MENU
zdravy-zivot

Potrebujete zhodiť z brucha? 6 potravín, ktoré vám pomôžu

Tuk uložený v oblasti brucha, zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete zhodiť z brucha? 6 potravín, ktoré vám pomôžu

Tuku na bruchu sa neoplatí zbaviť len kvôli estetike. Takzvaná „pneumatika“ zvyšuje riziko vzniku cukrovky či srdcovo-cievnych ochorení.

Nalepený tuk na bruchu je horší ako ten, ktorý vám rozširuje boky. Zbavíte sa ho správnou životosprávou, niektoré potraviny však majú ešte viac benefitov a vylepšovanie brucha vám pôjde ako po masle. Nezabúdajte, že dámy by nemali mať pás širší ako 80 centimetrov a páni hranicu na 94 centimetrov. Ktoré potraviny sa neoplatí vynechať?

Ocot

Pomôcť vám môže ocot, nie je dôležité z akého ovocia vvznikol či už z hrozna alebo jablka. Za jeho pozitívnym účinkom sa skrýva jeho kyslosť, ktorá podporuje spaľovanie tukov. Kyselina octová totiž obsahuje enzým zodpovedný za mobilizáciu tuku z tukových buniek, ktoré následne vyvužije ako zdroj energie. Pri hlavných jedlách si dajte dve lyžice octu. Nie však čistého, zrieďte alebo zapite ho vodou, pridáva tip portal vital.de. Ocot popíjajte maximálne štrnásť dní, potom si dajte týždeň prestávku. 

Čo sa oplatí ešte jesť? 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor