MENU
zdravy-zivot

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Neoberajte svoj úsmev o zdravie a prirodzenosť!
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Poznáme výhercov fixačných produktov pre bezstarostný úsmev

Chýbajúce zuby je potrebné nahradiť. Medzery môžu spôsobovať problémy. Avšak nestabilná protéza vám uberá z kvality života.

Fixačné prostriedky okrem zvyšovania stability chrupu zabraňujú prieniku kúskov potravy pod protézu. Tvoria ju umelé zuby. Zvyčajne je vyrobená z akrylu, aby tesne priliehala k ďasnám. Medzery medzi zubami totiž spôsobujú ťažkosti pri konzumácii jedla a tiež pri rozprávaní.

Kedy potrebujete novú protézu

Protézy sa vymieňajú za nové každých 5 až 10 rokov, to sa však môže líšiť podľa starostlivosti, ktorá je veľmi dôležitá. Opotrebovaná protéza spôsobuje nepohodlie. Môže sa stať, že si ani neuvedomíte, že je na čase ju vymeniť. Vaše ďasná a čeľusť sa začnú zmenšovať. Ide o jav známy ako kostná resorpcia, ktorá môže viesť k uvoľňovaniu protézy.

Poraďte sa so svojím zubným lekárom ak:

  • vaša protéza začína pri rozprávaní cvakať,
  • vaša protéza nesedí tak dobre ako predtým,
  • cítite akékoľvek nepohodlie,
  • máte podráždené ďasná,
  • vaša protéza má viditeľné známky opotrebovania.

Aby vyzerala prirodzene

Jednou z najčastejších obáv nositeľov protézy je výrazné odlíšenie od vzhľadu prirodzených zubov. V súčasnosti vyzerajú protézy veľmi prirodzene. Váš zubný lekár vám pri rozhodovaní pomôže. Voľba odtieňa môže uľahčiť niekoľko vašich starších fotografií, ktoré si so sebou vezmete. Pri prvom nasadení protézy si môžete všimnúť mierne nepohodlie. Trvá niekoľko týždňov, kým si zvyknete. Ak vás aj potom trápi nepohodlie, obráťte sa s úpravou na zubného lekára.

Zároveň môžete vyskúšať fixačný prostriedok, ktorý zaisťuje spoľahlivé celodenné upevnenie protézy a zabraňuje prenikaniu kúskov jedla pod protézu. Vďaka nemu budete môcť sebaisto jesť, rozprávať a usmievať sa. Každodennou starostlivosťou si udržíte protézu v čo najlepšom stave. Riaďte sa radami odborníka, ktorý vám odporučí najlepšie spôsoby čistenia.

Vety, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári, urobili náladu aj nám v redakcii :) Balíčky fixačných prostriedkov Corega za ne posielame:

Zuzana Gážiková, Valaská Belá 
Zdenka Páleníková, Žilina
Ján Ďuriš, Martin

Gratulujeme! 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor