Prieskumu o tom, ako vnímajú svoju krásu, sa zúčastnilo 500 slovenských mužov vo veku 15 až 65 rokov. Len necelé 4% z nich konštatovali, že muž má ostať mužom a umyté zuby plus sprcha denne musia stačiť. Takmer 47% si myslí, že chlap to so starostlivosťou o vzhľad nemá preháňať a dôkladná hygiena, upravená brada a vlasy sú tak akurát. Ďalších 47% sa ale nazdáva, že starať sa o seba je dôležité a muži predsa nemusia mať v päťdesiatke hlboké vrásky či dvojitú bradu.
Mužská krása je u nás skôr tabu
Vyše 68% mužov si síce myslí, že od muža sa očakáva, aby vyzeral dobre, no na druhej strane sa takmer polovica ostýcha priznať, že im na vzhľade záleží, lebo táto téma je na Slovensku stále tabu. Čím mladší je muž, tým menší problém má priznať, že mu na vzhľade záleží a stará sa oň. A 15% chlapov svoj vzhľad vôbec nerieši.
Priznať pred partnerkou, že si krémuje tvár či telo, alebo že navštívil plastického chirurga, by bolo pre 10% mužov ponižujúce a obávali by sa, že by ich žena vysmiala. Naopak až 84% mužov s tým žiadny problém nemá a "beauty rutinu" považujú za normálnu. Drvivých 92% chlapov si myslí, že je dobré, ak sa o seba starajú a sú pre ženy príťažliví a až 96% mužov verí, že ženy to ocenia. Len necelých 5% mužov zastáva názor, že muž má byť prirodzený, pretože mužnosť nevychádza z krásy.
Botulotoxín a laser začínajú oceňovať aj muži
A ako k sebe chlapi pristupujú v realite? Najviac, 47% priznalo, že im stačí základná starostlivosť, teda sprchovanie, holenie, strihanie sa. Po kréme siahnu len ak majú nejaký problém. Balzam na vlasy, služby barbera, úpravu obočia či krémovanie sa je vlastné pre 43% mužov. Pravidelné používanie kozmetiky a dôslednú starostlivosť o vzhľad priznalo 10% mužov a 2% dokonca využívajú služby estetickej dermatológie či plastickej chirurgie. Naopak 10% mužov by o žiadne vylepšenie nestálo, lebo chcú za každých okolností ostať prirodzení.
Takmer dve tretiny mužov by sa však dali vylepšiť, ak by išlo napríklad o odstránenie nedokonalostí ako jazva či bradavica na tvári. Vyše 11% by si bez problémov nechalo odborníkom vyhladiť hlboké vrásky, rozšírené póry či odstrániť dvojitú bradu.
A aké má skúsenosti dermatologička MUDr. Adriana Tomeková? Podľa nej muži podstupujú predovšetkým neinvazívne zákroky ako liftingy tváre pre elasticitu pleti, botulotoxín v oblasti čela, medzi obočím, očami či jeho aplikáciu pre odstránenie potenia sa. "Častými sú aj zákroky ako laserové odstraňovanie jaziev, akné, žiliek, pigmentových fľakov na tvári a iných nedokonalostí pleti." Nezdá sa však, že by muži v blízkej dobe chceli vzať skrášľujúce kliniky útokom.