MENU
zdravy-zivot

Potrebujete zhodiť? Tento obed vás zasýti, ale nezaťaží trávenie

Vyskúšajte skombinovať špargľu s pečenými paradajkami.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Potrebujete zhodiť? Tento obed vás zasýti, ale nezaťaží trávenie

Na štíhlu líniu: Zelená špargľa s pečenými paradajkami

Špargľa poteší každý organizmus obsahom minerálov, najmä draslíka, železa a vápnika. Pästogramová porcia pokryje dennú dávku vitamínu C a z deväťdesiat percentnú potrebu éčka. Navyše vysokému obsahu vlákniny zlepší trávenie. Poteší aj fakt, že spomínaných päťsto gramov špargle má len 440 kJ. Využite prebiehajúcu sezónu špargle a pripravte si chutný obec či večeru. Z nasledujúcich surovín si pripravíte tri porcie. 

Potrebujeme:

  • 210 g zelenej špargle
  • 3 ks väčších paradajok
  • 150 g ryže
  • listy ľubovoľného šalátu
  • hrubozrnnú soľ
  • mleté biele korenie
  • olej
  • lyžičku soli
  • pol lyžičky cukru

Postup:

  1. Paradajky nakrájajte na kolieska hrubé asi 1 cm. Poukladajte ich na plech potretý olejom, posypte hrubozrnnou soľou a dajte do vyhriatej rúry zapiecť.
  2. Medzitým premyte ryžu a uvarte domäkka.
  3. Zelenú špargľu vložte do osolenej vody, pridajte pol lyžičky cukru a povarte 6 až 8 minút.
  4. Na tanier dajte uvarenú ryžu, špargľu a opečené paradajky.
  5. Posypte mletým bielym korením a ozdobte šalátom.

Ak nemáte čas na  prípravu špargle, zabaľte ju do vlhkej utierky a pri teplote od 5 do 10 stupňov Celzia ju skladujte maximálne 2 až 3 dni. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor