Martin

Gratulujeme! 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor